• Запорізькі козаки славилися веселою вдачею й були охочими до жартів. Зокрема вони полюбляли вигадувати одне для одного прізвиська. Того, хто спалював із необережності курінь, нарікали Палієм; того, хто розкладав вогонь над водою, називали Паливодою; тому, який варив кашу, давали ім’я Кашки або Кашовара. Так само цілком зрозумілим є походження тодішніх прізвиськ Горбач, Малюта, Черепаха, Качало, Корж, які сьогодні перетворилися на прізвища.
• На дніпровському острові Хортиця росте унікальний дуб. Товщина його стовбура – 6,32 м, діаметр крони – 45 м, а висота – 33 м. За переказами, цьому дереву вже понад 700 років.
• Славнозвісні козацькі човни – чайки – не боялися ні бурі, ні оснащених важкими гарматами турецьких галер, до яких сміливо підпливали впритул і які брали на абордаж. Слово «чайка» походить від тюркського чаік-чаік, що означає «човен». Ці судна зазвичай сягали понад 12 м завдовжки й 3–5 м завширшки. На кожному розміщалося кількадесят веслярів, і, розсікаючи воду, чайка летіла, мов на крилах. У чайці могло пересуватися до 60 осіб з усім військовим спорядженням, до якого входило навіть кілька легких гармат, що називалися фальконетами. За попутного вітру на чайці напинали вітрило. Траплялося, що козаки перевертали чайки догори дном і в такий спосіб наближалися до ворога під водою. Згодом у турецькому фольклорі з’явилися легенди про шайтанів у шароварах, котрі з’являлися із самісінького морського дна.
• Збереглися свідчення про загадкове козацьке судно, яке було, мабуть, одним із перших варіантів підводного човна. Воно мало два днища, між якими розташовували баласт для занурення у воду. А крізь вистромлену над поверхнею моря трубу – прообраз сучасного перископа – стерновий пильнував, чи не з’явилася неподалік турецька галера. Рухали човен за допомогою весел, умонтованих у його борти так уміло, що досередини не потрапляло ані краплини води. За наближення до ворога баласт викидали, човен несподівано зринав на поверхню, і козаки знову з’являлися ніби із самісінького дна моря.
• Скільки гетьманів було в Україні? За понад двісті років Україною загалом правили 66 гетьманів. Першим був Дмитро Вишневецький, а останнім – Кирило Розумовський. Одні булавою освячували визвольні змагання народу, інші використовували блиск гетьманських клейнодів для задоволення свого честолюбства та корисливих інтересів.
• Гетьман Дмитро Вишневецький став героєм народних дум під іменем Байда, постаючи як безтурботний гультіпака, який тільки й знав, що пити мед-горілку, і, здається, не мав жодного іншого клопоту… Насправді ж Дмитро Вишневецький був першим, хто вирішив покласти край турецькому й татарському пануванню на півдні України. Зібравши