Князь Кий. Володимир Малик. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Володимир Малик
Издательство: Фолио
Серия:
Жанр произведения: Историческая литература
Год издания: 1980
isbn: 2014-01-06 17:47:12
Скачать книгу
жоною до гуннського кагана Баламбера і сказав:

      – О великий кагане, сила твоя незмірна! Розбив ти могутніх аланів, погромив їхніх союзників, переміг і діда мого Германаріха, якому не було рівних серед королів! Хто ж може тепер суперничати з тобою? Ніхто!.. Я визнаю твою зверхність і ладен разом з підвладними мені готами ввійти в твою державу!.. Прийми нас під свою могутню руку, кагане!

      Поки Вінітар говорив, Баламбер не зводив погляду з ясного вродливого обличчя юної готської королеви.

      Коли Вінітар закінчив говорити, він сказав:

      – Мудро ти мислиш, риксе[11], мудріше, ніж твій дід Германаріх, що підняв на мене меча… Я приймаю твоє плем'я під свою руку, і відтепер воно платитиме гуннам щорічну данину скотом, кіньми, рабами і золотом, а мені, окрім усього цього, – ще й вашими красними дівами… Такими, як твоя жона, – додав тихше і знову прикипів поглядом до красуні Вадамерки.

      Мов від удару, здригнувся Вінітар. Страшна тривога стиснула йому серце і наповнила його лютою ненавистю, що от-от могла вихлюпнути з нього, як кипляча вода з казана.

      Вельможі зблідли. Що зробить король? Один необережний рух, одно запальне слово – і гунни посічуть їх, як нерозумних баранів!

      Зловісна тиша зависла в каганському шатрі.

      Та пригадав готський король, чого він сюди прийшов, і схилив горду голову в низькому поклоні.

      – Я згоден, мій володарю, – тихо прорік, мовби видавив ці слова із себе.

      Королева й вельможі вклонилися також.

      Відтоді готи втратили свою волю.

      Гунни ж пішли далі на захід підкоряти інші племена і здобувати собі їжу та одяг, бо вважали негожим для себе орати землю і сіяти злаки, збирати їх і молотити, доглядати й вирощувати худобину, свиней, овець. «Копирсатися в землі та в гною – то доля нікчемних рабських племен, а не вільних і гордих гуннів», – казали погордливо вони.

      А Вінітар, побачивши, що гунни далеко, вирішив докінчити те, що колись задумав Германаріх. Таємно від гуннів зібрав свою силу і рушив у землю венетів.

      Назустріч йому виступив Бож із синами й вельможами і з усією венетською раттю.

      У першому бою венети, ударивши дружно, потіснили готів і змусили їх тікати. У другому бою Вінітар теж не здобув перемоги і вирішив діяти хитрістю. Він розумів, що об'єднані венетські племена йому не здолати. Але як їх роз'єднати?

      Він удав, що відступає. Знялися готи вночі зі своїх стійбищ і пішли на південь. Залишили на стійбищі лише одного старого хворого гота Вурма, з котрим Вінітар мав перед відступом довгу розмову.

      Прийшли венети і знайшли Вурма. Привезли його до Божа і венетських князів. І стали ті його питати.

      – Чому готський король відступив, старче?

      – Він не відступив, а втік, як останній боягуз, – відповів навчений Вінітаром дід. – Сказав своїм вельможам: «Сила венетів безмірна. Ніколи нам не перемогти їх. Двічі побили вони нас, тож випробовувати долю втретє – справжнє безумство!» Підняв своїх воїв по тривозі і пішов назад, у готські степи над морем…

      Зраділи


<p>11</p>

Рекс, рикс – король.