W Polsce usługi pielęgniarskie w formie teleopieki są realizowane np. w opiece hospicyjnej przez pielęgniarki, które bardzo często instruują rodziny o sposobie postępowania w zaistniałym kryzysie, z wykorzystaniem z telefonów i coraz częściej komputerów.
Również w podstawowej opiece zdrowotnej pielęgniarki wspierają pacjentów i ich rodziny z użyciem urządzeń mobilnych, za pomocą których udzielają też konsultacji np. o pielęgnowaniu ran. W Polsce najprężniejszy jest prywatny sektor ochrony zdrowia, który rozwija technologie umożliwiające pacjentom dostęp np. do czatu z pielęgniarką czy położną. Pierwsze tego rodzaju usługi były świadczone przez zatrudnione w Grupie LUXMed pielęgniarki pediatryczne, diabetologiczne i alergologiczne oraz położne. Usługę tę wprowadzono w 2015 r., a od 2016 r. dostępne są już nowe rozwiązania dla wideokonsultacji z zapisem w dokumentacji medycznej (Tomaszewska, 2017).
Naprzeciw potrzebom pacjentów wychodzą także prywatne firmy zajmujące się dostarczaniem urządzeń do pielęgnacji. Takim serwisem jest m.in. STOMAlinia – telefoniczna poradnia dla „stomików”, w której pacjenci mogą otrzymać także informacje na temat pielęgnowania stomii (Puls Medycyny, 2016). Istnieje wiele podobnych serwisów, z których mogą korzystać pacjenci.
Od kiedy w latach 70. XX wieku wspomniana M. Quinn zaczęła wspomagać lekarzy w zakresie usług telezdrowotnych w Centrum Telemedycyny Szpitala w Bostonie (Massachusetts, USA) – telepielęgniarstwo rozwinęło się na tyle, że obecnie pielęgniarki nie tylko asystują lekarzom, ale bezpośrednio i samodzielnie udzielają pacjentom porad zdrowotnych.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.