Alustada on lihtne, lõpetada raske
Väljumine: häid firmasid ostetakse, mitte ei müüda
Ühinemised ja ülevõtmised kogu aeg
Väikesed linnukesed ja suured raisakotkad
Mõni ingel panustab asutajatele
Mõni ingel tahab probleemi lahendada
Mõni ingel panustab nauditavusele
Teie tootlus on väiksem kui investeering
Teie tootlus on sama suur kui investeering
Teie tootlus on kaks kuni viis korda suurem kui investeering
Teie tootlus on enam kui viis kuni sada korda suurem kui investeering
1. peatükk
Selle raamatu pidanuks kirjutama keegi teine
Sel raamatul on üksainus eesmärk: õpetada teile, kuidas 21. sajandil tohutuid varandusi luuakse.
See ei ole mingi süsteem ega saladus ja sestap ei kavatse ma seda suureks puhuda nagu mingit mõttetut eneseabiraamatut, mis teil juba olemas on.
Ma räägin lihtsalt ära, kuidas üks Brooklynist pärit (enne seda, kui Brooklyn popiks sai) alla keskmiste hinnetega üliõpilane end tehnoloogiatööstusse sisse uuristas, kuidas tal seitse korda vedas (ja veab edasi) ning kuidas ta kümneid miljoneid dollareid teenis.
Enamik arvab, et mul lihtsalt veab, mõne arvates olen ma läbi ja lõhki petis ning käputäis leiab, et ma olen suurepärane haipija. Minu arust pole aga õigus neist mitte ühelgi – hoopis neil kõigil korraga.
Seepärast ongi see kõige parem äriraamat läbi aegade. Seda ei peaks kirjutama mina, aga näe, ometigi läks nii. Ma olen autsaider, kes sai jala ukse vahele, ning ma räägin teile ära, kuidas see õnnestus.
Kuidas ma nii kaugele jõudsin, on mulle samasugune šokk kui kõigile teistelegi. See on üks äraütlemata põnev lugu: haiglaõe ja kõrtsmiku poeg näeb pealt, kuidas ta pere kõigest ilma jääb, kui täies mundris föderaalagendid tormavad pumppüssidega sisse nagu filmides ja võtavad ta isa baari enda valdusse. Täis tahtmist midagi tõestada, läheb ta üle silla Manhattanile ning siirdub lõpuks Ameerika Ühendriikide läänerannikule varandust kokku ajama.
Ameerika unelm
Ameerika unelm on endistviisi alles, seda ei levitata lihtsalt enam nii laialdaselt.
Möödunud sajandil läksid meie vanemad ja vanavanemad tehastesse ja kontoritesse tööle ning rügasid seal, nagu jaksasid. Nüüd aga on robotid, kes kunagi ei maga ja end ise eksponentsiaalselt täiendavad, hakanud neid töökohti ära võtma. Meie, inimesed, kõigi oma tüütute füsioloogiliste ja emotsionaalsete vajadustega, ei suuda sellega sammu pidada.
Suurem osa teist on omadega pees.
Siin te ometi olete ning sestap ilmselgelt valmis õppima. Mina aga saan teie võimalusi märkimisväärselt parandada, kui teete, mida vaja.
Maailma juhtimist võtavad vähehaaval üle nood vähesed mõjuvõimsad ja nutikad inimesed, kes oskavad noid roboteid ehitada või siis välja töötada tarkvara ja selliseid tahvelarvuteid, millest te seda siin loete. Ärge aga lugemist pooleli jätke, sest ma näitan teile, kuidas igaüks võib illuminaatide, diginaatide ja rahanaatidega ühe laua taha jõuda ning ehk ka sellest saja-aastasest buumist kasu lõigata.
Jajah, mul on oma eduvalem just nagu kõigil teistel äriraamatuil, mille olete endale ostnud, kuid minu ja nende valemitel on tähtis erinevus: minu oma vaatab tulevikku.
Kõik teised raamatud – ja mõni neist on väga hea – püüavad selgeks teha, kuidas inimesed teenisid raha kinnisvaraäris, sest nad valdasid tehingute sõlmimise kunsti või võtsid pardale õiged inimesed (ja viskasid valed üle parda), kuid need on praeguseks üldiselt kõigest ajalooürikud.
Viimase kümne aastaga on maailm muutunud rohkem kui viimase kümne aastakümnega.
See pole pelgalt vaimukas lause, mida konverentsi lõppsõnas või õhtusöögilauas pillata. See on vaieldamatu tõsiasi.
Kõik need muutused, mis on Interneti, mobiiltelefonide, robootika, sensorite ja bioloogia vallas meie silme all toimunud, on täiesti hämmastavad mitte üksnes tavalistele inimestele, vaid ka neis valdkonnis töötavatele asjatundjatele – ning tempo aina kasvab.
Ma võiksin siin arengu kiiruse tõestuseks ära tuua nimekirja rabavatest tehnoloogilistest läbimurretest, kuid mulle meeldiks pigem, et see raamat peaks ajaproovile vastu, ning ausalt öelda oleksid sellised näited nagu inimesele males pähe tegev arvuti, ainsagi palgalise autorita loodud entsüklopeedia, lennukeid juhtivad arvutid, ilma roolita autod ja robotite abil peetavad sõjad nii igapäevased, et ulmel on juba keeruline ulmeliseks jääda.
Tean seda, sest eelmisse viidekümnesse kuuma asja investeerinud tippinvestorid helistavad mulle ja uurivad, mis järgmine kuum asi olla võib. Mu sõrm on äri- ja tehnoloogiamaailma tuleviku pulsil.
Minu kui ingelinvestori asi on kirjutada välja tšekk, kui mitte keegi teine teisse ei usu – ning see on maailma kõige põnevam kihlvedu.
Ma saan igal nädalal kokku kümnete hulludest mõtetest pakatavate unistajatega, kes tahavad mult raha, nõu ja ligipääsu mu visiitkaardikogule – peamiselt muidugi raha.
Sageli