Tegin täna teisegi tähelepaneku. Kui eile oli kompanii harjutusplatsil nagu rumeenlaste mustlasarmee, siis täna – ilmselt pärast ülemate märkusi – olid mehed oma välimuse korda teinud. Polnud omade ja võõraste tunnet, vaid oli üks COY17. Eile oli näha kümmet eri mütsi, pibo, sukka ja mida kõike veel. Samuti igasugu buffe, salle ja muid jubinaid. Seda oli tore näha, aga piinlik vaadata. Minu meelest on see venelik värk. Britid ja ameeriklased austavad oma vormi.
Ma pole veel saanud oma pardlit laadida ja varsti on lõug tüükas. Saan ehk märkusegi. Loodan selle vea täna parandada ja kohe oma lõua puhtaks ajada. Mõnel on ikka niisugune vunts ja habe, et hale on vaadata. Mehed pole ennast vist peeglist näinud.
Aeg läheb siin väga aeglaselt. Eks see tuleb sellest, et praegu on eriti segane hetk – uued ja vanad läbisegi. Kõikjal kehtivad justkui veel siinoleva kontingendi reeglid, aga sina pead elama lisaks neile ka oma kontingendi reeglite järgi. Väga tüütu. Nii on raske sisse elada ja oma asju teha.
Mul pole veel meeletut soovi ummisjalu aiast välja tormata. Ootan ära selle õige ajahetke, millal olen veendunud, et ma pean välja minema. Võtan Jaanus Piirsalu hoiatust väga tõsiselt, et meestel on baasist väljas olles närvid viimaseni pingul ja tuhat muud asja teha. Ma ei tunne ennast nii heas füüsilises vormis olevat, et jaksaks hädavajadusel kogu seda lahinguvarustust seljas kandes elu kiiremaid jooksusamme teha. Mul on plaan süüa minimaalselt ja liikuda maksimaalselt. Kui jääme ainult oma COY-ga siia, hakkan ka rauda tõstma. Kui suudan ÜFT-i11 maksimumpunktidele ära teha, hakkan nagu Koidula kirjutas „Meil aiaäärne tänavas“ – vaatama, mis seal aia taga on.
Lugesin eile enne uinumist piiblist õpetussõnu ja lasin need endast läbi. Mõju oli vapustav. Nägin just neil teemadel ning asjaosalistega unenägusid, mis olid nagu lühifilmid. Väga selged. Väga konkreetse sõnumiga. Piibel on väga õige õpik ja ma loodan, et kunagi avastavad ka mu poisid selle raamatu sisu tähtsuse ja mis veelgi olulisem – elulisuse. Miks on vahel jutlus tühjavõitu või õigemini nurgeline? Vist seepärast, et jutlustaja ei taha endast läbilastut kogudusele avada.
Vahepeal käis remondigrupi ülem vanemveebel Kaska siin ja ütles telki astudes: „Taškent“ ja keeras sooja vähemaks. Olemine sai kohe tuhat korda inimlikum.
Ajakiri Kalale on trükist väljas. Peatselt nopib keegi sealt mõne mu lause seest jupi, paneb mu nime järgi kooloni ja trükib ära nagu avalduse. Ütlen ausalt: mul pole kurb siis, kui keegi midagi minu kohta halvustavat ütleb, aga ma luban, et kui minnakse minu pere või lähedaste kallale, saan ma kurjaks. Uskuge, nii halba vaenlast ei taha omale ükski mõistusega olend.
Panen täna punkti ja hakkan lugema. Armas Jumal, tänan, et olid täna meiega. Annan end ka homme ärgates Sinu kätte, ole mu juures, kui magan, ja anna mulle rahu. Hoia mu peret ja kõiki sõpru. Hoia kõiki inimesi. Andesta neile, kes täna hauvad kurja ning näita neile valgust ja aita olla inimene. Aamen.
8. november 2013, reede kell 22.20
Hommikul alustasime kell 8.00 ja kohe esimese õppetunnina võtsime praktiliselt läbi evakuatsiooni ümberpaiskunud soomukist. See oli simulaator, kus mehed istuvad turvavöödega kinnitatult oma kohtadel ja siis keerab masin 25, 90 ja 180 kraadi ümber oma telje. See oli põnev, aga ebameeldiv tunne. Nii pimeduse kui ka raskustunde pärast, mis varustusega turvavöödes rippudes tekkis.
Edasi läks ohtlike leidude tuvastamisega, kus õppisime, millise ohutasemega miski on. Näiteks mobiiltelefon on „punane“ ehk selgelt ohtlik. „Ohutud“ on esemed, millelt pole võimalik võtta sõrmejälgi või DNA analüüsi. Olgu need siis vihma poolt ära pestud või muu säärane. Päeva kõige paremini läbiviidud oli Yorki maakonnast pärit võimsa aktsendiga instruktori maastikul märkide nägemise tund. Tuleb tunnistada, et pättide nutikus on tasemel ja algajal on küllalt lihtne midagi märkamata jätta.
Järgmine tund oli DNA ja muude andmete kogumine. Tutvusime läbiviimise protseduuride ja reeglitega, samuti kõigi selleks tööks sõjateatris kasutatavate aparaatidega.
Päeva viimane tund oli soomusmasinate võimekusest ja võimetusest.
Õhtusele koosolekule kogunenud seltskond sai tõsise ehmatuse osaliseks. Umbes 19.30 käis terav valgusesähvatus ja sellele järgnes korralik plahvatus, nii et lambid laes liikusid ja lööklaine lõi telgid laperdama. Esmalt arvasid vanemad olijad, et põhjavärava juures lõhati võimas suitsiidipomm. Jutud käisid, et Taliban plaanib korraldada suure purustusjõuga pauke just baasidele koguni mitmesajakiloste lõhkeainekogustega suurte veoautodega. Ameeriklaste baasis ja meie sööklas plahvatuse hetkel viibinud rahvas oli põrandal kõhuli. Õnneks tuli peatselt info, et tegu oli siiski oma meeste läbiviidud planeeritud lõhkamisega, millest unustati hoiatada. Loll tunne oli. See polnud hirm. Oli tunne, et midagi tõsist hakkab kohe juhtuma, sest värava õhkimisele võib järgneda suure hulga kerge- ja raskerelvade varustatud mudžahiidide rünnak. Mõtlesin, et milline see võiks olla.
Koosolek läks rahulikult, meeskond oli asjalik ja valvas ning kõiges lepiti üksmeelselt kokku. Vana COY saunatas nagu ikka igal õhtul. Mulle see ei meeldi. Oleks see minu teha, lubaks ma NSE remondimeestel küll pärast töö lõppu alal olevas saunas pesta, aga mitte poolest päevast alates paljalt lällutada. Mida ma arvaks, kui lähen näiteks kell 17 brittide kontingendi juhtkonna alale ja seal istuvad ülema uksest kümne meetri kaugusel paljad kutid ja joovad õlut. Räägin oma idee ka Allikale. Mulle tundub, et see on kaitseväe imagole oluline, et näiteks riigikogu komisjoni visiidi ajal ei nähtaks meie tagalamehi päevitamas või saunatamas, samal ajal kui meie missioonisõdurid „põllul“ oma rasket ja ohtlikku tööd teevad.
Kodustelt täna kirju ei tulnud. Kairi saatis reipa ülevate teavituskeskuses toimuvast, tegemistest ja plaanidest. Olen veidi mures, kas tahetakse seda asja teha. Vahel on tunne, et rihm on lõdvemaks läinud. Tõmban selle pingumale, kui tagasi olen.
Homme on bastioni kirikus missa. Lähen kindlasti. Aitäh, armas Jumal, et sel päeval hoidsid. Annan end ka ööks Sinu armu alla. Hoia mu armsaid. Aamen.
9. november 2013, laupäev kell 7.55
Täna on laupäev ja esimene hommik, kui saab magada. Muidugi ei tähenda see, et magada saaks. Mõned mehed teevad oma hommikusi protseduure tasakesi, teised seevastu süüdimatu ja andestatava reipusega. Mõtlesin tänase hommikusöögi vahele jätta. Ei osanud välja nuputada, milline kombinatsioon kehakinnituseks valida, kas munapuder ja härjasilm ning oad ja peekon või soojendatud turisti eine. Puder on muidugi ka olemas ja pannkoogid, aga selle viimase jätaks võtmata, sest mingisugunegi toit peab jääma unistustest suuremaks – pühapäevahommik perega ja Häli tehtud õhukesed pitsise servaga pannkoogid.
Kui veel toidust rääkida, siis kuuldes kedagi tulevikus mainimas, et briti kokad pakuvad roppu rooga, tuleks teada, et see on täielik jama. Enamike eestlaste jaoks on siinsed lõuna- ja õhtusöögid piduroa tasemel. Need lihtsast perest poisid pole iial midagi sellist söönud ega oskaks seda ka kõrtsis tellida. Mehed kogevad siin poole aasta jooksul kolm korda päevas hoolitsust, mida mees tagalas ootab.
Olen miskipärast jälle ennast teistest paremaks pidav ja kritiseerin erineva arusaamaga või teistmoodi mõtlejaid. Ei, ma ei õienda meestega, kes ei söö kodumaal hästi, vaid nendega, kes siin toitu kiruvad. Ju siis ei ole kõht tühi.
Avastasin