Tõde ja õigus. II jagu. Anton Hansen Tammsaare. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Anton Hansen Tammsaare
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Классическая проза
Год издания: 0
isbn: 9789949530823
Скачать книгу
uuesti Indreku poole.

      „Me käisime raamatuid ostmas, härra direktor,” vastas Indrek.

      „Kus on need raamatud, mis te ostsite?” päris direktor edasi.

      „Poes ei olnud,” pistis Tigapuu jällegi Indreku selja tagant.

      „Härra Tigapuu!” karjus direktor äkki ebainimliku häälega. „Ma juba ütlesin teile kord, et ma teiega rääkida ei soovi, vaid sellega siin.”

      „Aga mina soovin teiega, härra Maurus,” vastas Tigapuu.

      „Oodake, teie kord pole veel tulnud,” ütles direktor ähvardavalt. „Teiega räägin ma teist keelt kui sellega siin.” Ja nüüd jätkas ta Indreku ülekuulamist, kes andis kätteõpetatud vastused. Viimaks kargas direktor Tigapuu ette ja karjus sellele otseteed näkku, õgides teda silmiga üle prillide:

      „Šinder! Ka selle oled sa mul juba valetama õpetanud!”

      Direktori käed tõusid masinlikult ja tahtsid Tigapuu kõrvatagustele läheneda, aga see lükkas nad julmalt kõrvale ja ütles nagu sügava haavumusega:

      „Härra Maurus, ma pole enam poisike, et minu karvu tulete kitkuma. Olen ma süüdi, siis kuulake mind üle ja karistage nagu kord ja kohus.”

      „Nagu kord ja kohus!” karjus direktor ja hakkas mööda tuba ringi jooksma, kuuehõlmad tuules laiali. „Mina pean ammugi kodust ära minema, aga ma ei saa, sest see inemine seal rikub minu poisid ära, õpetab nad ilma lubata väljas käima.”

      „Härra Maurus, ma tahtsin küsida, aga teid polnud ju kodus,” ütles Tigapuu nüüd.

      „Herr Ollino, Herr Ollino!” hüüdis direktor kõrvaltoa ukse ees seisma jäädes. „Olin ma täna kodus või mitte? On härra Maurus kunagi kodust ära?”

      „Teie olite täna kõige aja kodus,” vastas Ollino hääl ukse tagant.

      „Kas kuulete: härra Maurus oli kõige aja kodus. Härra Maurus on alati kodus, sest tema on siin majas jumala asemik. Ja kui läheb jumal ise välja, siis jääb tema asemele Õnnistegija ning härra Mauruse asemele jääb Herr Ollino, sest see on tema Õnnistegija. Kas kuulete? Nõnda et härra Maurus on ikka kodus. Ja kui pole ka Herr Ollinot, siis on Herr Koovi või Herr Timusk. Ning lõpuks on Herr Kopfschneider siin all, tema käest võib küsida. Sest kui pole jumalat ennast, tema poega ega neitsi Mariat, siis on ometi mõni püha mees olemas, kes inemist aitab. Nõnda on härra Mauruse majas.”

      „Mina ei hakka ometi mõnelt Kopfschneiderilt luba küsima,” ütles Tigapuu põlglikult.

      „Peab küsima sellelt suurelt laualt, neilt toolidelt, sellelt kapilt, peab küsima isegi Goethelt ja Schillerilt seal kapi otsas, peab küsima kas või sellelt täistopitud luigelt, mis ripub lae all, kui aga härra Maurus seda käseb. Kõigilt peab küsima, kui nemad on jumala asemikud. Vanad ja targad egiptlased küsisid härjalt ja sitikalt, miks siis meie Tigapuu ei või küsida Goethelt ja Schillerilt. Ja teie, miks teie ei tulnud küsima?” pöördus direktor äkki Indreku poole.

      „Tigapuu ütles, et tema on küsinud meie mõlemi eest,” vastas Indrek.

      „See häbemata inemine rikub terve minu kooli ära!” karjus direktor, sattudes uuesti vihahoogu. „Kuidas teie, koer, julgete ilma lubata välja minna ja selle siin kaasa võtta. Miks ei tulnud te küsima?”

      „Härra Maurus, ma ju ütlesin teile, et te parajasti magasite, kui me läksime,” seletas Tigapuu rahulikult.

      „Kas kuulete, kas kuulete!” karjus direktor ja hakkas uue hooga toas ringi jooksma. „Esteks polnud mind kodus ja nüüd olen ma juba magama heitnud! Härra Maurus magab! Issand jumal, tule ise mulle appi! Ma lähen hulluks, või on see inemine seal hull! Ütelge teie, kui teil on veel täis aru peas, kumb meist on hull, kas mina siin või see seal?” jäi direktor Indreku ette seisma ja vahtis talle üle prillide tungivalt silma. „Ütelge puhtast südamest, teil on veel maainimese selge aru peas.”

      Aga enne kui Indrek leidis, mis vastata, ütles Tigapuu tõsiselt ja peaaegu halvakspanevalt:

      „Härra Maurus, mis me niisukese tühise asja üle vaidleme.”

      Uuesti hakkas direktor toas ringi jooksma, nagu oleks teda herilane äkki pistnud, ja karjus:

      „Kas kuulete! Tühise asja pärast! Inemised lähevad hulluks, aga ikka veel tühine asi! Ei, ei, tema on hulluks läind, mitte mina. Meie Tigapuu on hulluks läind. Oli teisel alles hiljuti aru selge, aga nüüd on ta hull. Päris hull. Mis asi ajas ta väljas hulluks, kas te ei näinud?” küsis direktor Indrekult, ja ilma et ta vastust oleks oodanud, rääkis ta edasi: „Muidugi, teie seda ei tea, sest maal inimesed ei lähe hulluks, ainult linnas! Mõni aasta linnas ja juba hakkabki hulluks minema. Aga kus oli küll teie aru, et te selle inemisega ühes linna läksite! Miks ei tulnud te ja küsinud: „Härra Maurus, kas ma võin selle inemisega linna minna?” Ja härra Maurus oleks teile vastanud: „Ei mitte sellega, sest see inemine on juba hull või ta hakkab varsti minema. Minge parem üksi, mitte selle hulluga.”

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

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