“Naljakas on sind siin näha,” ütleb ta, kui hakkan oma kotti lahti pakkima.
“Nii et sa ikkagi tundsid mu ära?”
“Ikka.”
“Ma kusjuures ei teagi, kas see on halb või hea asi. Viimane kord vist nägime su sünnipäeval, eks ole?”
“Vist küll,” ütleb Eeva muiates.
“Ma olen sellest purjus peaga nõudepesemise faasist välja kasvanud. Üldse kogu sellest Lasnamäe-faasist olen välja kasvanud. Näen, et sa murdsid ka läbi. Eliidi sekka.”
Eeva proovib midagi vastata, aga Popova tõstab demonstratiivselt häält, öeldes, et peame avama rabotšnõi tetradi leheküljelt kuuskümmend kuus ja tegema esmalt iseseisvalt ära harjutuse. Rabotšnõi tetrad vist tähendab töövihikut. AAAAAaaaaaghhhhhhhh! Tunnen juba praegu, kuidas mu aju veresoonkond tõmbab ennast kerra ja väriseb hirmust, jättes aju hapnikuta ning mind täiesti mõistuseta ja ülesandega silmitsi. Kiikan, et teised avavad töövihikuid, ja kiidan ennast mõttes, sest tööülesandest arusaamine on juba pool võitu. Tegelikult on ta muidugi vist pigem üks kuuekümne neljandik võitu või midagi säärast, sest vihiku avamine ei ole otseselt see, mida õpetaja teha käskis, ja selle peale hiljem teadmiste kontrolli ei tule. Oo, mu unenägude hirm, oo, saatanlik piibel, miks sa pead jälle hakkama oma mõistukirjaga mind piinama? Miks, miks, miks?
Harjutus 3, lk 15
Предложный падеж (о ком? о чём? где?)
Наш класс был ..................... (экскурсия) ..................... (Швеция).
Эта песня ..................... (дружба и друзья)
Мы поехали в Тарту ..................... (поезд).
Сестра читала ..................... (комната) рассказ о ..................... (маленькая собака).
Оля хорошо играет ..................... (скипка).
..................... (чистая тарелка) бутерброды.
Дедушка был ..................... (магазин), а бабушка была ..................... (аптека).
Мы смотрели передачу ..................... (молодёжные проблемы).
Девочки думают часто ..................... (косметика и одежда).
..................... (лес) растут грибы и ягоды.
Я хочу рассказать ..................... (бывшие одноклассники).
..................... (газета) была статья о ..................... (новые ученики).
Журналист написал ..................... (Эстония) и ..................... (эстонцы).
Марина видела фильм ..................... (весёлый клоун).
Дима хорошо играет ..................... (гитара).
No mida on? Naš klass bõl22… Kas seda samamoodi ei või lihtsalt jätta? Ekskursija… ekskuriam… Švetsii?23 Minge persse. Kui mõne jaoks oli eespool olev arusaadavate ja tähendusega märkide jada, mis vaatlemisel omandas mingisuguse mõtte, siis minu silmis oli kirillitsas sümbolitel umbes sama palju tähendust kui Egiptuse piltkirjal. Lahendan selle aeg-ajalt Eeva poole abipaluva näoga kiigates ja kontrollime ülesande pärast koos õpetajaga ära.
Девочки думают часто o косметикe и одеждe. 24
… on minu lause ja veerin selle täitsa soravalt maha. Eeldusel, et üleüldse saab soravalt veerida – need kaks sõna kuidagi välistavad üksteist. Kui teised vaid teaksid kõiki neid pingeplahvatusi, segaseid ringivaatamisi ja huupi kogutud poolikut informatsiooni, millega mu aju vene keele tunnis tegelema peab, annaksid nad mulle juba puhtalt ellujäämise eest hindeid, aga kogu see protsess toimub mu suure kolu sees ja teised näevad lihtsalt segaduses kilavaid silmi.
Järgmine harjutus on kuulamisülesanne. Tädi vuristab midagi lindilt ja meie peame lünki täitma. Tundub, et keegi on vist jälle Peterburis käinud. Vaatan kurbusega oma harjutust. See koosneb lausetest, millest ma oluliselt aru ei saa, ja segadust tekitavate sõnade vahel on veel rohkem segadust tekitavad lüngad, mida peaksin täitma hakkama. Pingutan, et leida sarnaseid sõnu töövihikust ja sellest jutust, mida tädi meile lindilt jutustab, ning proovin mõnda lünka isegi midagi sirgeldada, aga tundub, et nii selle kui ka teiste samalaadsete harjutuste edukas sooritamine eeldab tegelikult vene keelest arusaamist ja ei piisa vaid sellest, et proovida lünkadesse venekeelse kõlaga, kuid arusaamatu tähendusega sõnu pikkida.
Kuulame harjutust uuesti ja olen nüüd juba veendunud, et keegi on tõepoolest jälle Peterburis käinud. Nad käivad seal tihtipeale – need venelased nendest töövihikuharjutustest. Harjutuse täitmisel sellest teadmisest just abi ei ole ja ma proovin midagi Eeva pealt maha vihtuda. Selleks pole aga piisavalt aega, liiati istun esimeses pingis, nii et see komplitseerib mahakirjutamist veelgi. Õige pea hakkame ülesannet kontrollima.
Minu lause on “B Санкт-Петербургском метро … станции, длина линий более 120 км.”25 Vabalt saan ma aru sõnadest метро ja… Olgu, tegelikult on метро siiski ainus sõna, millest aru saan, ja see ei ole ilmselgelt üks võtmesõna ning lüngake selle järel on tühi. Teen sellel kohal pausi ja teesklen, nagu analüüsiks ma midagi. Ilmestan seda mõminaga, kuni saan vastuse teada.
“Cюда надо ответ вписать,”26 ütleb Popova.
“… otvet vpisat,” kordan entusiastlikult järele, nagu saaksin aru, mida see sõna tähendab, ja loen ka ülejäänu maha.
Õnneks peatab mind neiu, kes avab ukse ja kutsub Popova koridori.
“Izvinite.”27 Ei, ei, proua, ärge vabandage! Meil on hea meel, kui te ära käite!
Otse loomulikult täitub klassiruum kohe üldise jutuvadinaga.
“Raudselt jälle keegi sugulane, kes tahab siia kooli saada,” ütleb Paula.
“Mis mõttes?” küsin ja pööran end tema poole.
“See on teada värk, et Irka on siia igasugu enda tuttavaid sebinud.”
“Robert Velling näiteks, poiss on loll nagu keskmine Vaida oss ja käib meie klassis. Kuna tema ema ja Irka sõbranna töötavad koos kuskil lasteaias või midagi, võeti Rob siia kooli. Hull rootsi keele fanatt, nagu ta on.”
“See on nii jabur, et sellisesse kooli nagu TRG saab ennast lihtsalt sisse sehkendada,” lausub Paula altkulmu ja teised muigavad. Saan aru, et see oli otsene vihje mulle. Ega mul midagi vastu öelda olegi. See on ju tõsi, et ka mina sain katseteta sisse ja mul ei ole siin midagi imestada ega õigust nõuda.
Irka tuleb tagasi ja saan