Ото між тими, котрих відіслали в поле на роботу, був єдин такий чолов’яга, поштенний уже на літа, звався він Батійом. Його вже, бач, і браття не так приневолювали до роботи, як от других, так що йому й одпочити можна було, як водиться, після обід. І то вже він собі робить зранку й до обіда, а в обідню годину, доївши сухого хлібця з водою, і ляже одпочивати де-небудь під снопами, і вже тоді встає, як сонечко поверне і під тінню почне припікати. А далі й так бувало, що вже б і сонечку пора припікати, а Батій усе спить та спить. Запримітив теє прикажчик та й почав назирати за Батійом.
От на другий там, чи вже на третій день, не знаю, пора б уже і встати Батієві після обіднього одпочинку, а він іще спить. Прикажчик, звісно, до нього, коли дивиться – над ним стоїть якась тінь; він глянув угору, аж там орел широким листом простягся і нерухомо ширяє над Батієвою головою. Прикажчик думав, що воно так собі, та й збудив Батія до роботи. Коли ж ні, і вдруге, і втретє прилетить орел та й висить, наче на шнурочку, над Батієм, ото щоб тінь робити, як Батій спочиває. Прикажчик почав розказувати людям; вони й собі давай запримічати, і всякий день бачили того орла. «Що його робити?» – міркують. А далі, поміркувавши між собою, пішли радитись з гуменом[3] і розказали усе, як було. Гумен теж здивувався, зібрав братію і почали браття радитись, що його робити, що його казати в такім случаю.
От один чернець, такий лаврський, такий-то вже старий, що й господи, і почав казати:
– Я, – каже, – панотці, вичитав у книжках, що воно значить. Оттой Батій – богатир-лицар, йому треба вольну дати, бо він колись і нас поб’є й монастир зруйнує.
– Коли вольну, то й вольну, – в один голос відказали браття.
От раз покликали його та й кажуть:
– Ми, – мовляв, – пускаєм тебе, чоловіче божий, на всі чотири, йди собі, куди хоч.
А Батій, звісно, вже чоловік у літах, не хотів тинятись по світу і каже:
– Я ж вам робив стілько, то замолоду й держали мене, а на старість проганяєте. Куди ж тепереньки піду: сили вже нестає і хліба не зможу собі заробити.
А ченці: «Йди та й іди!»
Не мав чого казати бідолаха, треба йти, бо, звісно, – начальство, як його не слухати. Коли той же старий чернець, що вичитав про Батія в книгах, і каже гуменові, що так, мов, паноче, не можна його одпускати, треба з нього квиток взяти, щоб він нас не посмів грабувати.
– Коли взяти, то і взяти, – каже гумен.
От вони до нього, а він каже:
– Я, – каже, – не вмію писати, який я вам квиток дам?
От вони й кажуть йому:
– Коли ти, – значить, – не вмієш писати – вмочи руку в золоте чорнило та й прикладеш до бумаги, щоб нам хоч твоя признака зосталася.
Принесли йому золоту чорнильницю з золотим чорнилом, він умочив руку й приклав до бумаги. Ченці дали йому кусок хліба, гривню грошей та й вирядили од себе.
Пішов