2
Mauss, “The Gift”, 29.
3
Ibid, 30.
4
Hyde, “The Gift”, 23.
5
Mauss, “The Gift”, 32.
6
Seaford, “Money and the Early Greek Mind”, 323.
7
Hiinakeelsetel ostmist ja müümist tähistavatel sõnadel on peaaegu identne hääldus ja ka kirjamärgid on sarnased. 買 on pärit algselt rahana käibinud teokarbi kujutisest ja tähendab ‘ostmine’. Müümist tähistav märk 賣 tekkis hiljem, seega võidi esialgu neid mitte eristada.
8
Dalton, “Barter”, 182.
9
Seaford, “Money and the Early Greek Mind”, 292.
10
Nemat-Nejat, “Daily Life in Ancient Mesopotamia”, 263.
11
Seaford, “Money and the Early Greek Mind”, 123.
12
Bernard Lietaer väidab seda raamatus “The Future of Money” pronksseekli kohta, mis oli tema sõnul vanim teadaolev münt (umbes 3000 eKr). Ma ei ole ühestki teisest allikast seda leidnud. Minu andmetel on vanimad mündid pärit Lüüdiast ja Hiinast seitsmendast sajandist eKr.
13
Teen sellest argumendist pikemalt juttu raamatu “The Ascent of Humanity” seitsmendas peatükis, lähtudes Lynn Margulise, Bruce Liptoni, Fred Hoyle’i, Elisabeth Sahtourise jt töödest.
14
Warner, “The Charitable-Giving Divide”
15
Piff et al., “Having Less, Giving More”
16
Buzby et al., “Supermarket Loss Estimates”
17
Ettekujutuse põllumajanduse kasutamata potentsiaalist annab 1911. aastal ilmunud F. H. Kingi raamat “Farmers of Forty Centuries, or Permanent Agriculture in China, Korea and Japan”, kus kirjeldatakse, kuidas piiratud alal toideti aastatuhandeid ära hiigelsuured rahvamassid ilma mehhaniseerimise, pestitsiidide ja kunstväetisteta. Kasutusel oli läbimõeldud külvikord, vaheldumisi külvamine ning harmooniline ökoloogiline suhe taimede, loomade ja inimeste vahel. Mitte midagi ei läinud raisku, isegi mitte inimese väljaheited. Põllundus oli erakordselt töömahukas, kuigi kuninga väitel käis töö rahulikus tempos. Aastal 1907 suutis Jaapan oma 50 miljonit elanikku peaaegu ise ära toita. Hiinas hankisid kohati 40–50-liikmelised klannid oma toidu kolmeaakriselt maatükilt. Hiina rahvastik oli 1790. aastal sama arvukas nagu USA oma praegu.
18
LaSalle et al., “The Organic Green Revolution, 4” esitatab arvukalt seda väidet toetavaid uuringuid. Vastupidine mulje võib olla tekkinud selliste uuringute põhjal, mille teostajatel puuduvad orgaanilise viljeluse kogemused ning katsed on tehtud aastakümnete jooksul kemikaalidega kurnatud pinnasel. Orgaanilise viljeluse tulemuste kohta on keerukas usaldusväärseid järeldusi teha, sest see eeldab pikaajalist suhet maa ja selle harija vahel ning tulemused saavad nähtavaks alles aastakümnetega.
19
Kahjuks on paljud meist nii rikutud, et eelistame mitte suhelda ja mitte jagada; tõmbume oma eraldatusse ja naudime viimase võimaluseni oma sõltumatuse illusiooni. Kui tekib üha rohkem kriise, mis inimesi üha rohkem mõjutavad, annab see tõuke ka kogukonna taasloomiseks.
20
Aristoteles, “Poliitika”, 1. raamat, 9. osa.
21
Seaford, “Money and the Early Greek Mind”, 132–3.
22
Ibid., 137.
23
Ibid., 139–45.
24
Ibid., 119.
25
Ibid.
26
Erandi moodustasid väliskaubanduses kasutatavad mündid – nende ringlust ei reguleerinud sotsiaalne kokkulepe. Nende väärtus sõltus tõepoolest neis sisalduva metalli väärtusest. Kuid isegi sel juhul oli väärtuse omistamiseks tarvilik üldisem ühine väärtusetaju, sest ei kuld ega hõbe polnud oma olemuselt eriti kasulikud metallid.
27
See küllus peegeldub tööstusettevõtete pidevas kasutamata tootmispotentsiaalis. Selle probleemi lahendamiseks püütakse nõudlust stimuleerida.
28
Seaford, “Money and the Early Greek Mind”, 151.
29
Seaford, “Money and the Early Greek Mind”, 155.
30
Hyde, “The Gift”, 182.
31
Graves, “The White Goddess”, 15.
32
Platon, Tht. 146d. Tsitaat Seaford, “Money and the Early Greek Mind”, 242.
33
Üks asju, millest täna
1
Raamatu
2
Mauss,
3
Ibid, 30.
4
Hyde,
5
Mauss,
6
Seaford,
7
Hiinakeelsetel ostmist ja müümist tähistavatel sõnadel on peaaegu identne hääldus ja ka kirjamärgid on sarnased. 買 on pärit algselt rahana käibinud teokarbi kujutisest ja tähendab ‘ostmine’.