Sageli öeldakse, et inimesed tunnevad kunstiga sidet, sest nad tunnevad selles ära iseenda. See võib kaasa tuua üllatavad ja mõneti halvaendelised tulemused, näiteks kui Facebook hakkab looma isiklikustatud kunsti, võttes aluseks kõik, mida teie kohta teab. Kui teie kaaslane teid maha jätab, lohutab Facebook teid pigem isikupärase lauluga selle sama närukaela kohta kui looga kellestki tundmatust, kes murdis Adele’i või Alanis Morissette’i südame. Laul tuletab teile koguni meelde tõestisündinud juhtumisi teie suhtest, mida keegi teine peale teie ei tea.
Loomulikult ei pruugi isikule sobitatud kunst kunagi rahvahulkadesse jõuda, sest inimesed eelistavad endiselt lööklaule, mis meeldivad kõigile. Kuidas saab koos loo järgi tantsida või laulda kaasa loole, mida keegi peale teie ei tea? Ent algoritmid võivad ülemaailmsete hittide valmistamisel osutuda koguni tõhusamaks kui isiklikustatud harulduste loomisel. Kasutades miljonitelt inimestelt saadud andmetest koosnevaid hiiglaslikke biomeetrilisi andmebaase, võib algoritm väga hästi teada, milliseid biokeemilisi nuppe vajutada, et sünniks ülemaailmne hitt, mis paneb kõik hullupööra tantsu vihtuma. Kui kunst seisneb inimlike tunnete esilekutsumises (või nende mõjutamises), siis suudavad vaid vähesed inimestest muusikud – kui nemadki – selliste algoritmidega võistelda, sest nad ei suuda kunagi samal tasemel mõista peamist instrumenti, millel nad mängivad – inimese biokeemiat.
Kas tulemuseks on ka suurepärane kunst? Sõltub sellest, kuidas kunsti määratleda. Kui ilu on tõepoolest kuulaja kõrvades ja kliendil on alati õigus, võivad biomeetrilised algoritmid luua parimat kunsti, mida ajalugu tunneb. Kui kunst on midagi sügavamat kui inimeste tunded ja see peaks väljendama tõde, mis asub meie biokeemilistest võngetest kaugemal, siis ei ole biomeetrilised algoritmid just parimad kunstnikud. Aga seda pole ka suurem osa inimesi. Kunstiturule pääsemiseks ning sealt inimestest heliloojate ja muusikute väljatõrjumiseks ei pea algoritmid kohe Tšaikovskit edestama. Piisab sellestki, kui nad ületavad Britney Spearsi.
Uued töökohad?
Paljude tavapäraste töökohtade kadumist kõigis eluvaldkondades alates kunstist ja lõpetades tervishoiuga korvab osaliselt inimestele mõeldud uute ametite loomine. Teadaolevaid haigusi diagnoosivad ja tuntud ravimeid välja kirjutavad perearstid asendatakse arvatavasti tehisintellektiga. Kuid just tänu sellele jääb rohkem raha, et arstid ja laboriassistendid saaksid pühenduda pöördelise tähtsusega uurimistööle ning töötada välja uusi ravimeid või kirurgilisi protseduure.29
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.