Rys. 4.2. Proces planowania zasobów ludzkich
Źródło: [Armstrong, 2005, s. 283].
Rysunek 4.2 przedstawia diagram przepływu działań ukazujących proces planowania zasobów ludzkich.
Planowanie personelu dokonuje interpretacji planów organizacji w odniesieniu do wymagań w obszarze personalnym. Może jednak ono wywierać wpływ na strategię przedsiębiorstwa, zwracając uwagę na sposoby bardziej efektywnego rozwoju oraz wykorzystania ludzi w procesie osiągania celów organizacji, a także koncentrując się na problemach, które należy rozwiązać w celu zagwarantowania odpowiednich osób oraz wymaganego wkładu tych osób w funkcjonowanie organizacji. Planowanie personelu jest procesem podejmowania decyzji, który zawiera w sobie istotne obszary działań: określenie i pozyskiwanie właściwej liczby osób posiadających odpowiednie umiejętności, motywowanie tych osób do osiągania dobrych efektów oraz tworzenie interaktywnych powiązań między celami przedsiębiorstwa a czynnościami w zakresie planowania personelu [Armstrong, 2005, s. 277].
W obszarze planowania zasobów ludzkich można wyróżnić dwa aspekty − twardy i miękki. Pierwszy oparty jest na analizie ilościowej, której celem jest zapewnienie odpowiedniej liczby właściwych ludzi, w odpowiednim czasie. Natomiast aspekty miękkie są skupione na tworzeniu i kształtowaniu kultury organizacyjnej, co jest korzystne dla przejrzystej integracji celów przedsiębiorstwa z wartościami, przekonaniami i zachowaniami pracowników.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.