Це, звісно, було найбільше лихо з подібних халеп, але менш масштабні траплялися постійно. Мати Джуді стала геть неконтрольованою. Тому дівчина щосили намагалася зробити так, аби нічого поганого не сталося: вона була впевнена, що її життя розлетиться на шматочки, щойно вона почне ризикувати.
Тепер усе здається Джуді надзвичайно ризикованим.
Важко впоратися з таким типом обережної поведінки. Джуді, звичайно, знала про свої дитячі проблеми, однак не усвідомлювала, наскільки сильно вони досі впливають на її життя. Дехто з нас навіть не здогадується, що події дитинства є причиною нашої обережної поведінки.
Проте інколи це саме так.
Ось чому я ніколи не звинувачу вас у тому, що ви не досягли того, чого хочете. Я сподіваюся, що ви не дозволите нікому – навіть собі – переконати вас, що ви недостатньо сильно стараєтеся або що насправді не прагнете змінитися, бо це ніби говорити незаправленій машині, що вона не докладає всіх можливих зусиль, щоб завестися. Повірте, ви потерпаєте через зайву обережність не тому, що ви так вирішили.
Однак є шлях змінитися.
Важливо зрозуміти, що проблему не подолати за допомогою лобової атаки, як би нам цього не хотілося. Саме це бажання зумовлює популярність усіх тих привабливих програм із самовдосконалення, які спокушають нас віддавати купу грошей за поради на кшталт «П’яти простих кроків до свого ідеалу».
Під час тренінгів EST[8] учасників називають йолопами. Це, звісно, екстремальний варіант, але всі програми успіху, здається, базуються на певному зневажанні та осуді. «Припини бути таким ідіотом! – ніби закликають вони. – Ти сам створюєш свою паскудну реальність. Треба тільки змінити власний погляд на речі!»
І нам це подобається. Це так освіжає й бадьорить. Ми виходимо з таких семінарів із відновленою рішучістю.
Але невдовзі повертаємося до старих проблем. Чому? Тому що справжня причина, чому ми такі далекі від ідеалу, є в біса переконливою, а ніхто не намагався її з’ясувати й розв’язати проблему. Не можна змести всю свою історію віником під килим і танцювати на ньому. Ви обов’язково перечепитеся.
Щось вас налякало
Ви відчуваєте страх не тому, що вирішили бути боягузом. Щось вас налякало! Проблема полягає лише в тому, що ви не можете тепер чітко визначити, що це було. Повірте, у глибині душі кожної обережної людини криється величезна драма. І ви маєте знати яка.
Однак спершу треба припинити себе картати.
Ніхто не ставиться до себе так суворо, як люди, які обрали в житті «певну справу». Вони десь почули та засвоїли думку про те, що суворість до себе є основою гарної, правильної поведінки.
«Це