Dieedipidamise mõju söögiisule
Kas dieedid vallandavad ülemäärast isu? Paljud teadlased arutlevad sel teemal, et „hea toit” versus „paha toit” mõtteviis tekitab sisemist stressi, mis tõepoolest on ajendiks ülesöömisele.
Doktor Jean Harvey uuris seda teemat kahest küljest: ta luges kirjandust dieetide ja isude kohta ning viis ka ise läbi eksperimente. Doktor Harvey ei avastanud ühtegi tõendit, mis viitaks sellele, et dieedid söögiisu suurendaksid.
Kirjandust läbi töötades ei leidnud teadlane korrelatsioone dieetidega kaasnevate piirangute ja ülemäärase söögiisu vahel. Teiste teadusuurimustega tutvununa kinnitas Harvey, et ei leidnud ühtki tõsiseltvõetavat tõendit selle kohta, et dieedipidamise tõttu söögiisu „üle normi” suureneks.
Siiski tõi Harvey välja tänapäeva teadmistele toetuva seisukoha, et „dieedipidamine põhjustab millestki ilma jäämise tunnet, mis omakorda tekitab isu teatud toidu järele”. Söömishäiretega tegelevad terapeudid ja teadlased jutustasid sageli isegi koomilisena näivatest juhtudest, mil naised reageerisid dieediga kehtestatud piirangutele ülesöömisega. Harvey otsustas teaduslikult katsetada teooriat, et millestki ilma jäämise tunne tekitab üleliigset söögiisu. Enne teda polnud seda põhjalikult tehtud. Teadlane võrdles kaht katsealuste rühma. Esimesele rühmale oli 20 nädala jooksul ette nähtud äärmiselt kalorivaene dieet, teisele rühmale lihtsalt vähese kalorsusega menüü. Esimesel rühmal polnud mitte mingit juurdepääsu ei süsivesikutele ega rasvasele toidule.
Harvey hüpoteesi kohaselt oleks esimese rühma liikmetel pidanud tekkima ägedad isud, eriti süsivesikute ja rasvase toidu järele. Ometi kogesid mõlema rühma liikmed konkreetsete isude vähenemist! Teadlane järeldas: „Käesoleva uurimuse põhiliseks leiuks oli tõsiasi, et nii kalorivaese kui veidi suurema kalorsusega dieedi korral märkisid katsealused igasuguste isude vähenemist.”
Tunnustatud söömishäirete uurija Judith Rodin Yale’i Ülikoolist oli Jean Harveyga sama meelt. Rodin teatas, et ka tema ei ole avastanud tähelepanuväärseid korrelatsioone dieedipiirangute ja isude tekkimise vahel. Teadlane oli sellest siiski üllatunud. Ta kirjutab: „Oleme arvanud, et naistel on sageli ambivalentsed tunded nn „halva” või paksuks tegeva toidu suhtes, mille tulemusel võib rasvane toit just eriti isuäratav tunduda.” Teisedki uurimused on näidanud samu tulemusi: kuigi loogika ütleb, et dieet peaks tegema näljasemaks, empiirilised tõendid seda arvamust ei toeta. Ainsad dieedid, millega seoses on märgatud isude suurenemist, on sellised, mis ei võimalda eluks vajalikul määral kaloreid.15
Nende uurimuste tulemused on paremini mõistetavad siis, kui taipame, et isud tekivad emotsioonidest. Punkt. Kui emotsionaalsed probleemid on lahendatud, siis isud muutuvad või kaovad. Isude ja dieedipidamise vahel on ainult üks seos, mis sõltub sellest, kas tervislik toitumine ja liikumisharjumused kasvatavad sinu enesekindlust. Kui sa oma keha eest hästi hoolitsed, tunned end energilise ja uhkena. Selline pööre paremuse poole vähendab soovi üleliia süüa.
Dieedipidamise ja suurenenud söögiisu vahel olen avastanud seose ainult juhul, kui on tegemist mõnede must-valge mõtteviisiga dieedipidajatega, kes ütlevad pärast ühe koogi söömist endale: „Olen dieedi nüüd ära rikkunud, nii et võin jälle süüa, mida tahan!” Ometi on ka sellisel mõtteviisil psühholoogilised, mitte füsioloogilised juured.
Ülesöömist ei põhjusta dieedipidamine, vaid lahendamata emotsionaalsed probleemid.
Sotsiaalne mõju söögiisule
Kas sööd tavapärasest rohkem rahvarohketel koosviibimistel või pidulauas? Paljud söövad. Uurimused näitavad, et teiste inimeste juuresolek ärgitab söögiga liialdama. Nii mehi kui naisi hõlmanud kahe uurimuse põhjal selgus, et mõlema soo esindajad sõid grupis märgatavalt rohkem kui üksi olles.16
Osa meie toidueelistustest on õpitud. Üks mastaapne loomkatse uuris üksikasjalikult, kuidas omandatakse maitsmismeel. Teadlased panid rottide toidu sisse vähesel määral toidumürki ja õpetasid rotte niiviisi eemaletõukava maitse kaudu teatud toitu jälestama, ning teist tüüpi toitu eelistama (jah, minagi sooviksin, et teadlased poleks neile mürki andnud!). Kui katsealustel rottidel sündisid pojad, siis õpetasid vanemad ka neile eelistama seda toitu, mida neid oli eelistama treenitud.17 Samamoodi toimisid ka teised katsealused loomaliigid: kassid, ahvid ja kanad.18
Loomulikult ei ole inimene siinkohal erand. Arvatavasti õpetasid vanemad meid nautima neid toite, mis nüüd meie lemmikute hulka kuuluvad. Mõnikord õppisime toidueelistusi preemia või „altkäemaksu” vormis. Mine mõtteis ajas tagasi ja meenuta lapsepõlvest mõnd toiduga seotud õppetundi. Küsi endalt:
• Milliseid söömisharjumusi õppisin oma perekonda jälgides?
• Millist toitu sain lapsepõlves söögipreemiana?
• Kas õppisin seostama sööki ja head käitumist?
• Kas toit kuulus pidustuste juurde?
• Kas mul esineb isusid mõne toidu järele, mis oli lapsepõlves minu lemmiksöök?
• Kellele pereliikmetest see toit veel meeldis? Kas on võimalik, et õppisin selle isu temalt?
• Kas küpsetasin või tegin süüa koos emaga? Kuidas see lähedane side ema ja toiduga mõjutab minu söögiga ning toiduvalmistamisega seotud tundeid nüüd?
• Kas õppisin söögilauas mõne sellise kombe, mis mõjutab nüüd minu söömisstiili?
• Kas pidin õdede-vendadega või mõne teise sugulasega mõnikord võitlema, et saada (magus)toitu nendega võrdselt?
• Kui pidin võitlema, siis kas see tekitas minus hirmu, et mulle ei jätku?
Kui tagantjärele analüüsida, kuidas meie toidueelistused välja kujunesid, siis hakkame aru saama, miks söömisharjumused mõnikord loogikat eiravad. Samuti on kergem mõista, miks on nii raske jääda püsima sellise toitumisplaani juurde, mis ei sobi meie isiksuse ja elustiiliga.
Keskkonna mõjud söögiisule
Kas võtad talvel kaalus juurde? Paljud võtavad. Keskmine ameeriklane võtab tänupüha ja aastavahetuse vahelisel perioodil keskmiselt kolm kilo juurde. Küllap tead, et kaalutõusu põhjustab rasvase toidu ja suupistete kättesaadavus. Teiseks süüdlaseks on pühadestressist põhjustatud ülesöömine ja vähene liikumine. Ja veel, kui elad külmas kliimas, siis varjavad talveriided kenasti kinni kõik, mis muidu ehk ajendaks figuuri jälgima!
Talvisele kaalutõusule aitavad kaasa veel kaks tegurit:
1. Madal õhutemperatuur suurendab söögiisu. Loomade ja inimestega läbi viidud katsed näitavad, et kui õhutemperatuur väljas või ka toas langeb, siis hakkavad loomad ja inimesed sagedamini sööma. Portsjonid ei muutu suuremaks, küll aga suureneb söömissagedus. Nii et kolme korraliku toidukorra asemel sööme veel mitu vahepala ning võib-olla neljandagi suurema toidukorra.19
Inimene ei söö rohkem mitte ainult talvest tingituna. Uurimused näitavad, et me isegi töötame usinamalt toidupreemiate väljateenimiseks. Ja veel, kui temperatuur hakkab tõusma, siis on meil kalduvus leppida vähem meelepärase toiduga.20 Näib, et madal temperatuur kiirendab toidu seedimise määra. Selline veidrus võib jällegi olla pärit ajast, mil