Час жити і час помирати.Люби ближнього свого. Тіні в раю (збірник). Еріх Марія Ремарк. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Еріх Марія Ремарк
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Серия:
Жанр произведения: Зарубежная классика
Год издания: 1941
isbn: 978-966-14-9578-3, 978-966-14-9125-9, 978-3-462-02687-0, 978-966-14-9575-2, 978-966-14-9579-0, 978-966-14-9577-6
Скачать книгу
спустився сходами.

      Повітря здалося йому важким. Циглери чогось бояться. Він не знав, чого саме. Але з 1933 року причин для страху було багато.

      Родина Лоозе знайшла пристановище у великому залі філармонії. Приміщення було заставлене похідними ліжками, встелене матрацами. На стінах висіли прапори, войовничі гасла із свастикою та олійний портрет фюрера в широкій золотій рамі – залишки колишніх патріотичних збіговиськ. Зал кишма кишів жінками й дітьми. Поміж ліжками стояли валізи, горщики, примуси, їжа, врятовані меблі.

      Фрау Лоозе байдуже сиділа на ліжку, що стояло посеред залу. Це була огрядна жінка зі скуйовдженим сивим волоссям.

      – Твої батьки? – Вона дивилася на Гребера тьмяним поглядом, намагаючись щось пригадати. – Загинули, Ернсте, – пробурмотіла нарешті.

      – Що?

      – Загинули, – повторила вона. – А що ж іще?

      Хлопчак в уніформі з розгону вдарився об коліно Гребера. Той відштовхнув його вбік.

      – Звідки вам це відомо? – прошепотів Гребер і проковтнув клубок, що підкотився йому до горла. – Ви самі бачили? Де?

      Фрау Лоозе втомлено похитала головою.

      – Цього ніхто не міг бачити, Ернсте, – пробурмотіла вона. – Це був суцільний вогонь, крики, а тоді…

      Голос її обернувся на якесь нерозбірливе мурмотіння, а потім воно затихло. Жінка мовчала й непорушно, невидющим поглядом дивилася перед себе, впершись руками в коліна, немовби сиділа в цьому залі сама-самісінька. Гребер втупив у неї очі.

      – Фрау Лоозе, – промовив нарешті він повільно, затинаючись, – пригадайте, будь ласка! Коли ви бачили моїх батьків? Звідки вам відомо, що вони загинули?

      Жінка звела на нього затуманені очі.

      – Лена теж загинула, – пробурмотіла вона. – І Август. Ти ж їх знав…

      Гребер невиразно пригадав двох дітей, які завжди жували на вулиці медяники.

      – Фрау Лоозе, – промовив він і зловив себе на думці, що йому хочеться підняти її і добряче струсонути, – прошу вас, скажіть, звідки ви знаєте, що мої батьки загинули. Спробуйте пригадати! Ви самі їх бачили?

      Але вона вже не слухала його.

      – Лена… – шепотіла вона. – Її я теж не бачила. Вони мене не пустили до неї, Ернсте. Її не змогли зібрати докупи. А вона ж була така маленька. Навіщо тільки вони це роблять? Ти повинен це знати, адже ти солдат!

      Гребер у відчаї озирнувся довкола. Якийсь чоловік пробирався поміж ліжками до них. Це був Лоозе. Він дуже схуд і постарів. Обережно поклав він руку дружині на плече, а та знову поринула у своє невтішне горе. Лоозе зробив Греберові знак.

      – Вона ще не може цього збагнути, Ернсте, – промовив він.

      Жінка поворухнулася, відчувши його руку. Повільно підвела очі.

      – А ти можеш збагнути?

      – Лена…

      – А коли ти можеш це збагнути, – почала раптом вона, карбуючи кожне слово, немовби відповідала шкільний урок, – тоді ти не кращий від тих, хто все це затіяв.

      Лоозе перелякано поглянув на сусідні ліжка. Але ніхто нічого не чув. Хлопчак в уніформі грався з двома малюками в схованки і з криком гасав поміж валізами.

      – Не