Kompass: noorte inimõigushariduse käsiraamat.2012. a. täielikult läbi vaadatud ja muudetud redaktsioon. Grupi autorid. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Grupi autorid
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Учебная литература
Год издания: 2015
isbn: 9789949967407
Скачать книгу
rühma, kes korraldab Lõuna-Aafrika Vabariigis kampaaniat Treatment Action. Kampaanias väidetakse, et riigi kohus on tagada odavate ravimite kättesaadavus, seda eriti HIV/AIDSi epideemia kontekstis. Valitsus on kampaaniale reageerinud ja hakanud odavamaid ravimeid importima.

      Samuti väidate, et riik peab eraldama raha HIV/AIDSi all kannatavatele patsientidele ja nende eest seisvatele organisatsioonidele.

      Samas on ravimifirmad Lõuna-Aafrika Vabariigi kohtusse kaevanud, et tõkestada nende toodete kopeerimist ja odavama hinnaga müümist. Seetõttu olete otsustanud asuda valitsuse poolele ning kaitsta põhimõtet, et riigi ülesanne on tagada odavate ravimite kättesaadavus.

      Teie ülesanne on valmistada ette argumendid oma seisukoha kaitsmiseks. Istungil on teil nende esitamiseks aega viis minutit.

      Kohtuasja rollikaart: kohtunikud

      Sa kuulud kohtunike kolleegiumisse, mis arutab juhtivate ravimifirmade hagi Lõuna-Aafrika Vabariigi valitsuse vastu, millega tahetakse keelata valitsusel ravimite kopeerimine ja odavama hinnaga müümine. Valitsuse seisukohta toetavad ka kampaania Treatment Action aktivistid.

      Teie ülesanne on paluda kõigil kolmel osapoolel esitada üksteise järel oma seisukohad. Teie ülesanne ei ole pärast neid sõnavõtte otsust langetada ega järeldusi teha. Teie töö on aidata osalejatel probleeme selgitada ning võtta kokku erinevate nõuete toetuseks esitatud argumendid.

      Probleemi tuum seisneb selles, kuidas lahendada inimõigustel põhinevaid vastandlikke nõudeid. Kaitse (valitsus ja kampaania korraldajad) on võtnud aluseks õiguse elule ja inimväärikusele, samas kui süüdistus (Pharma) lähtub õigusest omandile. Ametlikes kohtudokumentides sõnastati need seisukohad järgmiselt:

      „Õigus elule ja inimväärikusele on kõige tähtsamad kõigist inimõigusest ning on kõigi ülejäänud isiklike õiguste allikaks. Kui me oleme otsustanud ehitada üles ühiskonna, mille aluseks on inimõiguste tunnustamine, peame väärtustama neid kahte õigust rohkem kui kõiki teisi. Riik peab seda üles näitama kõigi oma tegudega, kaasa arvatud kurjategijate karistamise viisiga.”

      vs.

      „Õigus omandile on kaitstud Lõuna-Aafrika Vabariigi põhiseaduse artikliga 25, kus öeldakse: „Kelleltki ei tohi tema omandit ära võtta, välja arvatud üldiselt kohaldatava seadusega ettenähtud juhtudel, ning ühegi seadusega ei või lubada vara alusetut võõrandamist.””

      Teie ülesanne on valmistada ette kolmele osapoolele esitatavad küsimused. Teil on küsimuste esitamiseks ja vastuste kuulamiseks aega kümme minutit.

      Kohtuasja rollikaardid: ajakirjanikud (soovi korral, vt eespool variantide punkti)

      Sa kuulud ajakirjanike rühma, kelle ülesanne on kajastada kohtuistungit.

      Te peate koostama istungi kohta uudise ja esitama selles kõik seisukohad. Teil on õigus külastada iga rühma (kohtunikud, kampaania korraldajad, valitsus ja Pharma) koosolekuid. Neil koosolekutel on teil õigus üksnes toimuvat jälgida; te ei tohi rühmade tööd segada, katkestada ega seal oma arvamust avaldada. Siiski võite viia läbi intervjuusid üksikute liikmetega, kui see ei sega koosolekute läbiviimist. Samuti võite teha pilte ning teil on võimalik uudise vormistamiseks kasutada arvutit, printerit ja internetti.

      Te esitate oma töö tulemused pärast kohtuistungit. Uudisloo formaadi võite ise valida. Selleks võib olla blogipostitus, Twitteri säuts, ajaleheartikkel, raadio- või telesaade. Teil on oma loo esitamiseks aega 10 minutit.

      Teise osa juhised väikestes rühmades töötamiseks

      Sa kuulud neljaliikmelisse rühma, mille iga liige esindab ühte osapoolt:

      • aktsiaselts Pharma

      • Lõuna-Aafrika Vabariigi valitsus

      • kampaania Treatment Action korraldajad

      • kohtuasja arutanud kohtunikud

      Juhised

      1. Kõik liikmed peaksid üksteise järel ennast tutvustama, öeldes, millist osapoolt nad oma rollis esindavad.

      2. Seejärel peaks igaüks väljendama oma seisukohta kohtuistungi lõpus kujunenud olukorra kohta. Kui nende arvates on lahenduse leidmine lihtne, peaksid nad näitama rohelist kaarti. Kui see on nende arvates raske, näitavad nad punast kaarti. (Kaartide kasutamise eesmärk on näitlikustada konsensusele jõudmise protsessi.)

      3. Nüüd on teie ülesanne jõuda rühma kõiki nelja liiget rahuldava konsensuseni. Arutelu peaks toimuma mitmes voorus. Arutelu juhatab kohtunik, kes esitab oma seisukoha viimasena.

      • Esimene voor: kõik avaldavad oma seisukoha.

      • Teine voor: kõik esitavad oma ideid, kuidas lahenduseni jõuda.

      • Kolmas voor: läbirääkimised pakutud lahenduste üle.

      4. Kuulake üksteist tähelepanelikult. Iga sõnavõtu järel peaksid sa oma värvikaardiga märku andma, kas rahuldava lahenduseni jõudmine tundub nüüd lihtne või raske.

      5. Arutelu lõpus valige üks inimene, kes tutvustab tulemusi suurele rühmale.

      Pantomiim

pilt

      Näita, mida „inimõigused” sinu jaoks tähendavad!

      Teemad

      • Üldised inimõigused

      • Lapsed

      • Kodakondsus ja osalus

      Raskusaste Tase 2

      Rühma suurus 9+ (väikestes rühmades 4–5)

      Aeg 90 minutit

      Ülevaade Selles näitlemisharjutuses tutvustavad osalejad oma arusaama inimõiguste üldmõistest

      Seotud õigused

      • Kõik inimõigused

      Eesmärgid

      • Lahata inimõiguste üldmõistet

      • Arendada kultuuridevahelise läbikäimise ja suhtlemisoskust

      • Kasvatada koostöövalmidust ja loomingulisust

      Materjalid

      • Rekvisiidid: kostüümid, mänguasjad, majapidamisesemed jne

      • Paber, värvilised markerid, joonistuskriidid

      • Liim, nöör ja kaart

      Juhised

      1. Selgitage, et harjutuse eesmärk on etendada näitlemisvõtteid kasutades inimõiguste üldmõistet nii, et erinevatest kultuuridest pärit ja eri keeli rääkivad inimesed sellest aru saaksid.

      2. Selgitage, et osalejad ei tohi kasutada sõnu: etendus peab toimuma pantomiimi vormis.

      Siiski võivad rühmad soovi korral kasutada olemasolevaid materjale või rekvisiite.

      3. Paluge osalejatel jaguneda 4–6-liikmelistesse väikestesse rühmadesse ning andke igale rühmale suur paberileht ning komplekt joonistuskriite/markereid.

      4. Andke rühmadele kõigepealt 10 minutit, et esitada ajurünnaku korras oma ideid inimõiguste etendamise kohta ning valida välja kaks või kolm ideed, mida nad tahaksid pantomiimis rõhutada.

      5. Seejärel andke rühmadele 30 minutit pantomiimi kavandamiseks ja harjutamiseks. Selgitage, et see on rühmatöö ning igal rühmaliikmel peab olema etenduses mingi roll.

      6. Pärast 30 minuti möödumist paluge kõigil koguneda suurde rühma, et üksteise etteasteid vaadata.

      7. Jätke pärast iga etteastet mõned minutid tagasiside andmiseks ja aruteluks.

      8. Paluge pealtvaatajatel öelda, kuidas nad nähtust aru said ning milliseid põhilisi ideid taheti etendusega kujutada.

      9. Seejärel