Keldrit tuleb vähemalt üks kord aastas korralikult puhastada ja suve jooksul mitu korda tuulutada. Puhastamiseks ja pesemiseks sobib hästi kaaliumpermanganaadi helelilla lahus.
• Kasuta kvaliteetset ja riknemata toormaterjali.
• Hoia kõikjal puhtust.
• Järgi retsepti ja hoidistamisviisi tehnoloogiat.
• Vali säilitusnõud ja sulgurid vastavalt oma hoiutingimustele.
Röstitud ja marineeritud paprikad oliiviõlis
See on mu kõigi aegade kõige lemmikum hoidis. Kui paprikad röstida ja koorida, muutuvad need marinaadis lausa moosilaadseks kompotiks. Hoidis maitseb eriti hästi näiteks feta, brõnsa või kitsejuustuga.
1 kg erinevat värvi paprikaid
2,25 dl külmpressitud oliiviõli
2 sl palsamiveiniäädikat
1 sl kappareid
1 tl kuivatatud punet
1 suurem küüslauguküüs soola
Poolita paprikad ja eemalda südamikud. Aseta paprikapoolikud küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile, lõikepool all. Rösti ahjus 200° juures umbes 20 minutit ehk kuni koor on pealt pisut kõrbenud ning viljaliha küljest lahti. Aseta paprikad kaussi ja kata toidukilega. Lase 5 minutit haududa ja eemalda siis koor. Rohelistelt paprikatelt ei tulegi see hästi lahti, nii et muretsemiseks pole põhjust.
Lisa paprikatele oliiviõli, palsamiveiniäädikas, kapparid, pune, sool ja hakitud küüslauk. Sega läbi ning kalla steriliseeritud 0,5 l suurusse purki. Kui õli ei kata paprikaid täielikult, lisa seda veel veidi. Sulge kaanega. Hoidis säilib külmikus vähemalt kuu.
Marineeritud peedid
Marineeritud peedid kuuluvad alati meie pere toidulauale. Aga mitte need äädikast läbi imbunud ümmargused lillad rattad, vaid peedimaitsega peedid. Palsamiveiniäädikas annab neile mõnusa tummise meki, mis tasakaalustab muidu nii magusat peeti. Mulle meeldib talvel kasutada peeti mozzarella-salatis tomati asemel.
1 kg väiksemaid peete
2 küüslauguküünt
1,5 tl kuivatatud punet
4 sl palsamiveiniäädikat
3,5 dl oliiviõli soola
Keeda ja koori peedid, lõika õhukesteks ratasteks. Tõsta kaussi ning maitsesta soola, hakitud küüslaugu, puneme ja palsamiveiniäädikaga. Lisa pool oliiviõlist ja sega läbi. Lao peedid kihiti steriliseeritud purki ning kalla peale ülejäänud oliiviõli nii, et katad peedid täielikult. Sulge purk kaanega ja säilita külmkapis kuni kuu.
Soovi korral võid selliseid peete teha ka kaussi, siis säilivad need külmas umbes nädal.
Baklažaanid oliiviõlis
Baklažaan on üks imeline köögivili. Sel aastal üritan seda ka oma väikses kasvuhoones kasvatada. Eks näis, kuidas välja tuleb. See taim armastab ju palju-palju päikest. Sellepärast ta ongi nii hea.
3 suuremat baklažaani veidi oliiviõli praadimiseks soola ja pipart
1,5 tl kuivatatud punet
2 küüslauguküünt
3 dl oliiviõli
3 sl palsamiveiniäädikat
Lõika baklažaanid pikkupidi õhukesteks viiludeks. Prae need oliiviõlis mõlemalt küljelt kuldseks, maitsesta soola ja pipraga. Lao viilud kihiti soovitatavalt steriliseeritud purki. Iga kihi vahele puista punet ja hakitud küüslauku. Kalla üle 3 dl oliiviõli ning palsamiveiniäädika seguga. Sulge kaanega.
Hoidis säilib külmikus umbes kuu. Kui teed samal viisil baklažaane kaussi, säilivad need külmikus paar nädalat. Õli säilitab hästi.
Kuivatatud tomatid oliiviõlis
See hoidis sobib tomatirohketeks aastateks. Kui kirsstomateid pole, võib kasutada ka väiksemaid tomateid.
1,5 kg kirsstomateid
1 tl soola
3 dl oliiviõli
Kuumuta ahi 50–70°-ni. Poolita tomatid, aseta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja puista üle soolaga. Kuivata ahjus umbes 3 tundi ehk kuni mahlased tomatid on krimpsu tõmmanud. Tõsta need soovitatavalt steriliseeritud purki ja kalla üle oliiviõliga nii, et kõik oleks kaetud. Kata õhukindlalt kaanega.
Röstitud paprika pesto
Kes ütles, et pesto peab roheline olema? See mõnus paprikane mögin annab igale võileivale hea tummise nüansi. Sobib paremini saiale kui leivale. Kes soovib, võib pestole pisut kuivatatud tšillit lisada. Annab elule vürtsi!
1 kg punaseid paprikaid
1 küüslauguküüs
2 sl külmpressitud oliiviõli suts soola
Poolita paprikad ja eemalda südamikud. Aseta paprikapoolikud küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ning rösti neid ahjus 180° juures umbes 35 minutit. Pane siis köögikombaini, lisa küüslauguküüs, oliiviõli ja sool. Purusta sodiks ning pista soovitatavalt steriliseeritud purki. Kaas peale ka!
Paremaks tehtud oliivid
Kunagi valmistasin ühele suveetendusele laua, millest said osa kõik teatrikülastajad. Toit oli hinna sees. Aga nagu teatritega ikka, ei olnud neil selle “tasuta” laua tarvis eriti raha. Grillisin siis pestoga määritud lavašši, viilutasin sulugunit ja brõnsat peale, täitsin laua suviste puuviljadega ja meisterdasin suured kausitäied selliseid oliive. Läks nagu kulutuli! Isegi inimesed, kes oliive muidu vihkasid, sõid ja kiitsid.
700 g rohelisi kivideta oliive
50 g kuivatatud tomateid õlis
1 suurem küüslauguküüs
4 sl külmpressitud oliiviõli
1 sl palsamiveiniäädikat
1 sl fariinsuhkrut kuivatatud tüümiani või punet
Nõruta oliivid ja aseta kaussi. Lisa tükeldatud kuivatatud tomatid, hakitud küüslauk, oliiviõli, palsamiveiniäädikas,