Загадки природи. Дитяча енциклопедія. Отсутствует. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Отсутствует
Издательство: Фолио
Серия:
Жанр произведения: Учебная литература
Год издания: 2006
isbn: 966-03-3439-7
Скачать книгу
Так-от, вібріони холери в присутності орто-води почували себе геть погано – аж до повної загибелі. Науковці припустили, що це і є «мертва» вода, яка пригнічує бактерії. А пара-рідина виявляла властивості, подібні до тих, що характерні для «живої» води. Ось тільки в новинки є «мінуси»: коштує вона дуже дорого, та й зберігати обидві рідини можна тільки в замороженому вигляді. Бо вже за півгодини після розпаду орто– та пара-рідина знову утворюють суміш – стандартну Н2О.

      Отже, ми з вами дійшли розуміння правдивості казок. Але за бажанням отримати необхідну речовину ще не можемо. Будемо сподіватися, що для поправки здоров’я нашим правнукам доведеться тільки відкрити кран з червоною міткою й набрати необхідну кількість «живої» води, а з крана, поміченого синім, – «мертвої». Казка? Доживімо до тих часів, коли вона стане реальністю.

      II

      На суші й на морі

      «Книга рекордів» тваринного й рослинного царств

      Тварини й рослини набагато «старші» за людей. Вони довго пристосовувалися до життя на нашій планеті, і деякі з них досягли дивовижних результатів у різних галузях життя. Отже, давайте познайомимося з деякими визнаними рекордсменами.

      Коли говорять про дуже давніх зелених велетнів, насамперед пригадують баобаби. Відомий мандрівник і натураліст А. Гумбольдт назвав цих представників роду адансонія найстаршими з живих пам’яток планети. Дослідники твердять, що в Сенегалі ростуть дерева, чий вік перевищує 5150 і навіть 5500 років! Щоправда, довести це досить складно, оскільки річних кілець, за якими звичайно вираховують вік рослини, у баобабів немає… Найвідомішим серед адансоній, безумовно, є африканський вид. Пальму першості йому забезпечила «безглузда» зовнішність: висота зеленого аборигена сухих африканських саван відносно невелика: від 12до 20 метрів, зате надмірно роздуті стовбури в діаметрі сягають десяти метрів, а їхня окружність становить 30–40 метрів. Недавно в пресі промайнуло повідомлення про те, що групою дослідників виявлений велетень, що є найвищим деревом на планеті: заввишки він 189 метрів, а діаметр його стовбура дорівнює 43,5 метра. А в 1991 році в «Книзі рекордів Гіннесса» з’явилося повідомлення про баобаб обхватом 54,5 метра.

      Баобаб

      Баобаб – не єдина рослина, що є природним резервуаром води. У такий же спосіб пристосовується до посушливих умов дерево-фляга моринга, що росте в горах Південно-Західної Африки. У Каліфорнії є своє дерево-водоймище —ідрія, що нагадує десятиметрову перевернуту морквину. Воду накопичують і австралійські пляшкові дерева.

      Адансонія пальчаста – дерево листопадне, з гілками досить незвичайної форми (вони більше нагадують коріння). За уявленнями бушменів, божевільним «садівником», що вперше посадив це дерево «догори дригом», була гієна – дух зла. Цвітуть баобаби в період, коли листя на них немає. У цей момент дерево виглядає фантастично, оскільки на його голих перекручених