10) Mis ei ole näidendi osa? Vaatus, vaheaeg, stseen, aaria.
V: 1) Perearstile. 2) Vangi. 3) Orkestrit. 4) Praad. 5) Aritmeetika. 6) Mikroskoopi. 7) Vehklemine. 8) Kindral. 9) Sikusarv. 10) Aaria.
KUJUNDID, HULGAD, JADAD, MUSTRID. LOENDAMINE, JÄRJESTAMINE, LIIGITAMINE
Õppekava järgi peaks laps ära tundma ristküliku, ruudu, kolmnurga, ringi, kuubi ja kera ning oskama neid kirjeldada. Ta peab oskama järjestada kuni viit eset või kujundit pikkuse, laiuse ja kõrguse järgi. Harjutustes on lisatud teisigi kujundeid ja suurendatud nende arvu hulkades. Laps ei pea teadma, et ellips või trapets on kujund, kuid seda võib talle mainida. Sama kehtib hulknurkade kohta.
Et asi ei jääks liiga teoreetiliseks, siduge kujundid argieluga. Paluge last leida näiteid kujundite kohta omas kodus. Küsige: „Kus võiks siin toas olla ristkülik?“ Näiteid: teleri ekraan on ristkülik või ruut, elektri- või keraamilise pliidi rõngad on ringid (laske lapsel järjestada rõngad suuruse järgi), heegeldatud laudlina on ring või ellips, lillevaasi siluett võib olla trapetsikujuline, vannitoa põrandaplaat kuusnurkne jne. Kui vastavat kujundit toast või köögist ei leia, liikuge mõttes kodust välja: kuusnurk on mesikärje kannu kate jne. Rõhutage, et kujundid on tasapinnalised. Kui sama kujundit kasutatakse ruumilise keha osana, on kehal endal teine nimetus: kera, koonus, püramiid, rist- või rööptahukas jne. Õpetage last tuvastama kujundeid ka teistes asendites (kolmnurga tipp allapoole, ristkülik „püsti“, trapetsi eri küljed trapetsi alustena jne). Rääkige mõistetest „all“, „peal“, „vahel“ jne. Kujundite osaga on seotud hulkade osa: esemete liigitamine sarnaste tunnuste järgi. Kui loogika peatükis liigitame verbaalsel tasandil, siis siin toimub see visuaalselt. Käelisi oskusi ja peenmotoorikat edendavad harjutused, kus laps peab ise kujundeid joonistama. Kui joonistamine ei tule kohe ilusasti välja, võib laps kujundeid laduda mis tahes käepärastest esemetest: nööpidest, kartulikrõpsudest või helmestest. Kujundeid võib ka paberist välja lõigata.
Hulgad, jadad, mustrite värvimine ja muu seesugune on seostuvad ka eelmise peatüki teemaga – loogikaga.
1. MILLISED KUJUNDID ON PILDIL?
V: Ruut, ring, ruut, kuusnurk, trapets, ellips, kolmnurk, ristkülik ja rööpkülik.
Täpsemalt: kaldruut e võrdkülgne ristkülik; ring; ruut e võrdkülgne ristkülik; kuusnurk, täpsemalt võrdkülgne kuusnurk; trapets e rööpkülgne nelinurk; ellips e kinnine kõverjoon; võrdkülgne kolmnurk; ristkülik e täisnurkne rööpkülik; rööpkülik e paralleelsete vastaskülgedega nelinurk.
6. MITU ROHELIST, SINIST JA PUNAST KOLMNURKA ON PILDIL?
V: 1 roheline, 3 sinist ja 9 punast
7. MITU LILLAT JA MITU KOLLAST KOLMNURKA ON PILDIL?
V: 27 lillat ja 81 kollast
8. MILLISED KUJUNDID ON PILTIDEL?
V: Ring, kolmnurk, ristkülik, kolmnurk, ring, romb, ruut, kolmnurk, ring, romb, ellips, trapets, romb, ring ja kolmnurk.
9. MITU NELINURKA ON PILDIL?
V: 6: 1 ristkülik, 3 rombi, 1 ruut ja 1 trapets
10. MILLISED PILDID EI SOBI TEISTE HULKA? MIKS? (LAPS VÕIB ANDA KAKS ERINEVAT ÕIGET VASTUST)
V1: Teiste hulka ei sobi lilled, sest need on ainsad kasvavad taimed selles hulgas.
V2: Teiste hulka ei sobi käekell, sest see on ainus mehaaniline ese hulgas.
11. MILLISED KUJUNDID ON PILDIL?
V: Pildil on 2 kolmnurka, 2 trapetsit, 1 rööpkülik ja 1 ristkülik.
12. LEIA OMA KODU KÖÖGIST NII PALJU RISTKÜLIKUID JA RINGE, KUI KAPPE AVAMATA SILMA HAKKAB. KUMMAS HULGAS ON ROHKEM ELEMENTE?
13. MIS VÄRVI LIPP ON SINISE LIPU JÄREL? MIS VÄRVI LIPP ON PUNASE LIPU EES? MIS VÄRVI LIPP ON VALGE JA PUNASE LIPU VAHEL? MIS VÄRVI LIPP ON ÜLEMISES REAS PAREMALT ESIMENE? MIS VÄRVI LIPP ON ÜLAL VASAKULT ESIMENE?
14. NEED KUJUNDID TÄHISTAVAD SÕJAVÄGE.
Rivi ees käib kindral. Mis värvi on kindrali vorm? Kindrali taga käivad kolonelid. Mis värvi on nende vormid? Sõdurite vormid on rohelised. Näita, kus on sõdurid. Rivi taga käivad arst ja kokk. Arsti vorm on lilla. Mis värvi on koka vorm? Kes kõnnib arsti ees? Sõdurite vahel on mustas vormis seersandid. Näita, kes neist marsib kindrali taga olevas reas. Kelle taga ta marsib? Kelle taga marsivad ülejäänud seersandid?
15. JÄRJESTA KUJUNDID KÕRGUSE JÄRGI.
Kirjuta kujundite sisse numbrid ühest seitsmeni (1 – kõige madalam, 7 – kõige kõrgem kujund).
16. MITU PUNAST, SINIST, ROHELIST JA LILLAT KUJUNDIT ON PILDIL?
V: Kaks punast, kaks sinist (helesinine ja tumesinine), üks roheline ja kaks lillat kujundit.
17. MIS KUJUNDITEGA ON TEGU?
V: Need kujundid on ristkülikud.
18. KAS OSKAD ÖELDA VÄLJENDEID „KÕIGE KÕRGEM“ JA „KÕIGE MADALAM“ ÜHE SÕNAGA?
V: Kõrgeim ja madalaim
19. JÄRJESTA KUJUNDID KÕRGUSE JÄRGI.
Kirjuta kujundite sisse numbrid ühest kaheksani (8 – kõige madalam, 1 – kõige kõrgem kujund). Kui tekib kahtlusi, mõõda joonlauaga, kuid proovi enne järjestada silmamõõdu järgi.
20. NIMETA, MIS KUJUNDID ON PILDIL.
V: Kolmnurgad, ring, ristkülik, ellips ja trapets
21. MITU SARNASTE KUJUNDITE PAARI ON PILDIL?
V: Pildil on kaks paari sarnaseid kujundeid: kolmnurgad ja trapetsid.
22. JÄRJESTA KUJUNDID LAIUSE JÄRGI.
Kirjuta kujundite sisse numbrid ühest kuueni (1 – kõige kitsam, 6 – kõige laiem kujund). Nimeta, mis kujundid on pildil.
V: Pildil on ring, rööpkülik, trapets, kaks ristkülikut ja ellips.
23. KIRJUTA KUJUNDITE SISSE NUMBRID ÜHEST VIIENI
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком,