Kompass: noorte inimõigushariduse käsiraamat.2012. a. täielikult läbi vaadatud ja muudetud redaktsioon. Grupi autorid. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Grupi autorid
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Учебная литература
Год издания: 2015
isbn: 9789949967407
Скачать книгу
ja tuleks veel teha?

pilt

      Nõuandeid korraldajatele

      Selle harjutuse jaoks on vaja palju aega, sest probleemid on keerukad ning osalejad peavad neile süvitsi mõtlema. Harjutuse mõlemat osa ei pea läbi viima samal päeval; seda võib teha ka erinevates tundides.

      Selgitage osalejatele, et punaste ja roheliste kaartide eesmärk on aidata inimestel paremini mõista, mis soodustab ja mis takistab otsuste tegemist. Ideaaljuhul peaksid kõik osalejad teise osa arutelu ja läbirääkimiste lõpul näitama rohelisi kaarte ning olema jõudnud kokkuleppele ühises lahenduses.

      Teises osas võivad mõned rühmad konsensusele jõuda ja mõned mitte. Arutelus peaksite kasutama seda võimalusena, mille alusel lähemalt uurida konsensusliku otsustusprotsessi tugevusi ja nõrkusi. Paluge konsensusele jõudnud rühmadel tutvustada lisaks oma lõplikele seisukohtadele ka nende taga olevaid argumente. Paluge neil rühmadel, kes konsensusele ei jõudnud, selgitada, millised argumendid neid üksteisele lähendasid ja mis nende lahkarvamusi suurendasid. Lisateavet konsensusele jõudmise kohta leiate 5. peatüki rahu ja vägivalla teemalisest alapunktist.

      Oluline on tutvuda kohalikus kogukonnas HIV/AIDSiga elavate inimeste olukorraga ning kohandada harjutust vastavalt nende jaoks olulistele probleemidele. NB! Ravimifirmasid esindava aktsiaseltsi nimi Pharma on selle harjutuse jaoks välja mõeldud ja tegemist ei ole reaalse ettevõttega.

pilt

      Variandid

      Võite moodustada ka kohtuistungit kajastavate ajakirjanike rühma. Selleks on teil vaja lisamaterjale: kaamerad, arvuti ja printer. Peaksite neile ette andma kindla aja, mille jooksul nad peavad pärast kohtuistungi lõppu oma uudislood esitama. Ajavahemik sõltub nende valitud formaadist: nt ajaleht, raadio, telesaade või blogi. Kui valite selle variandi, peate tegema rollikaardid ka ajakirjanike jaoks. Samuti tuleb teil lisada harjutuse kestusele 15 minutit ning ajakirjanike töö hindamiseks veel 10 minutit.

pilt

      Soovitusi jätkutegevusteks

      Pidage arutelu, kuidas õigus elule ja inimväärikusele seostub teie riigis esinevate olulisemate probleemidega tervishoius. Heaks lähtekohaks, eriti väikestes rühmades toimuva arutelu jaoks, võivad olla uudistest läbi käinud keerulised juhtumid.

      Tutvuge üldiselt tervise ja inimõiguste problemaatikaga. Külastage tähtsamate vabaühenduste (Piirideta Arstid, Treatment Action, Christian Aid, Oxfam, Save the Children) ja rahvusvaheliste organisatsioonide (WHO) veebisaite või hankige nende publikatsioone. Uurige välja tervise edendamiseks rakendatud meetmed ja kirjutage need märkmetahvlile.

      Organisatsioon Treatment Action viis läbi väga eduka kampaania ning on endiselt Lõuna-Aafrika Vabariigis ja mujalgi aktiivne (vt www.tac.org.za). Kahjuks ei ole kõik kampaaniad eesmärkide saavutamisel sama edukad. Sellel võib olla palju põhjuseid, kuid üks neist võib olla halb korraldus ja ebapiisav teavitus. Rühm võib nende teemadega lähemalt tutvuda ning arendada kampaaniate korraldamise oskust harjutusega „Me jälgime teid” (lk 110) või „Dosta!” (lk 151).

pilt

      Ideid tegutsemiseks

      Püüdke teada saada, kes tegeleb teie piirkonnas terviseedendusega ning kuidas teie saaksite kaasa aidata.

pilt

      Lisateave

      Harjutus põhineb 2001. aastal Lõuna-Aafrika Vabariigi ülemkohtus arutatud kohtuasjal. Lõuna-Aafrika Vabariigi ravimitootjate liit esitas hagi LAVi presidendi Nelson Mandela ja teiste isikute (sh kampaania Treatment Action) vastu, süüdistades neid HIV-ravimite patendikaitse rikkumises ning miljonite aidsihaigete ravimiseks odavamate geneeriliste ravimite importimises.

      Kohtunikud pidid kaaluma kahe poole vastandlikke huve ja õigusi. Ravimitootjate liit tugines omandiõigusele, võrdse või vaba kauplemise, eriala ja ameti valiku õigusele, samas kui valitsus ja Treatment Action väitsid, et riigi kohustus on austada, kaitsta, edendada ja tagada oma kodanike põhiõigust inimväärikusele ja elule.

      Oma ajaloolises otsuses järeldas kohus, et omandiõigust tuleks piirata, kuna see on väiksema tähtsusega kui õigus inimväärikusele ja elule. Seejärel loobusid ravimitootjad kohtuasjast. Seda tunnustati laialdaselt kui „Taaveti võitu Koljati üle mitte üksnes Lõuna-Aafrika Vabariigis, vaid ka paljudes teistes arenevates riikides, kus on raskusi tervishoiu kättesaadavusega” (vabaühenduste ühine pressiteade 19. aprillil 2001). „See on vaeste inimeste haruldane ja väga tähendusrikas võit võimsate hargmaiste kontsernide üle. Aga nüüd on meie ülesanne töötada koos ravimitootjate ja valitsusega, et ravimid jõuaksid nendeni, kes neid vajavad” (Oxfami esindaja Kevin Watkins). Kokkuvõtlik ülevaade temaatikast on avaldatud 5. märtsil 2001 aadressil Time.com. Selle leidmiseks kasutage otsingumootoris väljendit „AIDS Drug Case Puts Our Ideas About Medicine on Trial”.

      AIDS ja globaliseerumine

      Rikastes riikides saavad HIV/AIDSiga inimesed kauem ja paremini elada, kuna riik jagab seal tasuta retroviirusevastaseid ravimeid. Lõunapoolsetes riikides taluvad HIVga nakatunud inimesed suuremaid kannatusi ja surevad varem, sest ravi ei ole neile kättesaadav. Keskmiselt kulutavad riigid nende tervishoiule aastas 10 dollarit inimese kohta, samas kui põhjapoolsete riikide elanikele kättesaadav kolmikravi maksab 10 000 kuni 15 000 dollarit aastas.

      HIV/AIDSi vastu võitlemine on üks ÜRO kaheksast aastatuhande arengueesmärgist

      Epideemia levikut kiirendavad vaesus, vähene haridus ja sotsiaalne ebavõrdsus, kuid probleem on eeskätt poliitiline ning puudutab riikide valitsusi, rahvusvahelisi organisatsioone ja ravimifirmasid. Aidsivastase võitluse tõhustamiseks tuleb muuta olulisi rahvusvahelisi mehhanisme ja institutsioone. Neist tähtsamad on Rahvusvaheline Valuutafond (IMF), Maailma Kaubandusorganisatsioon (WTO), intellektuaalomandiõiguste kaubandusaspektide leping (TRIPS), teenustekaubanduse üldleping (GATS) ning vaidluste lahendamise organ, mis sisuliselt toimib WTO tribunalina.

      Jaotusmaterjal

      Kohtuasja rollikaardid

      Kohtuasja rollikaart: aktsiaselts Pharma

      Te kuulute aktsiaseltsi Pharma juhtkonda. Teie ettevõte on üks maailma juhtivaid ravimitootjaid.

      Olete ostnud õigused põhiliste HIV ja AIDSiga seotud ravimite turustamiseks. Teie eesmärk on säilitada oma kasumimarginaal ja rõõmustada aktsionäre. Seetõttu tahate kaitsta ettevõtte õigust määrata oma toodetele müügihind, võttes arvesse uuringu- ja tootmiskulusid ning töötajate töötasu. Kui teisel ettevõttel oleks lubatud lihtsalt teie tooteid kopeerida ja soodsama hinnaga müüa, ohustaks see teie kasumit ja teie ettevõtte jätkusuutlikkust. Seetõttu olete ühendanud jõud teiste juhtivate ravimifirmadega, et takistada riigil teie toodete kopeerimist ja odavama hinnaga müümist ning vajadusel riik kohtusse kaevata. Olete esitanud hagi Lõuna-Aafrika Vabariigi valitsuse vastu.

      Teie ülesanne on valmistada ette argumendid oma seisukoha kaitsmiseks. Istungil on teil nende esitamiseks aega viis minutit.

      Kohtuasja rollikaart: Lõuna-Aafrika Vabariigi valitsus

      Oled Lõuna-Aafrika Vabariigi kõrge valitsusametnik. Teie valitsus koostab vastust ravimifirmadele, kes on teid kohtusse kaevanud. Aktsiaselts Pharma tahab, et ükski riik ei saaks nende tooteid kopeerida ja müüa nende endi jaehinnast odavamalt. Põhimõtteliselt oled aktsiaseltsi Pharma seisukohaga nõus.

      Kuid populaarse kampaania Treatment Action käigus on esitatud väide, et riigi põhiseaduslik kohustus on tagada odavate ravimite kättesaadavus, seda eriti HIV/AIDSi epideemia kontekstis. Olete valitsuses üldsuse survele järele andnud ning hakanud importima teistest riikidest, näiteks Indoneesiast, odavamaid koopiaravimeid.

      Teie ülesanne