Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. Elena Favilli. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Elena Favilli
Издательство: OSDW Azymut
Серия:
Жанр произведения: Книги для детей: прочее
Год издания: 0
isbn: 978-83-8057-207-2
Скачать книгу
twierdzy Tower.

      Pewnego dnia do jej celi wpadli strażnicy.

      – Królowa nie żyje – oznajmili, padając na kolana. I tak oto w jednej chwili więźniarka została nową monarchinią.

      Elżbieta często gościła na swoim dworze muzyków, poetów, malarzy i dramaturgów. Najsłynniejszym z nich był jej ulubieniec, William Szekspir. Królowa chętnie nosiła wspaniałe szaty zdobione misterną koronką i perłami. Nigdy nie wyszła za mąż; niezależność ceniła równie wysoko jak niepodległość kraju.

      Poddani bardzo ją kochali, a gdy odeszła, londyńczycy wylegli na ulice, by wspólnie opłakiwać najlepszą spośród władców.

URODZONA 7 WRZEŚNIA 1533, ZMARŁA 24 MARCA 1603 WIELKA BRYTANIAElizabeth I.psd

      „CZYSTE I NIEWINNE SUMIENIE

      NIE LĘKA SIĘ NICZEGO”.

      – ELŻBIETA I

      ILUSTRACJA:

      ANA GALVAÑ

      • EUFROSINA CRUZ •

      AKTYWISTKA I DZIAŁACZKA POLITYCZNA

      Była sobie raz dziewczynka, która nie chciała wypiekać tortilli. Kiedy ojciec wytłumaczył jej, że kobiety nadają się tylko do gotowania i wychowywania dzieci, wybuchła płaczem i przyrzekła, że udowodni mu, jak bardzo się myli.

      – Możesz się wyprowadzić, ale odejdziesz bez grosza – zastrzegł ojciec.

      Początkowo Eufrosina sprzedawała na ulicy gumę do żucia i owoce, żeby zarobić na studia. Uzyskała dyplom z rachunkowości, wróciła w swoje rodzinne strony jako nauczycielka i zaczęła uczyć miejscowe dziewczynki, żeby i one odnalazły wewnętrzną siłę i wzięły życie w swoje ręce.

      Nadszedł dzień, gdy postanowiła wystartować w wyborach na burmistrza miasta. Zdobyła duże poparcie, ale mimo to członkowie rady miasta nie dopuścili jej do wyborów. „Kobieta burmistrzem? Wolne żarty” – orzekli. Eufrosina nie dała za wygraną i zaczęła walczyć jeszcze zacieklej. Założyła organizację QUIEGO, która pomaga kobietom z miejscowych plemion w walce o ich prawa. Ich symbolem stała się biała lilia.

      – Ten kwiat noszę ze sobą wszędzie, żeby przypominać innym, że właśnie takie są nasze kobiety: naturalne, piękne i odporne – opowiada Eufrosina.

      Kilka lat później jako pierwsza rdzenna mieszkanka Meksyku stanęła na czele kongresu stanowego. Podczas wizyty pierwszej damy kroczyła z nią ramię w ramię na oczach miejscowej ludności.

      Udowodniła ojcu – i całemu światu – że silne kobiety z rdzennych plemion mogą przenosić góry.

URODZONA 1 STYCZNIA 1979 MEKSYK Cruz_Eufrosina.tif

      „KIEDY KOBIETA

      POSTANAWIA SIĘ ZMIENIĆ,

      ZMIENIA SIĘ

      CAŁE JEJ OTOCZENIE”.

      – EUFROSINA CRUZ

      ILUSTRACJA:

      PAOLA ROLLO

      • EVA „EVITA” PERÓN •

      DZIAŁACZKA POLITYCZNA

      W Ameryce Południowej żyła raz sobie śliczna dziewczynka o imieniu Eva, która marzyła o tym, żeby wyrwać się z ubogiej dzielnicy i zostać słynną aktorką i gwiazdą filmową.

      Jako piętnastolatka przeniosła się do wielkiego miasta Buenos Aires, żeby spełnić swoje marzenie. Dzięki talentowi, urodzie i uporowi prędko zasłynęła jako aktorka teatralna i radiowa. Ale pragnęła czegoś więcej: chciała pomagać ludziom, którzy mieli w życiu mniej szczęścia niż ona.

      Pewnego wieczora wybrała się na przyjęcie i poznała tam pułkownika Juana Peróna, wpływowego polityka. Zakochała się w nim z wzajemnością i wkrótce się pobrali.

      Rok później Juan Perón został prezydentem Argentyny, a o pierwszej damie niebawem nie mówiono inaczej niż zdrobniale – Evita. Argentyńczycy pokochali ją za zaangażowanie i poświęcenie na rzecz ubogich. Evita zagorzale występowała w obronie kobiet i walczyła o ich prawo do głosowania.

      Stała się tak legendarną postacią, że poproszono ją, by ubiegała się o stanowisko wiceprezydenta i współrządziła krajem razem z mężem. Chociaż Evita kochała biednych, wielu ważnych ludzi obawiało się jej charyzmy i władzy. „Młoda kobieta z licznymi sukcesami na koncie to dla nich za dużo” – mawiała.

      Gdy dowiedziała się, że cierpi na poważną chorobę, zrezygnowała ze startu w wyborach, ale pomogła mężowi ponownie zdobyć fotel prezydenta. Zaledwie kilka miesięcy później zmarła, a w ogólnokrajowym radiu nadano komunikat: „Straciliśmy duchową przywódczynię narodu”.

URODZONA 7 MAJA 1919, ZMARŁA 26 LIPCA 1952 ARGENTYNA Peron_Evita.tif

      „MUSICIE CHCIEĆ!

      MACIE PRAWO PROSIĆ!

      MUSICIE MIEĆ CHĘĆ”.

      – EVITA PERÓN

      ILUSTRACJA:

      CRISTINA AMODEO

      • FADUMO DAYIB •

      DZIAŁACZKA POLITYCZNA

      Była raz sobie dziewczynka, która przez całe dzieciństwo uciekała przed wojną. Fadumo i jej rodzina nieustannie przenosili się z miejsca na miejsce i dziewczynka nie mogła chodzić do szkoły. Czytać i pisać nauczyła się dopiero jako czternastolatka.

      Kiedyś matka powiedziała jej: „Musisz wyjechać z kraju. Bierz brata i siostrę i uciekaj!”. Fadumo wiedziała, że matka ma rację: targana konfliktem zbrojnym Somalia była dla dzieci jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie.

      Gdy rodzeństwo trafiło do Finlandii, mogło wreszcie robić wszystko to, co robią dzieci żyjące w spokojnym, demokratycznym kraju. Miały dom i własne łóżka. Codziennie dostawały jedzenie. Mogły się bawić i chodzić do szkoły. Nikt ich nie bił, a gdy chorowały, mogły za darmo pójść do lekarza.

      Ale Fadumo nigdy nie zapomniała o Somalii.

      Chłonęła wiedzę, żeby móc wrócić do ojczyzny i pomagać rodakom w odzyskaniu wolności i przywróceniu pokoju. Po ukończeniu trzech kierunków studiów Fadumo opuściła swoją rodzinę w Finlandii i we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych przystąpiła do zakładania szpitali na terenie Somalii. „Tam jest moje miejsce” – powiedziała mężowi.

      Dziś Fadumo to pierwsza kobieta, która kandyduje na urząd prezydenta. Żadna Somalijka nie podjęła się dotąd tego skrajnie niebezpiecznego zadania. Ale Fadumo nie ma cienia wątpliwości:

      – Matka powtarzała mi zawsze: jesteś kowalem swojego losu. I miała rację.

URODZONA W 1973 ROKU SOMALIA Dayib_Fadumo.tif

      „NIE BĘDZIEMY JUŻ PERTRAKTOWAĆ,

      CZY MAMY PRAWO ŻYĆ”.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив