У будь-якому випадку, коли один або кілька цих принципів було проігноровано чи неправильно застосовано у бою, це призводило до поразки, а в деяких випадках – до програшу війни або розпаду імперії.
Ці самі принципи воєнної стратегії застосовуються і в бізнесі. Кожен із них надзвичайно важливий для успіху на ринку в умовах конкуренції. Слабкість в одній із ключових сфер може призвести до серйозних змін у бізнесі або навіть до банкрутства. Ми спостерігаємо такі випадки в реальному житті й читаємо про це у фінансовій пресі майже щодня.
Принципи воєнної стратегії
У своїй книжці «Перемога» (Victory) я детально розповів про кожен принцип воєнної стратегії та продемонстрував, як їх можна застосувати у бізнесі, торгівлі та особистому житті. У цьому розділі я зроблю короткий огляд усіх 12 принципів і розповім, як ви можете використати кожен із них, у тому числі для того, щоб бути ефективним лідером і привести свою організацію до перемоги. Ось вони:
1. Визначення мети
Йдеться про важливість встановлення чітких цілей заздалегідь для кожної військової дії та роз’яснення їх людям, від яких очікується допомога у досягненні визначених цілей. Як і полководці, бізнес-лідери повинні встановити чітку мету для кожної дії у бізнесі. Цілі – це короткострокові та середньострокові проміжні завдання, що в результаті приведуть до реалізації загальної мети компанії. Однак уся стратегія починається з прийняття рішення про те, чого саме буде досягнуто у довгостроковій перспективі. Чіткість є необхідною. Якою саме є мета компанії або організації, якою ви керуєте?
Лідери повинні не тільки визначати мету діяльності організації, а й оперативно повідомляти про неї тим, ким вони керують. Чи кожен у вашій компанії точно знає, яких саме цілей ви маєте досягти у бізнесі, у якій послідовності, до якого терміну і що слугує ознакою досягнення мети?
При визначенні цілей і завдань існує чотири основних питання, які ви повинні постійно ставити собі:
1. Що ви намагаєтеся зробити? Якими є ваші цілі з точки зору показників продажу, зростання бізнесу, скорочення витрат, грошових потоків та рентабельності? На чому вони базуються? Чи є вони реалістичними?
2. Як ви намагаєтеся цього досягнути? Які конкретні методи і прийоми ви використовуєте для досягнення поставлених цілей? Чи вони працюють? Чи можуть бути кращі варіанти?
3. Які припущення ви робите при встановленні цілей та завдань? Припущення можуть бути як явні й чітко окреслені, так і неявні, просто прийняті на віру, беззастережно. Це сформовані ідеї, у справжність яких ви вірите; це основа для ваших рішень та дій.
4. Що як ваші найзаповітніші припущення були помилковими? Наприклад, деякі основні гіпотези характерні для будь-якого бізнесу: існує реальна потреба ринку