Nutika reisimise ABC. Liina Metsküla. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Liina Metsküla
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Книги о Путешествиях
Год издания: 0
isbn: 9789949549597
Скачать книгу
kaugeks ja lõpuks ei vii sa seda täide. Pühenda oma ideesse vaid vähesed ning nendega rääkides näita meelekindlust – et keegi ei saaks sind ümber rääkida ja veenda pigem uut pesumasinat ostma.

      nool Mine! Kui kõik on paigas, siis jääb ainult põnevusega oodata reisi algust. Väike pabin käib asja juurde. Ma olen kindel, et kõik läheb hästi. Kui aga kõik ei lähegi päris plaanitult, siis saad kogemuse võrra rikkamaks.

jutumull

      KUIDAS REISIMISEKS RAHA KOGUDA

      Olenevalt reisisihtkohast ja rännaku pikkusest kulub reisimiseks üsna palju raha. Kuidas kõige efektiivsemalt reisi jaoks raha koguda?

      nool Loobu pillavast elustiilist. Kas sa käid kaks korda nädalas väljas söömas? Ära mine välja einestama ja hoiad kuus kokku vähemalt 60 eurot. Kas sa jood kolm korda nädalas tanklast ostetud kohvi? Ära tee seda ja hoiad kokku 20 eurot. Kas sa käid korra kuus poodlemas? Ära mine ja hoiad kokku 50 eurot. Kas käid väljas igal nädalavahetusel? Käi peol igal teisel nädalavahetusel ja hoiad kuus kokku 50 eurot. Mõtle, millele sa kulutad ja kas sul on tõesti seda vaja. Eeltoodu järgi võiksid sa poodlemise, väljas söömise ja pidutsemise vähendamise või ärajätmisega kokku hoida keskmiselt 170 eurot kuus! Üle 2000 euro aastas! Selle raha eest saaksid päris palju reisida.

      nool Loobu pahedest. Alkohol ja sigaretid on suured rahaneelajad. Säästad hulga raha, kui loobud neist.

      nool Pane mittevajalikud asjad müüki. Vaata oma riidekapp ja ruumid kriitilise pilguga üle. Millised asjad võiksid olla vajalikud teistele, kuid sinu jaoks on end ammendanud? On olemas sellised kasulikud portaalid nagu Buduaar ja Osta, aga ka Facebooki müügigrupid. Pane asjad mõistliku hinnaga müüki ja sealtki võib kukkuda kena kopikas reisifondi.

      nool Vaata üle oma teenusepaketid. Kuna sa tõenäoliselt kõige aeglasema interneti peale ei soovi minna, vaata üle oma teleripakett. Kas on vaja maksta saja kanali eest, kui vaatad telerit kaks korda nädalas? Rääkides mobiilipaketist – loobu mobiilsest internetist. See suurendab iga kuu telefoniarvet ja sul ei ole seda tegelikult vaja. Miks sa peaksid olema 24 tundi päevas võrguga ühenduses?

      nool Otsi lisateenistusi. Hoia silm peal tööpakkumistel. Võib-olla vajatakse kuhugi poole kohaga töötajat? Teine idee oleks hakata mõne hobiga raha teenima. Äkki oskad sa ehteid nikerdada või õmmelda?

      nool Liigu võimalikult palju. Bussipiletitele, taksodele või hoopis bensiinile kulutamise asemel eelista jalutamist. Kui liigud iga päev mitu kilomeetrit, siis ei ole ehk vaja ka trennis käia – hoiad jällegi kuus kokku ligikaudu 40 eurot.

      nool Palu kingituseks raha või reisiks vajalikke asju. Kui sul on sünnipäev või mõni muu tähtpäev ja uuritakse, mida soovid, siis ütle ausalt, et kogud reisimiseks raha. Võib-olla kingitakse sulle raha, reisibüroode kinkekaarte või midagi muud vajalikku reisile minekuks.

      nool Ava säästukonto. Mõni pank pakub võimalust poes makstes tasuda ümmargune summa, mis tähendab, et ostusumma ja tasutud summa vahe läheb säästukontole. Sa ei märka seda, kui oled poes tasunud 50 senti rohkem, kuid kindlasti paned tähele, kui kuu lõpus on sinu säästukontol 30 eurot.

jutumull

      KOOSTA REISIEELARVE JA JÄRGI SEDA!

      Üsna mõistlik on enne reisile minekut koostada eelarve, eriti siis, kui oled reisimises algaja. Mida aga pidada reisieelarve koostamisel silmas?

      nool Uuri sihtpaiga kohta. Enne reisile minekut peaksid uurima sihtpaiga hinnataseme kohta. Kas tegemist on erakordselt kalli riigiga või pigem odavaga? Nii saad enam-vähem aimu, mis summad sul reisil kuluvad.

      nool Pane peamised kulutused kirja. Lisaks sellele, et tead oma sihtkoha hinnataset, peaksid veel sügavamale minema. Uuri huvipakkuvate vaatamisväärsuste hindu ning arvesta kokku, kui palju sul selleks raha kulub. Paljud turismikohad pakuvad internetist ostes paremaid piletihindu kui kohapeal. Rääkimata sellest, et siis sa ei pea piletikassa järjekorras seisma.

      nool Broneeri ööbimiskohad ette. Tihti on internetis majutust broneerides soodushinnad. Pealegi tunned end niimoodi kindlamalt, kui sul on võõrasse riiki saabudes koht, kuhu otsejoones minna.

      nool Jäta ruumi ootamatutele kulutustele. Oma osa tuleb jätta majutuse, vaatamisväärsuste, transpordi, suveniiride ja toiduga seotud kulutustele. Kindlasti pea meeles, et mingi osa rahast tuleb jätta ka ootamatuteks kulutusteks. Näiteks ei tea sa iialgi, millal on kõht nii tühi, et peadki selles kallis restoranis sööma, või millal tuleb suure raha eest taksoga ööbimiskohta sõita.

      nool Määra päevaeelarve. Kõige lihtsam viis reisieelarve jälgimiseks on määrata eelarve igaks päevaks. Kui sinu päevane eelarve on näiteks 30 eurot ja sa kulutad mingil päeval 40 eurot, siis peaksid katsetama järgmisel päeval 20 euroga hakkama saada.

      nool Jälgi oma kulutusi. Reisil olles märgi oma kulutused üles, et sul oleks selge pilt, kui palju ja mille peale on kulunud.

      nool Järgi reisieelarvet. Loobudes reisieelarve järgimisest ja hakates meeletult kulutama, võid peagi rahast lage olla. Väldi seda ja järgi hoolikalt oma reisieelarvet, eriti kui sul pole palju raha.

      KAS PLANEERIDA REIS ISE

      VÕI HOOPIS OSTA REISIBÜROOST?

      Sellele küsimusele ei ole mustvalget vastust, sest häid külgi on mõlemal.

      Kuigi olen harjunud oma reisid ise kokku panema, ei põlga ma ära turismibüroode pakkumisi. Enne lennupileti broneerimist viskan üldiselt pilgu peale, mis hinnaga pakub sarnast asja reisibüroo, ning nii mõnigi kord on nende kaudu sama reis odavam tulnud.

      Näiteks korraldavad reisibürood kõik-hinnas-reise võrdlemisi soodsa raha eest. Samasse kohta omal käel minnes võivad ainuüksi lennupiletid olla kallimad. Siiski tuleb nentida, et väga palju selliseid sihtpaiku pole ning tavaliselt on tegemist ikkagi kuurortidega.

      Ainult lennupileteid osta soovides tasub ka teha päring reisibüroole, sest neil võib olla ligipääs pakkumistele, millele sinul pole. Näiteks ostsin kunagi ühest reisibüroost 630 euro eest pileti Tallinnast Helsingisse, sealt New Yorki, Dominikaani, Miamisse, tagasi Helsingisse ja siis Tallinna. Kokku lendasin selle reisi jooksul kaheksa korda ja ühe lennu hinnaks tuli 79 eurot. Sellist pakkumist poleks ma omal käel leidnud.

      Niisiis, otsi ise häid lennupakkumisi, kuid igaks juhuks uuri ka reisibüroolt, mida nemad pakuvad!

      Kui sa aga pole kogenud reisija ega taha planeerimist enda õlgadele võtta, siis on samuti reisibüroost abi. Tõsi küll, sa maksad selle teenuse eest, kuid samas on sinu kõrval pädev inimene, kellelt nõu küsida ja kelle poole probleemide ilmnedes pöörduda.

      KUIDAS LEIDA ODAVAID LENNUPILETEID

      Lennupiletitele kulub tavaliselt reisieelarve kõige suurem