«Vaat niimoodu, murdõkinäod!»
Õnnepäev seisis, rind kummis, vaadates rahulolevalt oma kätetööd. Lahinguraev lahtus, kuid mõnus võbelus lihastesse jäi. Ta kangutas ka kinninaelutatud roboti lahti ja heitis selle üle ääre alla. Seejärel suundus ta rõhutatud aeglusega luugi poole, mille pilust vahtis teda maskiklaaside tagant kaks paari kohkunud silmi. Õnnepäev ronis luugist läbi ning maoljad taandusid talle ruumi tehes eemale. Vägimees lükkas paksust rauast luugi pauguga kinni ja lukustas sissepääsu, keerates suurt roostes rataslukku nagu möödaminnes. Mitte nii nagu maoljad, kahekesi ja higistades, vaid nagu koletisetapjale kohane, muuseas, justkui ratas ei avaldakski vastupanu. Lukk krigises ja kägises hämaruses, nagu teades juba, et see on viimane kord, kui teda kasutatakse.
«Wägev etteaste,» pomises Muhkard kerge vapustusega. Ta polnud veel kunagi näinud, et keegi oleks paljakäsi koopaelukate vastu läinud, mis siis, et need olid teadaolevatest kõige ohutumad. Õnnepäev patsutas talle üleolevalt õlale.
«Siukseks tööks o mia sündindki.»
Vägilane vaatas seda öeldes maoljale säärase pilguga otsa, et too tõmbus sisemiselt kössi. Nii Muhkardile kui Jürnole meenus jalamaid, et vaevalt aasta tagasi oli Õnnepäev sisenenud nende koobaslinna nagu surmakülvav vihur, pidades ka maoljaid elukateks, keda tuleb hävitada, ning oli tapnud nende seast sadu, enne kui ta kinni püüti ja taltsaks tehti1. Jürno mõtles hirmuvärinaga, et ta oli seekord jätnud maha kõik relvad, sest uskus, et maapealne paharet oli taltunud. Mis siis, kui too otsustab nüüd, veremaik suus, ka nemad vastu seina sodiks visata, jõudu oli tol töllil selleks enam kui küll. Ent Õnnepäev ei tormanud neid tapma. Ta mõnules oma äsjases võidus nagu laps õliloigus. Jürno patsutas omakorda Õnnepäeva varrukat ja viipas siis teised endale järgnema, pealik oli siin ju ikkagi tema.
Vaid veidi eemal, raudsetel rööbastel, ootas neid pimeduses seisev jõuvanker. Nad poleks seda ehk näinudki, kui katla all poleks endiselt leegitsenud tuli, mis veikles tunneliseintelt vastu ja näitas varje tantsitades teed enda juurde. Jürno kinnitas lambi sõiduki esiotsa külge ja kõik kolm ronisid sõidukisse. See oli karm, ilma suuremate ilustusteta, teraskabiiniga vagonett. Õnnepäev tundis end selles masinas üsna kehvasti, sest liikuri kabiin oli ehitatud maoljate järgi ning tema pidi sinna mahtumiseks end kõvasti pressima ja litsuma, jäädes viimaks ebamugavalt mootori ning esimeste istmete vahele kägarasse.
Jürno posis mõtlikult masina mootori kallal, sikutas seal ühtesid käepidemeid välja, surus teisi sisse ning keerutas mingit ratast. Ta võttis kaitsemaski ära ja vanamehe nägu väljendas sügavaimat muret. Raudloom hakkas ühtlaselt podisema, masin nõksatas paigalt. Aeglaselt roomasid rataste kolinal mööda paljad kiviseinad, millele oli aeg-ajalt justkui kaunistuseks kinnitatud torusid ja voolikuid. Nii mõnestki kohast olid need ammustel segastel aegadel puruks kistud ja miskipärast parandamata jäänud. Ju neil siis erilist tähtsust ei olnud, mõtles vägilane. Tema oli siin võõras, vang ja kohalikke värke nii hästi ei tundnud, kui ta tahtnud oleks. Õnnepäev ei saanud kogu reisi rahu, parem jalg suri tal ära enne, kui nad üldse liikumagi said hakata. Aegamööda üritas ta seda masseerida ning seejärel paremasse asendisse nihutada. Viimaks tundus talle, et see isegi õnnestus – või oli jalg muutunud lihtsalt nii tundetuks, et ei andnud endast märku. Nüüd keerasid nad tunnelisse, kus polnud pikalt-pikalt mingit valgustust ja ainus kuma tuli sõiduki ees olevast lambist. Päikesepaistet tahaks, mõtles Õnnepäev, ja normaalseid inimesi tahaks. Kõneleks nendega millestki igapäevasest, nagu ilm või sõjaõnn. Pajataks, kuidas ma neid raudputukaid seal reaktori juures kolkisin. Kurat! Võtaks Ippolit kõiki neid maa-aluseid, nende leiutisi ja koobaslinnu, siunas ta mõttes. Kui saaks veel kunagi tagasi üles, värske õhu ja päikesepaiste kätte. Seal ei peaks ellujäämiseks hingama läbi voolikute, ning nägemine ei sõltuks ähmastest lampidest. Ta lootis, et see aeg pole enam kaugel. Maoljad olid aegamööda Õnnepäeva vastasest umbusust üle saanud ning lubanud tal nendega koos ringi käia. Vägilase muutis ahvatlevaks kaaslaseks tema hiiglasuur jõud, mistõttu teda kaasati pakikandjana üha pikematele retkedele koobaslinna sügavaimatesse osadesse. Kahju, et mitte pindseimatesse.
Teel tegid nad peatuse. Kupard Masinarääkija eluase, õudne urgas, kuid siin oli õnneks valgust. Aatomipatarei vaevaline tuluke hõõgus laes oma viimaseid hõõgumisi. Jürno ja Muhkard kadusid madalasse käiku, kuhu Õnnepäeva suur kogu ei mahtunud. Nii jäi ta välja ootama ja sai selga sirutada. Masin tema kõrval levitas ebameeldivat haisu, naksus ja puhises. Kuskilt kostis summutatud krabinat. Pimedusest ei paistnud midagi, kuid tavaliselt nii vaikses maa-aluses riigis oli iga hääl vihje elusolendile ja Õnnepäev lootis, et saab kellegagi rääkida, pajatada oma teost. Krabin kordus ja mehemürakas keeras pea viltu, et paremini kuulda. Ta ei suutnud aru saada, kas see tuli urust, kuhu kaks maoljat olid pugenud, või sammus keegi mööda tunnelit lähemale või hoopis sibasid maaemad kuskil seina taga omaenda asju ajada. Õnnepäev nõjatus kaaslasi oodates vagunile ja jäi pimedusse põrnitsema. Kunagi oma maa-aluse elu algusaegadel olid maoljad peljanud teda üksinda jätta ja üritanud tal igal võimalusel kas silma peal hoida või kärsikuna ketti panna. Aga üsna ruttu olid nad mõistnud, et iseseisvalt mees sellest käigulabürindist niikuinii välja ei pääseks, ja lasid ta lahti. Käigusuudmest, kuhu ta kaaslased olid kadunud, hakkas kostma sammumüdinat ja veidrat metalset müra. Hetk hiljem lendasid sealt kui kivid katapuldist välja Muhkard ja Jürno ning nende järel koletu elukas. Märksa suurem kui need, keda Õnnepäev oli just veidi aega tagasi purustanud.
«Aaaaapppi!» kisas Muhkard, silmad suured nagu tõllarattad. Enne kui Õnnepäev jõudis reageerida, sülitas masinamürakas kogu ümbruse üle paksu sinaka gaasiga. Sedavõrd vängega, et see lämmatas nende sõiduki katlaski tule. Kuskilt kostis maoljate läkastamist ja köhimist. Erinevalt Õnnepäevast olid nemad oma maskid ära võtnud. Õnnepäev torkas käe vagonetti, avas tööriistakasti ja sikutas sealt välja raudkangi. Maa põrumisest taipas ta, et ründaja on tema juures, ning ta virutas, virutas veel teist ja kolmandatki korda. Kostis kolinat, kui kang tabas midagi, miski krudises ja siis tabas teda paremasse külge hirmus hoop. Vägilane vaarus tagasi, kuid sööstis uuesti peale, lõi taas ja taas ning kargas järjekordse vastuhoobi eest kõrvale. Ta valmistus kohe ka kolmandaks rünnakuks, ent neetud elajas oli teda lüües lõhkunud maski jooksva õhutoru. Põletav tuli jõudis ka tema kopsudesse. Vägilane tundis, kuidas pisarad silma tungisid ning kuidas mürgine gaas talle tuhanded tillukesed küüned kurku surus. Ei jäta! Vihast röökides sööstis kangelane edasi ning rabas metallkoletist kogu oma keharaskusega. Elukas paiskus ümber. Ulguv Õnnepäev ronis talle kukile, ise enam midagi tajumata, sest eluka mürgine hingeõhk väänas ta piinarikastesse valuhoogudesse. Kinnisilmi kostitas vägilane oma vastast aina uute hoopidega. Mõni hetk oli kosta vaid kohutavaid kajavaid metallikõmakaid nagu sepikojas ja seejärel saabus vaikus. Õnnepäev ukerdas liikumatuks jäänud koletise otsast maha ning kaotas seejärel hapnikupuudusest teadvuse. Kui ta mõistus uuesti tööle hakkas, lebas mees juba sõidukil ning Jürno askeldas midagi keskendunult tema maskiga. Nähes, et vägilane on taas teadvusel, naeratas ta talle julgustavalt.
«Pole hullu, mürakas! Õhuwooliku rebend, parandasin selle üks-kaks ära. Paistab, et tarkade pingutustest oli siiski kasu. Tulid ilma maapealse õhuta wäga kenasti toime.»
Viimase märkuse peale Õnnepäev vaid mühatas, ta kurk oli sissehingatud mürgist endiselt hell, muidu ta oleks alles öelnud