В аналітичній частині цієї книжки я розгляну, внаслідок чого організації полишають стадію Розквіту. Що слід робити, щоб утримати організацію на стадії Розквіту чи повернути її туди, розглянуто в інструктивній частині книжки.
Як дізнатися, що організація у Розквіті втрачає його ознаки? Владімір Горовіц, один із усесвітньо відомих піаністів, колись сказав: «Якщо я не практикуюся день, то помічаю відмінності у своєму виконанні. Якщо я не практикуюся тиждень, моя дружина помічає відмінності, а якщо я не практикуюся місяць, відмінності помічають слухачі».
Є така зона сутінків, де компанії ще досі на стадії Розквіту, але, схоже, починають із неї вислизати. Світло ще є, але сонце вже сіло.
Якщо зобразити дзвоноподібну криву життєвого циклу, то Розквіт не припаде на найвищу точку. Як кажуть садоводи, «якщо фрукт зелений, то він росте; якщо стиглий – то гниє». Якщо організація у Розквіті досягла вершечка гори, то в неї є тільки один шлях – униз. Розквіт не означає, що ви досягли кінцевої точки – ви все ще ростете, або, використовуючи термінологію Владіміра Горовіца, не припиняєте практикуватися. Це процес, а не місце призначення.
Чому крива залишається висхідною? Ця крива описує життєздатність організації – її спроможність досягати результативності та ефективності у коротко- та довгостроковій перспективі. У такому випадку короткострокова результативність, якщо оцінювати за продажами, продовжує зростати, як і короткострокова ефективність, оцінювана за прибутковістю. Але довгострокова результативність та ефективність падають. Тож хоча крива й залишається висхідною, вона вже прямує вгору не так стрімко.
Джерелом підвищення короткострокової результативності є організаційний імпульс, вироблений під час Залицяння, випробуваний під час Раннього дитинства, підживлений на стадії Активного зростання, інституціоналізований та спрямований у Юності та повною мірю використаний під час Раннього розквіту. Якщо організації у Розквіті не підживлюють цей імпульс, втрачають підприємливість, продовжують користатися цим імпульсом, а не плекати його, їхні темпи зростання зменшуватимуться, а життєздатність зрештою застигне на певному рівні. Це буде кінець зростання та початок спаду.
Цьому питанню присвячено наступний розділ. Тут маємо зазначити, що найперші ознаки з’являються під час Розквіту, коли люди найменше цього очікують. Перші легкі ознаки спаду з’являються під час Пізнього розквіту, повніше проявляються під час Спаду і постають доволі гостро під час стадій старіння у життєвому циклі.
У людей старіння не починається із сивини. Навіть накопичення жирку на талії – ще не справжній початок старіння. Старіння починається у голові, коли людина дедалі більше лінується ініціювати зміни, а врешті навіть реагувати на них. Коли змінюється стан душі, ці зміни зрештою виявляються в тілі та його функціонуванні.