"Jā," Šarovs klusi teica.
– Ceru, ka tu neesi spiegs?
– Nē. Ja Tu gribi…
"Nē," vīrietis atcirta. – Es vairs neko negribu. Jūs sākāt šo nekārtību, tas ir jūsu ziņā. Neatkarīgi no tā, kas jūs bijāt pagātnē, tagad jūs esat kaut kas cits. Man nav ne jausmas, kur tu esi bijis visus šos gadus, tevi meklēja tādi cilvēki, kuri atrada adatu siena kaudzē. Un tā kā viņi jūs neatrada, tas nozīmē, ka jūs atradāties kaut kur ļoti tālu.
Šarovs klusēja, nezinādams, ko teikt.
Arī vīrietis apklusa, pacēla roku un no iekšējās kabatas izņēma maku – vismaz tā šķita Šarovam.
Viņš to atvēra, kaut ko izņēma un piegāja tuvāk. Viņa rokās parādījās mazs lukturītis. Plāns dzeltenīgs stars tik tikko izrāva no tumsas nobružātu fotogrāfiju, kas bija uzdrukāta uz reljefa fotopapīra.
Šarovs ieskatījās laimīgajās cilvēku sejās. Pie arkas zem uzraksta “Stadionā bija I. Staļins” blakus stāvēja divi cilvēki, apmēram četrdesmit piecus gadus vecs garš vīrietis, un viņš pats, jauns, cirtaini, melnos sporta šortos un baltā T-kreklā ar Dinamo. emblēma. Rokās viņš turēja limonādes pudeli.
Šarovs pamāja ar galvu. Viņa krūtīs bija sāpes, it kā viņš būtu dzirdējis atbalsis no tā brīnišķīgā vakara, kad tika uzņemta fotogrāfija.
– Vai tu atceries? – treneris īsi jautāja.
Viņš pakratīja galvu.
– Nē.
Vīrietis apgrieza fotogrāfiju.
Aizmugurē glītā rokrakstā bija rakstīts:
“Manam mīļajam trenerim Aleksandram Andrejevičam no Andreja Emeļjanova. 1937"
– Šī ir nedēļu pirms… viss notika. Jūs uzvarējāt kādā konkursā, es neatceros, jūs bijāt apmierināts un laimīgs. Tev zem rokas ir gaiša rokassomiņa… tā nav īpaši liela… piedod, es ieskatījos tavā skapī, kad tu vēl nebiji atgriezies. Vai atceries, kas tur bija makā?
Šarovs vēlreiz pamāja ar galvu, taču viņu pārņēma auksts vēsums. Labi, ka tumsā nebija redzams.
– Nē.
"Es redzu," treneris nopūtās. – Tur bija nauda, Andriuša. Un tā nebija alga, ne prēmijas. Mēs nekad neesam nopelnījuši tik daudz, cik tu tur gulēji.
Šarovs to nevarēja izturēt:
– Un šeit, fotogrāfijā, jūs jau zinājāt, kas ir vai nav makā?
Treneris iztīrīja rīkli. Jautājums viņu pārsteidza.
"Jā," viņš beidzot atbildēja. – Zināja.
"Un viņi izlikās, ka viss ir kārtībā."
– Ko man vajadzēja darīt? Mums pēc nedēļas PSRS čempionāts. Uzziniet, no kurienes šī summa nākusi? Jūs jau bijāt pilngadīgs. Protams, tas viss ir nelikumīgi, bet tā ir tava dzīve.
– Un cik tur bija?
Vīrietis nošņāca. Acīmredzot viņam bija neērti atbildēt uz šiem jautājumiem. Tomēr Šarovs neatkāpās. Viņam likās, ka kaut kādu iemeslu dēļ viņam tas būtu jāzina.
– Apmēram pieci tūkstoši. Šķiet, ka ar simtu bija par maz.
– Tā ir pieklājīga summa.
"Desmit no manām algām," sacīja treneris.
– Un ko es ar viņiem izdarīju?
– Tev vajadzētu zināt labāk…
– Bet es nezinu…
Treneris paraustīja plecus, tad iedeva fotogrāfiju Šarovam.
– Vai redzat tur, zem kolonnas, pa kreisi, tālumā stāvam vīrieti baltā uzvalkā un skatās tieši objektīvā? Tas ir viņš. Tev viņu noteikti vajadzētu pazīt. Viņš tev iedeva šo naudu. Pēc tam viņš to sakārtoja… ar mani.
Šarovs paņēma fotogrāfiju rokās un ielūkojās sejā vīrietim, uz kuru treneris norādīja. Ja nepaskatījās cieši, viņš bija gandrīz neredzams – aiz fanu pūļa, kas vicināja rokas, ko līdz viduklim paslēpa lekni krūmi, viņš skatījās no kolonnas aizmugures ar aukstu, dzeloņu skatienu. Šarovs gribēja atkārtot to, ko viņš bija teicis daudzas reizes iepriekš – "nē, es nezinu, es neatceros." Bet šis vīrietis viņam bija pazīstams.
Viņš gandrīz nebija mainījies, tikai viņš nomainīja uzvalku un cepures stils kļuva modernāks, bet joprojām tā pati seja, auksta, cieta, it kā no marmora gabala izgrebta. Viņa sašaurinātās acis smaržoja pēc briesmām jūdzes attālumā. Neapšaubāmi, šis bija tas pats vīrietis, kurš ieradās savā ģērbtuvē pirms sava pēdējā starta. Tas bija viņš. Cilvēks, kurš nav līdzīgs viņam, nevis dubultnieks, bet viņš pats.
Šarovam gar mugurkaulu pārskrēja zosāda. Kā tas varētu būt?
"Es redzu, ka es to uzzināju," vīrietis pasmīnēja. "Lai kā arī būtu, tagad tā ir jūsu darīšana." Es nezinu, kā es varu jums palīdzēt. – treneris vilcinājās. "Pēc stundas es došos uz personāla atlases staciju, un mēs nekad vairs neredzēsim viens otru." Visticamāk, es neatgriezīšos… tātad… – viņš atkal iebāza roku kabatā. – Ņem to.
Šarovs pastiepa roku, un atslēga iekrita viņa plaukstā.
– Vai tu atceries, kur es dzīvoju?
– Nē.
Treneris iedeva adresi.
– Tur neviena nav. Visi kaimiņi ir priekšā vai devušies uz aizmuguri. Vecmāmiņa Ira palika pirmajā stāvā, viņa ir kurla un viņai ir grūti redzēt. Tur var nakšņot vai… dzīvoklī ir mazi krājumi. Ja jūs atvedīsit savus pionierus, jums ar pirmo reizi pietiks. Bet arī jūs nevarat tur palikt ilgi. Man šķiet… šis vīrietis vēro māju. Ne vienmēr. Bet pāris reizes man likās, ka redzu viņa seju aiz stūra. Šausmīgi… jūs to neaizmirsīsit.
Viņš pakratīja galvu.
"Es nezinu, Andrej… vai kā jūs tagad saucat… kā tu esi iekļuvis… bet… esi uzmanīgs." Šis nelietis ir spējīgs uz jebko. "Vīrietis pēkšņi īsi apskāva Šarovu, dīvaini šņukstēja, atvēra durvis un ātri izgāja ārā.
"Ardievu," viņš teica, pirms durvis aizcirtās. – Neatceries to slikti.
Šarovs vēl minūti stāvēja apmulsis, tad metās viņam pakaļ, bet vīrietis jau bija pazudis tumšajos brikšņos.
"Treneris…" Šarovs čukstēja. – Aleksandrs Andrejevičs… piedod man… par visu. “Viņš juta, ka krūtis savelkas un acīs sariesās asaras. Viņš apstājās, nopūtās un paskatījās tumšajās debesīs. Bālgani mākoņi, viens otru drupinādami, lidoja no austrumiem uz rietumiem, un tiem nebija gala.
4. nodaļa
2010 gads
– Kāpēc neviens no mums neko neatceras? – Liza riebīgi noslaucīja drupatas no vecā galda, kas bija klāts ar nepārtrauktām skrāpējumiem. – Manuprāt, tas ir vissvarīgākais jautājums. Un, kamēr neatradīsim atbildi uz to, diez vai izdosies virzīties uz priekšu… – viņa apstājās, paskatījās pa kabinetu ar vecām mēbelēm un blāvu spuldzīti, kas kādreiz piederēja vienības