Nutika reisimise ABC. Liina Metsküla. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Liina Metsküla
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Книги о Путешествиях
Год издания: 0
isbn: 9789949549597
Скачать книгу
kasvada, areneda ja mõtiskleda, missugune elukutse sind õnnelikuks teeb. Sellele arusaamisele ei pruugi sa jõuda kodus olles.

      nool Keegi ei sõltu sinust. Kui sa pole veel oma peret loonud, saad pühenduda ainult iseendale. Loomulikult saab reisida ka tulevikus koos abikaasa ja lastega, kuid see on erinev. Nooruses reisides paned esiplaanile ennast, hiljem lapsi.

      Peamine põhjus nooruses reisida on see, et pole oma perekonda (siin pean ma silmas just lapsi), kes minust sõltuks. Jah, saab reisida ka perega, kuid see pole absoluutselt seesama. Ma tean küll, pereinimesed ütlevad, et saab ideaalselt perega reisida, kuid tavaliselt pole nemad nooruses üksinda reisinud. See ei ole sama! Ma tean, et ma vastutan ainult enda eest. Pealegi on nooruses reisimine silmaringi avardamine! Kui palju põnevamaks see mu edasist elu teeb!

      Mari-Liis, 23

      nool Sa oled valmis riskima. Sa oled noor ja sestap suurema tõenäosusega valmis seiklustesse tormama. Kui sul on juba mugav elu, hea palk ja perekond, siis sa ilmselt ei kipu enam mööda maailma uitama või kauge maa rannabaari tööle. Kui rääkida reisimisest, siis ilmselt eelistad sa 15 aasta pärast mugavat puhkust neljatärnihotellis Tenerifel.

      nool Sa ei tunne hiljem kahetsust. Noorena reisides saad teha mõttelise ristikese: nüüd on tehtud. See ilus eluetapp on läbitud. Parem on see osa ära teha, mitte hakata igatsema võimalust rännata, kui oled abielus ja sul on lapsed. Räägitakse, et üks suurimaid kahetsusi elus on see, kui jätad tegemata midagi, mida oleksid teha tahtnud.

      nool Sa õpid rohkem kui koolipingis. Ma ei taha hetkekski öelda, et koolipingis õpitu oleks mingil moel väärtusetu, kuid paratamatult jääb ka nii palju õppimata. Ikka ja alati öeldakse, et võõrkeeli omandad kõige paremini, kui oled vastavas keskkonnas. Olgu see siis inglise, hispaania või sootuks hiina keel – kohapeal õppides ja kohalikega suheldes jääb see sulle märksa paremini külge. Lisaks kasvatab reisimine sind suureks. Sa pead iseenda ja oma reisi eest vastutama: selle planeerimine, lendudele jõudmine, töö leidmine, oskus eri kohtadesse minna ja inimestega suhelda.

      nool Lood uusi sõprussuhteid. Eri inimestega kohtumine on niivõrd põnev ja rikastav kogemus. Kodulinnas elades ei kohtuks sa ehk iial kellegagi, kes on käinud Vietnami sõjas (mina kohtusin sellise härraga Hiinas) või tundnud isiklikult üht maailma kuulsamat kurjategijat (selle mehega tutvusin Kolumbias). Võid kummalisel kombel avastada, kui palju on sul ühist kellegagi, kes elab teisel pool maakera. Välistatud ei ole seegi, et leiad mööda maailma rännates tõelise armastuse.

      nool Sul on, mida rääkida. Just see, et iga päev midagi õpid, teeb sind huvitavaks inimeseks. Sul on tänu reisimisele lai silmaring ning sinuga on põnev vestelda.

      Maailmas on nii palju erinevaid asju ja inimesi. Et olla lõpuni õnnelik ning saavutada seesmine rahu ja harmoonia, peaks inimene armastama seda, mida ta teeb, ning tegema vaid seda, mida ta tõeliselt ja kirglikult armastab. Selle eelduseks on aga iseenda tundmine. Reisimine on lihtsaim viis avastada ja kogeda kõike selle vahetus ehtsuses. Samuti annab reisimine elukogemust ning julgust olla enesekindel ja aus. Mida nooremalt avastab inimene oma kired ning jõu jääda igal hetkel iseendaks, seda kvaliteetsem on tema elu.

      Liis, 27, ja Kristo, 29

      AGA MITTE AINULT NOORUSES!

      20. eluaastate alguses ollakse märksa enam valmis võtma riske, et minna mööda maailma kolama. Kindlasti ei taha ma aga öelda, et reisimiseks sobiv aeg on vaid 20-aastasena.

      Meie elus on mõni asi tugevalt juurdunud. Lõpetad kooli, lähed ülikooli, siis tööle, lood perekonna ja elad õnnelikult elu lõpuni. Mul on väga hea meel, kui inimeste elu läheb nõnda, nagu kirjeldatud, ning selles lauses on tõesti sees sõna “õnnelikult”.

      Alati ei lähe niimoodi. Tihti hakkavad kippuma ligi stress ning tunne, et sa ei ela oma elu täiel rinnal. Miks ma üldse seda kõike teen ja kas mujal on äkki parem? hakkad endalt ehk küsima.

      Noorelt on sul vähem nõudmisi ja piiranguid elutingimustele ning see toob kaasa põnevust. Vanemaks saades, eriti kui sul on lapsed, seab see teatud standardid, et päris kellegi diivanil enam ei ööbi. See aga on igavam. Piirangud tekivad ka selles mõttes, et mida tähtsam töökoht või muud kohustused, seda harvem saad võtta kuu aega enda jaoks.

      Teisalt võib vabalt reisida ka vanemas eas. Näiteks olen ma isegi oma isa ja ema reisima pannud. Nüüd käivad ka nemad täitsa iseseisvalt igal pool, ainult lennupilet ja maksimaalselt esimese öö majutus olemas.

      Ülane, 33

      Tõsi, 40-aastasena on sul ilmselt perekond ja pikemaks ajaks välismaale kolama minek oleks raskendatud, kui mitte võimatu. See aga ei takista sul aastas korra või kaks teha midagi täiesti teistsugust. Astuda oma mugavustsoonist välja, teha midagi uut ja pöörast, tutvuda põnevate inimestega ja õppida võõrast kultuuri.

      Ole sa 20-, 40- või 60-aastane, tee minuga koos läbi see teekond!

      TAHAD MINNA REISIMA – AGA KUIDAS ALUSTADA?

      Minu meelest juhtub nii üsna tihti. Inimesed justkui tahavad reisile minna, unistavad sellest, kuid lõppude lõpuks ei tee seda. Väga tihti osutub põhjuseks, et nad lihtsalt ei tea, kuidas seda teha. Kuidas siis oma reisiplaanid ellu viia?

      nool Kogu julgust. Kui sinu sõprade hulgas erilisi rändureid pole, siis võib olla keeruline julgust koguda. Keegi ei mõistagi päris täpselt, miks peaksid sa üldse nädalaks, kaheks või mitmeks kuuks reisima minema, selle asemel et investeerida uude autosse. Aga ära heida meelt ning loe hoopis inspireerivaid reisikirju. Lõppude lõpuks otsustad oma raha paigutamise üle sina ise, mitte teised.

      nool Otsi informatsiooni huvipakkuva sihtpaiga kohta. Kui sul on mingi kindel koht, kuhu tahad minna, siis kogu paiga kohta informatsiooni. Kas seal on kallis? Kas sinna on viisat vaja? On seal piisavalt ohutu? Mida peaksid vaatama minema? Kui sul ei ole kindlat sihtpaika, siis otsi odavaid lennupileteid (täpsemalt lk 29). Vali välja endale kõige taskukohasemad, aga samas huvitavamad sihtkohad ja tee taustauuring.

      nool Löö kulud kokku. Mingil määral kuulub seegi taustauuringu alla. Kuigi põnev on ka lihtsalt minna ja vaadata, mis saab (päris algajale ma seda ei soovita), võiks sul eelseisvast ikkagi mingi ettekujutus olla. Palmi alla ööbima ju sattuda ei tahaks – ja isegi kui tahad, ei pruugi see olla ohutu ega lubatud. Seega löö kulud vähemalt enam-vähem kokku ja pigem arvesta natuke suurema summaga, kui arvad kuluvat. Reisieelarve koostamisest lähemalt lk 27.

      nool Otsi reisikaaslasi. Kui su sõprade seltskonnas mõnda reisihuvilist pole, siis on võimalik kaaslast otsida näiteks foorumitest (juhul, kui oled valmis võhivõõraga reisile minema). Muidugi saad alati ka üksi reisima minna, aga enne pead selgeks mõtlema, kas oled valmis üksi rändama. Lohutuseks võin öelda, et igavuse pärast ei pea väga palju muret tundma, kui ööbid noortehostelites. Seal on palju üksi ringi reisivaid tegelasi. Üksinda reisimisest täpsemalt lk 115 ja elust hostelites lk 126.

      nool Скачать книгу