Koniec roku 1941 przyniósł istotną zmianę na arenie światowej: 7 grudnia 1941 roku japoński atak na bazę amerykańską Pearl Harbor na Hawajach wciąga formalnie neutralne Stany Zjednoczone do wojny z Japonią, a 8 grudnia wypowiadają Stanom Zjednoczonym wojnę Niemcy. W Rosji szykuje się powtórka roku 1812, a na Zachodzie kwietnia roku 1917 – przystąpienie do wojny sprowokowanych Stanów, i otwarcie drugiego frontu na Zachodzie będzie już tylko kwestią czasu. Początek 1942 roku jeszcze nie zmienił sytuacji na froncie w Rosji, natomiast ofensywa letnia na południu i południowym wschodzie, mająca doprowadzić do zdobycia pól naftowych na Kaukazie, po pierwszych sukcesach i dojściu do Stalingradu, stała się początkiem klęski Niemiec w II wojnie światowej. Zanadto wysunięta na wschód, licząca 250 tysięcy żołnierzy armia niemiecka pod dowództwem generała Friedricha Paulusa została otoczona i zgnieciona. 31 stycznia 1943 roku Paulus podpisał kapitulację na ręce generała Konstantego Rokossowskiego – 90 tysięcy pozostałych przy życiu żołnierzy poszło do niewoli, którą przeżyło i z której powróciło do Niemiec jedynie 5%268. Hitler podzielił na wschodzie los Napoleona z roku 1812, tylko w przeciwieństwie do tego ostatniego nie chciał zrozumieć grozy swego położenia i zamiast wycofać się dobrowolnie, spowodował śmierć milionów ludzi w ciągu następnych dwóch lat. Po przegranej pod Stalingradem Niemcy na wschodzie nie były jeszcze pokonane – do kolejnej wielkiej bitwy doszło w lipcu 1943 roku pod Kurskiem – to był już więcej niż początek niemieckiego końca – bitwa, która sama w sobie nie była bitwą defensywną, zaplanowana przez Niemców i przewidziana przez Rosjan skończyła się dla Niemców stratą 70 tysięcy żołnierzy i 3 tysięcy czołgów.
Z punktu widzenia Niemiec sytuacja skomplikowała się w istotny sposób również na południu – generałowie: brytyjski Bernard Montgomery i amerykański Dwight Eisenhower, pokonali w maju 1943 roku w Afryce połączone siły włosko-niemieckie dowodzone przez sławnego „Lisa Pustyni”, feldmarszałka Erwina Rommla, biorąc do niewoli 290 tysięcy żołnierzy. W konsekwencji 10 lipca 1943 roku wojska alianckie wylądowały na Sycylii. Mussolini obalony i uwięziony przez marszałka Badoglia 24 lipca 1943 roku został porwany przez Niemców – dzięki słynnej akcji Otto Skorzenego. Mussolini tworzy marionetkowy rząd, tak zwaną Republikę Salò, całkowicie kontrolowany przez Niemców. Społeczeństwo opowiada się przeciw niemu – oznacza to konieczność okupowania Włoch i internowanie przez Niemców około 700 tysięcy ludzi269, a więc nowe zaangażowanie wojskowe dla Niemców.
Pod koniec 1943 roku klęska Niemiec była już nieunikniona i oczywista, a międzynarodowa pozycja polityczna Stalina bardzo silna. Na przełomie listopada i grudnia 1943 roku doszło w Teheranie do spotkania Wielkiej Trójki – Stalina, Churchilla i Roosevelta. Stalin grał pierwsze skrzypce, składał obietnice ataku na Japonię, domagał się otwarcia frontu we Francji – stawało się jasne, że będzie rozdawał karty na tym obszarze Europy, który zajmował, wypierając Niemców. Jak pisze Davies, „nikt nie zadawał trudnych pytań”270 o losy Europy „wyzwalanej” przez Sowietów – na wszelki wypadek! Na początku 1944 roku armia sowiecka wkroczyła na przedwojenne ziemie polskie. W ciągu pierwszej połowy 1944 roku Rosjanie posuwali się na zachód, biorąc na siebie główny ciężar wojny w Europie. Alianci w tym czasie systematycznie spychali Niemców na północ we Włoszech, przełamując ważną linię obrony, z istotnym wkładem polskiego II Korpusu pod Monte Cassino w maju 1944 roku. Rzym został uwolniony 4 czerwca 1944 roku. Północne Włochy alianci odbili z rąk Niemców dopiero w kwietniu 1945 roku.
6 czerwca 1944 roku alianci lądują w Normandii, otwierają drugi front – los Niemiec przesądzony. Konferencja Wielkiej Trójki w Jałcie – luty 1945 roku – zgoda Anglii i Stanów Zjednoczonych na oddanie ZSRR Europy Środkowej i Wschodniej. 30 kwietnia 1945 roku Hitler popełnia samobójstwo. Koniec wojny – 7-8 maja 1945 roku kapitulacja Niemiec. Lipiec-sierpień 1945 roku – konferencja w Poczdamie dzieli Europę na wolny Zachód i opanowaną przez ZSRR Europę Środkową i Wschodnią
Już w połowie 1943 roku Stalin zaczął montować różne marionetkowe „przedstawicielstwa” rządów, które planował zainstalować w Europie Wschodniej po wyparciu Niemców – starając się nie dopuścić do takiego rozwoju sytuacji, Churchill sugerował otworzenie frontu na Bałkanach, by alianci byli pierwsi w tej części Europy – wojskowi alianccy odrzucili ten pomysł271. Coraz szybsze postępy Rosjan na froncie wschodnim, żądania Stalina otwarcia frontu na Zachodzie, a także – nie bez znaczenia – obawa, że Rosjanie zajmą całe