Уявімо собі ліс або луг. Ґрунт у них вже з-під снігу виходить зелений. Тут – проліски, крокуси, там – кульбаби, конюшина. І цілий сезон, змінюючи одна одну, рослини вкривають ґрунт зеленню, до зими ляжуть на нього (у лісі – ще й із голками та листям), зігріють, перетворяться на гумус, а потім «все опять повторится сначала». Звісно, «цар природи» може влаштувати чорний пар біля самого зрізу річки і – прощавай, річко! Або пояружить чорноземні степи. Але так чинити й невдячно, й невигідно.
Простіше, набагато простіше і вигідніше наслідувати природі, а не йти їй наперекір. Дуже цікаве це слово – наслідувати. У російській мові воно означає «копіювати». Оце і треба – наслідувати природі, тобто копіювати, переймати її прийоми та технології. Насамперед – вкривати ґрунт цілий рік».
До жодного слова не причепишся. За ці роки істотно поповнився список засобів «укутування» ґрунту. Ось які засоби було включено до списку спочатку:
– мульча;
– послідовні посадки;
– покривні культури.
Тепер він виглядає так:
– мульча;
– інтенсивні посадки;
– поблажливе ставлення до бур’янів;
– відмова від осіннього прибирання ділянки.
У книзі «Огород для ленивого» було відзначено, що на мульчу можна покласти такі важливі функції:
– заховати ґрунт від сонця;
– зберегти вологу;
– зменшити коливання температури ґрунту;
– нагріти або охолодити ґрунт (залежно від кольору мульчі);
– захистити коріння рослин від промерзання взимку;
– сприяти снігозатриманню;
– уберегти ґрунт від розмиву та зносу дощами й вивітрювання;
– прихистити безцінних захисників городу – жаб, ящірок, павуків, жужелиць, золотоочок та ін.;
– дати їжу дощовим черв’якам;
– забезпечити чистоту ягід і плодів;
– ізолювати листя і стебла рослин від ґрунту, що, можливо, заражений патогенами;
– дати старт локальному компостуванню (правильному, в грядці).
За минулі роки уявлення про важливість мульчі помітно збагатилося, поглибилося розуміння її ролі в городі.
Припустімо, що грядка засіяна або засаджена. І весна буває з суховіями, і восени по десять тижнів може стояти «хороша» погода. Отож, без поливу сходи можна очікувати довго. Але полив голого ґрунту і полив по мульчі – «дві великі різниці».
По-перше, струмені води можуть вимити насіння з голою ґрунту, а сильний дощ – і молоді саджанці. По-друге, ґрунт перестає пропускати вологу, тільки-но намокне і розбухне тонкий верхній шар. По-третє, на ґрунті неминуче утворюється кірка, що перешкоджає циркуляції повітря. По-четверте, кірка відновлює роботу капілярів, а ті не зволікаючи викачають вологу в небо, тож