Rita tuli koolist varem, jõudis ema tehtud söögi üles soojendada ja süüa, jõudis ka veidike õppida ja klaverit harjutada, sest ülepäeviti olid tal klaveriõpetaja juures tunnid. Nüüd olid need käigud pensionärist klaveriõpetaja juurde saanud aga erilise tähenduse, sest nendel käikudel oli tal alati saatja. Sõprus naabripoisi Margus Arukasega oli rongilejooksust saadik tugevnenud ja arenenud ning enam ei häbenenud noored end koos rahvale näidata. Seda sõprust polnud põhjust ka Valve Tauberi ees salata ja siin oli oma osa ka Marguse emal Margareta Krinkusel, kes poes käies alatihti jutu sellele viis.
“Margus on minu hea laps,” rääkis Marge Valvele. “Mis teistest saab, seda ma ei tea, aga Margus on tubli!”
“Kuidas te seal kahes toas mahute elama? Teid on kokku ju kuus inimest!” imestas Valve.
“Jah, Margusega kokku tõesti… Kuus suud ja kõik tahavad süüa! Ja minu mees on vangis, temalt ei tule kopikatki!”
“Aga millest sa siis elad? Oma majahoidjapalgast?”
Marge vaikis, see oli talle valus teema. Ja nii juhtuski, et naabrinaisele toidukaupa kaaludes ja mõõtes oli Valve käsi veidi heldem kui teiste ostjate puhul. Ning juhtus sedagi, et Margel maksmiseks raha ei olnud ning Valvel tuli ostud oma rahaga kinni maksta.
“Ma maksan sulle ära, kohe, kui palka saan! Jumala eest maksan!” kinnitas Marge veeälevil silmil ja Valve noogutas, kuigi tal öeldusse erilist usku ei olnud. Sest seni oli ta vahetevahel küll maksnud, aga vaid selleks, et järgmisel päeval jälle uut võlga võtta. Ent Valve näol oli Marge leidnud toetaja, kellele võis oma häda alati kurtma minna – oli ju teine nagu teda oodates alati poeleti taga.
“Meil on tõesti kitsas… Margus ei saa õppida, väikesed segavad,” kurtis Marge ühel päeval Valvele. “Tal on mingi projekt teha ja…”
“Siis on pahasti küll!”
“Jah, ma mõtlesin, et räägin sinuga – teil on ju suur korter käes ja Margus on Ritaga tuttav. Äkki saaks poiss käia vahel teil õppimas? Kas või mõnikord?”
Valve Tauber jäi mõttesse. Muidugi oleks see võimalik, aga midagi tundus ettepanekus võõrast ja ebamäärast.
“Ma pean rääkima, küsima, mis Rita arvab.”
Sedakorda jutt sinna jäigi, aga kodus Ritaga kahekesi olles võttis Valve teema jälle üles.
“Sa oled hakanud selle Krinkuse vanema poisiga tihti kokku saama!” ütles ta tütrele uurivat pilku heites. “Kuidas ta sulle tundub?”
“Mis sa… Margus ei ole ju Krinkus, vaid Arukask!” õiendas Rita ja punastas juuksejuurteni.
“Noh, näed – sa tead isegi ta nime! Mis sa sellest poisist arvad?”
Tütar ei kiirustanud vastama, silmitses hoopis raamaturiiulit, nagu tahaks ta sealt nüüdsama hakata raamatut valima.
“Mis minul temast arvata… Kraade ta igatahes ei ole! Või mis minagi temast tean…”
“Krinkuse Marge käis rääkimas, et poisil pole õppimiskohta. Et kas saaks äkki meil õppimas käia! Mis sina sellest arvad?”
“Mm… Mis minul sellest! Eks tulgu, kui tahab!” Rita jäi endiselt raamatuselgi silmitsema, aga tundis, kuidas kuumalaine jälle üle näo käib. Marguse suhtes ei olnud ta enam kaugeltki ükskõikne. Ja mõelda vaid, mida ütleb Mare, kui sellest kuuleb!
“Eks sa ütle siis talle, et võib tulla…” tegi Valve tütrele kõheldes ettepaneku. “Ahjaa, kas sa tead, kui vana ta on?”
“Seitseteist.”
“Siis ikkagi sinust vanem.”
“Aasta vist jah… Mis siis?”
“Ei midagi,” tõrjus Valve. Tahtmatult oli talle tulnud pähe mõte, et kui kunagi tõesti nendest noortest peab paar saama, siis… Aga samas tõrjus ta selle mõtte kõrvale, nad olid ikka ju veel lapsed.
Sellel jutuajamisel olid aga üsnagi kaugeleküündivad tagajärjed. Oli hilissügis ja noorte ühised jalutamised, mis klaveritundidesse kõndimistest alguse olid saanud, jäid seetõttu üsnagi harvaks ja juhuslikuks. Rita oli ammu märganud, et Margusel ei ole sooja palitut ning lõikavas sügistuules kõndimine pole poisile enam kontimööda. Varem oli ta kannatlikult klaveritunni ajal mööda lähedasi tänavaid jalutanud ja alati õigel hetkel klaveriõpetaja väravas oodanud, nüüd enam ei olnud selline külmetamine mõeldav ega tarvilikki, sest noored said iga päev tundide kaupa omapead olla – Rita ema oli tööl ja isa saabus trükikojast alles pärast kella kuut.
Rita ja Margus said segamatult teineteisega olla vähemalt kaks tundi päevas jäi ja õppimisele kulutasid nad sellest ajast üsna vähe. Neil oli palju omavahel rääkida, aga hoopis rohkem rääkisid nende pilgud ja nagu juhuslikud puudutused, mis õige pea põgusateks kallistusteks arenesid. Tekkiv armastus vajas toitu ja nendevaheline suhe süvenes päevast päeva. See edenes küll õige tasahiljukesi, kuid kindlalt selles ürgselt mehesse ja naisesse kodeeritud suunas, mida nad iseendas ja teineteises sammhaaval avastasid. Nad olid järjekordsed esmaavastajad, ja need mängud olid omamoodi luuremängudeks, kust terahaaval koguti kogemusi ja teadmisi selleks et edasi minna.
Siis lõi välk sisse – mitte küll Tauberite elamisse, vaid naabermajja. Margareta Krinkus tuli poodi Valve juurde ja oli üsna endast väljas.
“Ma ei tea, mis nüüd saab… Mu mees tuli koju, vabastati enne õiget aega, muidu oleks pidanud kevadeni istuma. Aga nüüd tuli koju, tegi skandaali ja kamandas, et Margus olgu meie majast kadunud!”
“Tõesti…?” Valve tegi kohkunud näo.
“Jah! Ja Margusel ei ole kuskile minna. Ta ei saa ju kooli pooleli jätta!” Marge oli nutu äärel. “Anna nõu, mis nüüd saab!”
“Mis saab…” Naine leti taga mõtles. Eelnenud kuude jooksul oli ka tema Margusega tuttavaks saanud – nendel päevadel, mil ta tööl ei olnud, käis Margus samuti nende juures õppimas. Ja siis oli Valve südamerahuga näinud, kuidas mõlemad eri laudade taga istudes tõsiselt koolitööd teevad, ning tal polnud mingit põhjust arvata, et teistel päevadel võiks see teisiti olla. “Eks ma olen ka Margust jälginud, ta on tõesti korralik poiss. Niisuguse jaoks…”
“Noh? Mis sa tahtsid öelda?” päris Marge. Tal ei jäänud märkamata, kuidas teine oli poolel sõnal katkestanud. Valve omakorda oli oma mõttel sõnasabast kinni saanud ja mõtiskles kiiruga, kas on õige see välja ütelda.
“Ma arvan, et vast me saaksime ühe toa Margusele anda,” lõpetas ta siis otsustavalt.
“Tõesti? Jumal küll, oled sina alles hea inimene!” ohkas Marge südamest.
“Oota-oota! Enne pean ma Toomaga rääkima. Ja muidugi Ritaga ka, ikkagi tüdruk ja poiss ühes korteris…”
“Ma ei usu, et sellest pahandust tuleb! Margus on mõistlik ja minu teada pole tal siiamaani ühtegi tüdrukut olnud!”
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком,