Що ти кажеш після привітання? Психологія людської долі. Ерік Берн. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Ерік Берн
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Серия:
Жанр произведения: Психотерапия и консультирование
Год издания: 1992
isbn: 9786171257207
Скачать книгу
несподіванкою було те, що ці плани й далі існували двадцять, сорок або вісімдесят років і в підсумку зазвичай переважували «здоровий глузд». Якщо фахівці простежували їхнє життя до самогубства, автомобільної аварії, ув’язнення чи білої гарячки, аби виявити, що насправді сталось, і при цьому не зважати на «діагноз», то невдовзі з’ясовувалося: майже всі ці наслідки були заплановані ще до шести років64. Ці плани або сценарії мали певні спільні елементи, що формували сценарний апарат. Схоже, той самий апарат працював і в добрих сценаріях: письменників, лідерів, героїв, шанованих предків та людей, що посідали високе становище у своїй професії. Цей апарат має стосунок до того, як структурується життєвий цикл, і виявляється таким самим, як апарат, що з цією самою метою використовували в казках.

      У таких історіях програмують велетні й велетки, велетні-людожери та відьми, феї-хресні і вдячні почвари, а також похмурі чарівники обох статей. У реальному житті всі ці ролі грають батьки.

      Психотерапевти знають про «погані» сценарії більше, ніж про «добрі», бо вони є драматичнішими, і люди витрачають більше часу, розповідаючи про них. Фройд, наприклад, цитує незліченні історії хвороби невдах, а єдиними тріумфаторами в його працях є Мойсей, Леонардо да Вінчі та він сам. Лише нечисленні переможці намагаються розібратись, як вони стали на цей шлях, тимчасом як невдахи дуже часто прагнуть дізнатися, чи можуть вони щось змінити. Тому в наступних розділах ми будемо мати справу насамперед зі сценаріями невдах, де наші знання є доволі точними. Там сценарний апарат складається з ось яких елементів, що перетворюються дитиною на марсіанські накази.

      1. Батьки розповідають дитині, як завершити своє життя. Фрази «Забирайся!» та «Щоб ти здох!» є смертельними вироками. Так само як «Помри багатим». «Ти закінчиш, як твій батько (алкоголік)» – це довічне ув’язнення. Такий наказ називається розв’язкою сценарію або прокляттям.

      2. Потім вони віддають дитині нечесний негативний наказ, який втримає її від зняття прокляття: «Не набридай мені!» чи «Не мудруй!» (= «Забирайся!») або «Перестань скаржитися!» (= «Щоб ти здох!») Це сценарний припис або стопор. Приписи віддаються такими Я-станами, як Батько-контролер чи божевільна Дитина.

      3. Батьки заохочують поведінку, що призведе до розв’язки: «Випий!» або «Ти ж не збираєшся дозволити, щоб він залишився безкарним!» Це називається сценарною провокацією чи приманкою. Вона походить від зловмисного Я-стану Дитини, або демона, в одному з батьків і зазвичай супроводжується вигуком «ха-ха».

      4. Також вони дають дитині настанову вбити час, поки вона чекає на дії. Це робиться у формі моральної заповіді. «Працюй старанно!» може означати: «Увесь тиждень працюй старанно, тоді можеш напитися в суботу ввечері». «Бережи кожну копійку!» може означати: «Бережи кожну копійку, щоб ти міг утратити всі гроші відразу». Це гасло антисценарію, що походить від Я-стану турботливого Батька.

      5. Крім того, вони вчать дитину того, що вона


<p>64</p>

Кілька дюжин сценаріїв докладно розглядалися на семінарі з транзакційного аналізу в Сан-Франциско. Вони й ті сценарії, з якими я зіткнувся у своїй практиці, є тим, із чим я найближче знайомий. Багато інших сценарних аналітиків приймають наведені тут принципи на підставі власного досвіду, який, можливо, охоплює кілька тисяч випадків у лікарнях, клініках, школах та в’язницях, а також у приватній практиці.