Американська криптологія. Історія спецзв'язку. Вадим Гребенников. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Вадим Гребенников
Издательство: Издательские решения
Серия:
Жанр произведения: Историческая литература
Год издания: 0
isbn: 978-5-4493-0774-3
Скачать книгу
прийняв на озброєння «зелений шифр» (англ. green), який складався з двох частин (кодування і декодування) і мав 1418 сторінок. У березні 1918 року був введений в дію «сірий» (англ. grey) код, в якому для позначення стандартних термінів і фраз використовувались 5-буквені групи. У травні 1919 року «зелений шифр», який реально був тільки кодом, отримав відповідну йому назву «Код Держдепартаменту А-1». Ці коди разом використовувались американськими державними службовцями навіть до Другої світової війни, коли було потрібно здійснити зміни в дипломатичних і військових криптосистемах з метою підвищення їхньої стійкості. Так, наприклад, ще у 1940 році ще «сірим» кодом «закривалася» трансатлантичне листування, навіть між керівниками США і Британії.

      30 грудня 1937 року був введений в дію «коричневий» (англ. brown) код Держдепартаменту, який містив розділ для кодування обсягом 954 сторінки та розділ для декодування обсягом 938 сторінок. Подібно «А-1» та іншим сучасним на той час кодам «коричневий» код мав багаточисельні варіанти заміни для часто уживаних слів. Він також поклав початок системі кодування дат і часу, що стало нововведенням наприкінці 1930-х років. Місяці позначалися першою буквою, дні – другою та третьою, час – четвертою, а за допомогою п'ятої букви уточнювалася половина дня – перша чи друга. І хоча цей код у 1939 році був викрадений з американського консульства у Загребі (Югославія), ним продовжували користуватися навіть під час Другої світової війни.

      Кодом американських військових атташе у той час був «чорний» (англ. black), отримавший назву за кольором своєї палітурки. На початку 1940 року він вважався невразливим, оскільки додаткову стійкість йому забезпечували шифрувальні таблиці. Але насправді вже на початку війни він був скомпрометований: його «зламала» німецька служба радіоперехвату та криптоаналізу.

      2. Винахід «лінійного» шифрування

      В історії криптології спрощення процедури ручного шифрування шляхом механізації цього процесу здавна цікавило багатьох фахівців. Допитливі розуми винахідників неодноразово намагалися вирішити цю проблему. Спроб було багато, але лише деякі змогли залишити в історії помітний слід і закласти фундамент для майбутньої механізації, а потім і автоматизації шифрувальної справи.

      Поштовхом до необхідності автоматизувати процес шифрування послужили технічні досягнення кінця ХІХ століття, такі як телеграф, телефон і радіо, при використанні яких для передачі криптограм удалося істотно підвищити оперативність шифрованого зв'язку. Слідом за змінами у зв'язку змінювалася й криптологія, яка стала спочатку електромеханічною, а потім електронною. Швидкість передачі інформації дуже зросла та все більші обсяги її були піддані перехопленню та прочитанню. Шифрувальники, що вручну заміняли букви та склади спеціальними символами, уже не могли упоратися з постійно зростаючим потоком інформації.

      Радіозв'язок виявився дешевшим та мобільнішим за проводовий.