Ось вам ще один приклад. Я був залучений до проєкту з великою данською мережею ресторанів, яка багато інвестувала в сервіс, для якого вони розвинули чотири дивовижні моделі. Наприклад, клієнт має бути «в центрі уваги», ви маєте бути «на крок попереду від клієнта», і ви маєте «добре приймати». Але якщо уявити типових 20-річних офіціантів, які, власне, і взаємодіють із клієнтом, ми зрозуміємо, що вони тут насамперед для того, щоб зібрати грошей на туристичну поїздку до Далекого Сходу через два місяці, а ще вони приїхали на роботу зневоднені й із похміллям. Такий офіціант не стане виконувати туманно описану клієнтоцентристську стратегію. Він хоче пити, і в нього болить голова; однак він все ще хоче зробити свій внесок і добре попрацювати. Бажаним знаряддям, щоб змусити його краще обслуговувати клієнтів, не має бути абстрактна, ілюзорна інструкція Системи-2. Вона має бути чіткішою й базуватися на конкретних діях.
Потрібно сказати йому посміхатися клієнтам, зустрічати їх біля дверей, відсовувати їм стільці й запитувати, як минув їхній день. Маючи такі чіткі вказівки, йому набагато легше відчути свій внесок у змістовний робочий день, а не розчаруватися в самому собі й в інших, намагаючись перекласти вистукувану мелодію керівником.
Друге хибне уявлення
Друге хибне уявлення стосується рівня абстракції. Ми всі уражені «прокляттям знання» й тому і далі вистукуємо наші прагнення, що вимагають величезної енергії Системи-2 для розшифрування. Роблячи фетиші з бачень, місій і маніфестів, ми забули про неймовірно очевидне спостереження щодо зміни поведінки: щоб створити поведінку, потрібно знати, яку саме поведінку ви хочете мати. Якщо ви не можете дати їй визначення, то не можете й створити її. Треба більше говорити про поведінку і менше про розпливчасті місії й абстрактні бачення. Перше – складне; друге – легше, але щоб досягти успіху, потрібно не мовчати, а сказати королю, що ви не бачите нічого з його пишного вбрання. Потрібно впевнитися, що змістовність, задоволення роботою й ефективність не