PÄEVAL. Humoorikas tõde. СтаВл Зосимов Премудрословски. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: СтаВл Зосимов Премудрословски
Издательство: Издательские решения
Серия:
Жанр произведения: Приключения: прочее
Год издания: 0
isbn: 9785005089557
Скачать книгу
visiooni. Ja ma hakkasin teda kaheksa silmaga naljatades väärikaks tegema. Elasime temaga perekonnas, nagu tsoonis, lühidalt öeldes, meil olid juured ja leiba küpsetades jaganud, kuid mingil põhjusel kinkis ta mulle suurema tüki, kas austas mind või toitis mind näljase piiramisaja korral, et mu elu imendumisega pikendada minu liha. Igal hommikul leidsin ärgates oma toidulaualt sätteid terveks päevaks või enamaks. Vanad inimesed ja teistes vanustes elanikud, kes kõik istuvad praktiliselt mitte nii kaugetes ja mitte liiga lühikestes kohtades: väikseim oli umbes viisteist aastat vana, jagas meile vabatahtlikult oma annuseid, soetas erinevatel viisidel elanikkonna rikkamate rühmade, nn kodu väikesi vargusi ja jagusid.. Ma olin alati selle vastu ja tagandasin selle tagasi ning seetõttu andsid nad austust, kui ma magasin. Kalju oli selle tähelepanu üle rõõmus ja hakkas ka rasva sööma.

      Ühel härmas hommikul ärkasin üles. Lumi sadas aknast välja. Nagu tavaliselt üles tõusta oli laiskus ja raha plaanida ei olnud eriti, alates eilsest, ja mu pea peatus. Kalju mees, nagu tavaliselt, luges midagi oma mõtetes, liikudes ainult alahuulega. Ja kõik see oleks jätkunud, kui mitte vana, seitsmekümneaastase kormorani-retsidivisti, pikamaaujumise meremehe, pensionäri ja soome juurtega kodutu Metodiuse ilmumiseks. Tahan märkida, et süüdimõistetud suhtlevad kassadega tavaliselt, nagu käesoleval juhul. Ja ta rääkis rohkem kaukaasia kui soome aktsendiga.

      – No parasiidid, meil on jahmatus? alustas ta õlast. Pöörasin ringi, Bald lasi raamatu maha. Minut möödus.

      – Mida sa vajad, vana? – küsis Bald ja mattis end romaani.

      – Lõpetage toimiku vaatamine, võtke kuldnokad, st mina, ja minge jama. Neli aastat sain pensioni.

      Pärast tema sõnu möödus umbes kaks minutit ja värske lumi krigises meie jalge all. Kauguses oli pood, kus oli uppunud mingi grusiin. Me läksime sinna sisse ja tellisime kakssada. Sulatatud ja Metodiuse rösti all:

      – Tatarlased ei ela ilma paarita! – tellisime veel sada. Järgmisena, pärast vana röstsaia:

      – Jumal armasta kolmainsust! – kuivendasime ka need klaasid. Siis vestlesime vaikides, igaüks iseendaga ja ainult Methodius ei vaikinud ja rääkisime endale, kuidas esimene ametiaeg viiest saada sai. Me ei olnud vabad kuulajad.

      – Meie laev tuli koos Kyuubiga. Läksin venna külla. Me jõime nädal aega. Nii saime hommikul maja denatureeritud ainega perenaise juurde kokku ja läksime majast, kus pulmad olid, mööda. Õnnitlesin neid ja nad saatsid mulle kolm kirja… Vaatasin ringi ja nägin enda taga hunnikut tellist, samal ajal kui vend läks kuupaiste ja kirvega, võtsin onnist kõik kivid, seal oli haav, jah, pruut oli otse otsmikus. Pärast seda hakkas ta aknaid koorima. Vaia ei olnud aega lõppeda, kui mind juba kolmeks aastaks vangi pandi. Mida te veel joote? – lõpetas ta ja läks tarbekaupade baarileti juurde.

      Me jõime palju ja pikka aega isegi suupisteid. Õhtul lõhuti Lysy katus ja ta hakkas teistele otsa sõitma. Vaatasin seda bespontovoe õppetundi ja juhtisin purjus külgkorvi onni. Ja Metodius, Lysy käest saadud juhuslikult või mitte, silmitses sel ajal oma silma all põrandal seistes laua peal.

      Hommikul ärkasid mind tuhm hääl ja meeletu Baldi mäss. Selgus, et magades lendas vihastunud Methodius lonkamisega tuppa ja lõi magavat Lyokha karguga otse otsaesisele. Ta hüppas voodil püsti ja kukkus põrandale, tõusis matiga püsti ja pistis vana peale. Siis mäletan ma läbi uinaku, et toimus kaklus, kuni nad lahutati. Selgus, et kui viisin Lysy kõrtsist minema, kaotas purjus Methodius teadvuse. Enne sulgemist visati ta tänavalt kultuuriliselt välja ja ta roomas koju, tuginedes oma vaistule.

      – Sa viskasid mind, kiilas!! – Haukus nagu gramofon ja lakkaks urisema ja lärmama, vanaisa lamas juba põrandal, selg maas.

      – kuidas? – küsis, haarates Metodiuselt kurku ja istus nagu siga, kiilas kätega kondid.

      Sel ajal vana kormoran, kes üritas keskealise kormorani alt välja hiilida, keeras vasaku kõrva lahti ja pigistas nina välja ploomi. Kalju mees vastas käsi vabastamata, puhudes talle pähe.

      – Hea, mitterahaline. – Ma üritasin nende noort kormorani rahustada. – Hei, kodutud, raiska neid vooditele. Ütle mulle, Methodius, mis hakkas sumisema?

      – mina!! – Bald lahti laskmata hakkas vanaisa õigustama. – Magan, mitterahaliselt, tunnen, et keegi nutab, teen silmad lahti – lumi. Liikusin ja hakkasin tõusma. Pööran ringi ja minu ees on tädi ja tramm, kümme sentimeetrit minust. Öösel on külm, pohmelliga ja ka Lysy, kariloom, viskas seda, ah!! Yay!! Yay!! – hüüatas kolm korda Methodius.

      – Jep!! Jep!! Jep!! – Kolm korda lõi Lysy talle silma.

      Poole tunni pärast tellisime juba kakssada grammi ja kavatsesime oma arusaamatusi õigustada. Ja nii terve kuu, kuigi Methodius ei vaesunud. Hea asi on pangakaart. Majanduslikult…

      märkus 5

      Kollane lumi

      – See oli neil kaugetel ilma seadusteta aegadel, kui tundra oli mees. Tõstke tundra-mehe kaenla pooleks päevaks, tundra-mehe kaenla alla poole ööni. Ja täid elasid selle peal. Ja kui sajaprotsendilist nägemust lähemalt vaadata, polnud need sugugi täid, vaid mammutid, jääkarud, hirved otsas ja sead. Ja siis kutsusid kõik tšuktšid – inimesi, kuna nad olid ainus tundras elav tõug. Kuidagi tundra mees kõnnib tõstetud kaenlaga ja kraabib seda, samal ajal kui yaranga tšuktšid elavad läbi kohutava tormi. Kaenlaalused lakkasid tundra-mehe kriimustamast ja torm vaibus. Ja tšuktšid lahkusid tundrast oma kodust ja tänasid teda kohe oma kollase uriiniga puhta valge lume eest. Ja tundra muutus kehas nagu vitamiinide puudus, nagu kehal olev akne. Ja see kõik ilmus välja ja kõik hakkasid tantsima, kuid vaikselt hakkasid kaduma kollased jääpurikad, keegi varastas need ja jättis augud. Ja siis jätkas kohalik tšuktši kodutu Serezha, keda kõik nimetasid «kollaseks lumeks», oma lugu, tundra mees käskis tal leida varas ja guugeldada see toorelt. Kõik tšuktšid matsid lumehangedesse ja vaatasid, et nad ootasid ja olid üllatunud. Selgub, et nende lapsed osutusid vargaks, kes pidasid meestele neid jääpurikaid, mida nad bazaaris müüvad. Ja kuna laps on sündinud, ütlevad nad talle:

      – Ära söö, värdjas, kollane lumi!! – ja peksa, peksa teda ette, eriti pähe.

      Üldiselt nägi Serezha-Yellow Snow välja noor, kakskümmend seitse aastat vana, ülejäänud on kõik nagu tšuktšid. Ta läks keskraamatukokku ja kogus tee ääres pudeleid. Ükskord hakkas ta päevade kaupa kaduma. Kõik olid erinevad, kuid uudishimulikud. Kui ta ilmus, küsitleti teda. Ta vaikis. Kuid ükskord oli ta purjus ja Serezha Yellow Snow tunnistas, et abiellub varsti.

      – Ja kelle peal? – millele järgneb küsimus.

      – Jah, mul on üks pool mu südamest, ta elab selles piirkonnas, ehkki on juba kuuekümne ühe aastane, selleks ei pea ta lapsi tegema, neid on juba kaheksa. Siin ma toidan neid ja haritud, kui isa mind kasvatas, ja isa isa ja isa – isa, tema ema, sest isadus oli. – Seryozha pistis oma ninasõõrme ringi, rullis kitse välja, vaatas seda ja sõi. – Ma armastan Chupa-chupsi, kuid see annab nutikaid mõtteid. Noh, mitte kaua aega tagasi ei leidnud keegi maja. Ta ronis sinna sisse, vaatas, kõigile oli piisavalt ruumi: tema naisele ja mulle ja lastele. Tõsi, vanemal on kahju, ta on kaksteist aastat vangis. Kuid ikkagi noor, loll, ainult nelikümmend koputas. Õpetasin teda, kuid ta ei uskunud minu kogemust. Noh, suvi on veel käes, nii et otsustasin majas euroremondi teha, ostsin juba kitt, värvi, harjad. Tõsi, mõned tädid tulid: «Mida sa teed?». – küsivad nad. «Remont». – Ma ütlen, aga sain kohe aru, et nad hilinesid, maja oli juba minu poolt hõivatud. – Serezha kollane lumi võttis voodi alt kreekeri, klõpsas prussakale, mis ei osanud joodist hüpata, määris seda kollase vedelikuga ja raputas seda laiali. Rusk lõhenes, kuid ei murdunud. Tšuktšid avasid aeglaselt oma silmad, vaadates, kuidas purustatud tuuleke purunes krakkimisest.

      – Ooooooo!! ta urises ja hakkas peopesaga hambavalu soojendama…

      Suvi on möödunud. Tšuktšid saabusid Fingalsiga, ilma esihammasteta. Tema peas oli hüübinud vere koljuluu.

      – Mida tähistas Seryozha, majapidamine, oli pime, tuli kustus? – kodutud tegid nalja.

      – Ei,