З жінками все трохи по-іншому. Якщо їй потрібен дотик як знак, що приймаю її, я потисну їй руку у прийнятний для неї спосіб; якщо (а на цю мить я вже це знаю) вона зіщулюється від контакту з чоловіком, я коректно попрощаюсь, але дозволю їй піти без рукостискання. Цей останній випадок найбільш чітко ілюструє причину, з якої я не ручкаюся на знак привітання: якщо я потисну жінці руку, ще не знаючи, з ким вітаюся, це викличе в неї відразу. Фактично я нав’язав себе і образив її ще до розмови, змусивши, виходячи з гарних манер і всупереч її схильності, торкнутися мене й дозволити мені торкнутися її, хай навіть і з чемності.
У психіатричних групах я дотримуюся схожої політики. Я не кажу «привіт», коли заходжу, бо не бачив їхніх учасників протягом цілого тижня і не знаю, з ким вітаюся. Легке чи сердечне привітання може бути зовсім неприйнятним у світлі того, що трапилося з ними за цей проміжок часу. Одначе з підкресленою увагою кажу «до побачення» кожному членові кожної групи, бо тепер я вже розумію, з ким прощаюся і як це сказати в кожному випадку. Припустімо, наприклад, що в однієї з жінок, які ходять до групи, за час, що минув від останньої зустрічі, померла мати. Веселе привітання здалося б їй недоречним.
Можливо, вона і пробачила б мені це, але немає потреби викликати в неї таке напруження. На момент, коли зустріч добігла кінця, я вже знаю, як попрощатися з нею, взявши до уваги її втрату.
Ґ. Друзі
Тут уже з соціального погляду все інакше, бо друзі якраз створені для таких жестів. З ними і «привіт», і «бувай» коливаються від відвертого рукостискання до широких обіймів, залежно від того, хто до чого готовий або чого потребує; іноді ж це жарт або порожні балачки, щоб відволіктися від проблем, якась усмішка «коли ти це кажеш». Проте одна річ у житті є достеменнішою за податки й так само точною, як смерть: що швидше ви заводите нових друзів, то хутчіш вони стають старими.
Д. Теорія
Ось і все про привітання й прощання. Те, що стається між ними, належить до специфічної теорії особистості й групової динаміки, яка також є психіатричним методом, відомим як транзакційний аналіз. Щоб оцінити подальше, спочатку слід зрозуміти принципи цього підходу.
Розділ 2
Принципи транзакційного аналізу
Принципи транзакційного аналізу вже описувалися за численних обставин. Найдокладніший опис можна знайти в праці автора «Транзакційний аналіз у психотерапії»6; її застосування в груповій динаміці викладено в книжці «Структура й динаміка організацій та груп»7; її використання в аналізі ігор описано в розвідці «Ігри, у які грають люди»