W zależności od potrzeb jedne dary mogą stać się bardziej dominujące niż inne, a nawet te same kombinacje darów duchowych mogą mieć różne zabarwienie w zależności od doświadczenia, dojrzałości i osobowości człowieka. Dwie osoby mogą mieć ten sam dar, ale różne zamiłowania czy typy osobowości, a zatem inną służbę i rezultaty. Z tego względu poświęciłem w tej książce wiele miejsca pasjom, temperamentom i osobowościom, mimo że jej głównym tematem są dary duchowe.
14. Podział darów
Nowy Testament wymienia 26 darów duchowych. Liczby tej nie należy jednak traktować dogmatycznie, gdyż porównując zestawienia darów, zauważymy, że niektóre wymienione w Liście do Efezjan pojawiają się także w Liście do Rzymian, a tylko niektóre dary wymienione w Liście do Rzymian występują w 1 Liście do Koryntian. Sugeruje to, że intencją apostoła Pawła nie było stworzenie zamkniętej listy darów Ducha Świętego.
Przeczytajmy fragmenty Nowego Testamentu, w których występują duchowe dary, aby je wyszczególnić:
A mamy różne dary według udzielonej nam łaski; jeśli dar prorokowania, to niech będzie używany stosownie do wiary; jeśli posługiwanie, to w usługiwaniu; jeśli kto naucza, to w nauczaniu; jeśli kto napomina, to w napominaniu; jeśli kto obdarowuje, to w szczerości; kto jest przełożony, niech okaże gorliwość; kto okazuje miłosierdzie, niech to czyni z radością (Rz 12:6–8).
W tym fragmencie apostoł Paweł wymienił siedem darów:
1. Prorokowanie
2. Usługiwanie
3. Nauczanie
4. Zachęcanie
5. Dawanie
6. Przewodzenie
7. Miłosierdzie
Nie powtarzając darów już wymienionych, odnotujmy kolejne z poniższego fragmentu:
Jeden bowiem otrzymuje przez Ducha mowę mądrości, drugi przez tego samego Ducha mowę wiedzy, inny wiarę w tym samym Duchu, inny dar uzdrawiania w tym samym Duchu. Jeszcze inny dar czynienia cudów, inny dar proroctwa, inny dar rozróżniania duchów, inny różne rodzaje języków, inny wreszcie dar wykładania języków… A Bóg ustanowił w Kościele najpierw apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, następnie moc czynienia cudów, potem dary uzdrawiania, niesienia pomocy, kierowania, różne języki (1Kor 12:8-11.28).
8. Mądrość
9. Wiedza
10. Wiara
11. Uzdrawianie
12. Czynienie cudów
13. Duchowe rozpoznawanie
14. Mówienie językami
15. Wykładanie języków
16. Apostolstwo
17. Pomoc
18. Administrowanie
Poniższy fragment z Listu do Efezjan dodaje do wcześniej wymienionych darów dwa kolejne:
I On [Chrystus] ustanowił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami dla przysposobienia świętych do wykonywania posługi, celem budowania ciała Chrystusowego (Ef 4:11–12).
19. Ewangelizacja
20. Duszpasterstwo
W innych miejscach Nowego Testamentu znajdziemy jeszcze kilka darów Ducha Świętego:
21. Celibat (1Kor 7:7; Mt 19:12)
22. Dobrowolne ubóstwo (1Kor 13:3)
23. Męczeństwo (1Kor 13:3)
24. Misjonarstwo (Ef 3:7–8)
25. Gościnność (1P 4:9)
26. Orędownictwo w modlitwie (Dz 12:5; Rz 8:26; 11:2)
Do tych 26 darów niektórzy dodają umiejętność wygłaszania kazań, zdolności muzyczne, pisarskie czy rzemieślnicze. Nie zaliczam ich jednak do duchowych darów, gdyż mają one charakter instrumentów, przez które przejawiają się dary. Na przykład śpiew może służyć darowi zachęcania, ewangelizacji czy prorokowania; talent pisarski może darom wiedzy i mądrości, a także duchowego rozeznawania i prorokowania; z kolei zdolności rzemieślnicze mogą służyć darowi usługiwania (Wj 31; 36:1).
Dary duchowe można podzielić na słowne i pomocnicze, gdyż jedne wyrażają się przede wszystkim słowami, a drugie czynami, dlatego apostoł Piotr oraz ewangelista Łukasz odnotowali podział na służbę opartą na słowie oraz na czynie (1P 4:11; Dz 6:2–4).
Z kolei pod względem ich funkcji wszystkie dary można podzielić na trzy grupy: wspierające, zarządzania i spektakularne. W takiej kolejności omówiłem je w tej książce, ale zanim przejdę do opisu każdego z darów Ducha, proponuję test, który pomoże Ci wyłonić swoje dominujące dary duchowe.
15. Test na dary duchowe
We wskazaniu darów duchowych może pomóc poniższy tekst, choć jego skuteczność zależy od naszego doświadczenia. Jego wyniki mogą nie uwzględnić tych darów, które dotąd nie miały okazji się zamanifestować w naszym życiu.
Odpowiedz na poniższe stwierdzenia według tego, co miało miejsce, a nie według tego, co powinno lub może nastąpić, aby wyniki były miarodajne. Test składa się ze 156 stwierdzeń. Przy każdym wybierz jedną z pięciu poniższych odpowiedzi:
• Zdecydowanie tak (4)
• Zwykle tak (3)
• Rzadko tak (2)
• Raczej nie (1)
• Zdecydowanie nie (0)
Po wypełnieniu testu wpisz wszystkie swoje odpowiedzi do tabelki na końcu tego rozdziału, a wtedy zobaczysz, które z darów uzyskały najwięcej punktów w Twoich odpowiedziach.
Przyznaj sobie 4 punkty za każde „Zdecydowanie tak”, 3 punkty za „Zwykle tak”, 2 punkty za każde „Rzadko tak”, 1 punkt za „Raczej nie”, a 0 punktów za „Zdecydowanie nie”. Podsumuj uzyskane punkty w rzędach od A do Z, wpisując sumę każdego rzędu do kolumny „Suma”, aby zobaczyć, które z darów