За цей час вона по-новому оцінила, наскільки важливо приймати великодушність від інших.
– Я зрозуміла багато нового, – сказала Первін. – Більшість боїться попросити про допомогу. Хоча допомогти, як виявилося, готова достатньо велика кількість людей.
До речі, Первін уже планує вдосконалений варіант програми «Одна мета, одна мрія» на 2009 рік.
Пам’ятайте: ще два роки тому ці люди взагалі не знали одне одного!
В Інтернеті щодня можна побачити, як люди допомагають незнайомцям. У вас бувало, що ви вводите в Google якесь запитання і потрапляєте на форум, де звичайні люди вже запропонували рішення? Зараз, цієї миті, мільйони людей сидять за комп’ютерами й діляться інформацією на найрізноманітніші теми: як приготувати печеню, як перев’язати ушкоджений палець… На форумі нашої компанії популярні такі теми: створення особистого бренду, покращення стосунків із начальством, розроблення особистої місії. Чому вони це роблять? Тому що ділитися своїми відкриттями – надзвичайно приємно, навіть коли ділишся з незнайомцями.
А невдовзі виявляється, що ці люди – не такі вже й незнайомці. Пройшло лише декілька місяців після запуску Greenlight Community, і його відвідувачі почали організовувати зустрічі по всій країні, щоб познайомитися особисто, поглибити стосунки підтримки, що виникли онлайн. Вони не лише надають одне одному підтримку і допомагають брати на себе відповідальність, але й усі разом створюють потужний рух, сила якого навіть більша, ніж сума стосунків, із яких він складається.
– Ми навіть не уявляли, що наша ініціатива так стрімко набере обертів, – каже Хорхе Колон, засновник віртуальної асоціації Online Bar Association і один із головних організаторів Greenlight Community. – Стосунки, які ми створюємо, надзвичайно близькі, прозорі й корисні. У них процвітає доброта, щирість і великодушність. Довіра зростає в геометричній прогресії, і посміятися також час знаходимо! Ми відчуваємо, що це – дружба на все життя.
Прохання допомогти: закон тяжіння
Дебора Мюллер із Нью-Джерсі заснувала компанію HR Acuity, яка допомагає іншим компаніям проводити внутрішні розслідування – наприклад, коли працівники звинувачують одне одного в сексуальних домаганнях. Вона допомагає розібратися в конфліктній ситуації, не звертаючись до правових структур. Методика, яку запропонувала Деббі, була настільки успішною, що вона розробила ще й веб-додаток – придбавши ліцензію, компанії можуть використовувати його для власних внутрішніх розслідувань.
– Я несподівано опинилася у світі інтелектуальної власності та Інтернету, – каже Деббі. – І швидко зрозуміла, що мені потрібна допомога.
Перед цим Деббі закінчила навчальний курс із підприємництва. Вона знову звернулася до своєї викладачки,