Цікаво про фінанси. Алексей Геращенко. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Алексей Геращенко
Издательство: OMIKO
Серия: Шкільна бібліотека української та світової літератури
Жанр произведения: Прочая образовательная литература
Год издания: 2016
isbn: 978-966-03-8860-4
Скачать книгу
країни).

      Продуктивність (випуск на 1 працівника)

      І ось мешканці Ледащиї прийшли до мешканців Прації й кажуть: «Ми хочемо домовлятися, хочемо торгувати». Мешканці Прації глянули на цифри й засміялися: «Ми працюємо краще і в одній галузі, і в другій. Який сенс?»

      Справді, це нібито випливає з наведених даних. А тепер, увага, запитання до вас:

      Чи можуть країни виграти від торгівлі? Якщо так, то як саме, сформуйте приклад.

      Перш ніж прочитати відповідь, спробуйте знайти рішення самостійно.

      Рішення.

      Обидві країни спраді можуть виграти від спеціалізації за умови концентрації на відносних перевагах. Одиниця вина для Прації рівноцінна 10/6 = 1,66 одиницям сукна, а для Ледащиї – 6/5 = 1,25.

      Уявімо собі, що Прація зосередилася виключно на вині, а Ледащия – тільки на сукні. 1000 мешканців Прації вироблять 10 000 одиниць вина, а 1000 мешканців Ледащиї – 5000 одиниць сукна.

      Встановивши показник обміну вина на сукно на рівні між 1,25 та 1,66 (наприклад, 1,5), країни можуть здійснювати обмін 1500 одиниць вина на 1000 одиниць сукна. Припустімо, що Ледащия поставила 3000 одиниць сукна, а отримала взамін 3000 × 1,5 = 4500 одиниць вина. Тепер те, що отримають країни, буде описуватися таблицею:

      Тож обидві країни виграли від такої спеціалізації, отримавши кращий результат, ніж без обміну, хоча спочатку могло здатися, що торгівля не має сенсу. Концентрація на відносних перевагах може давати саме такий результат. Часто може здаватися, що країна стає більш вразливою, втрачаючи цілі галузі. Мабуть, це правда, але, водночас, абсолютно неефективно намагатися бути сильним у всьому. Сьогоднішня глобальна економіка – це світ загальної економічної взаємозалежності. Прагнення захистити свій ринок, як наслідок, призводить до неналежного використання можливостей.

      Тим часом як інші країни виграють від вільної торгівлі, ви прогаєте можливості отримання кращого економічного результату.

      Ставлення до економіки як метафора

      Подивіться на малюнок. Уявіть собі, що прийшли до озера скупатися. Ви зняли з себе одяг і залишили в точці A. Потім зайшли у воду і з насолодою попливли. Перебуваючи в точці B, ви обернулись і побачили, що хтось порсається у ваших речах. Природно, ви хочете якомога швидше дістатися точки A. Як зробити це максимально швидко? Перше, що спадає на думку, – рухатися по прямій. Адже ми точно знаємо, що найкоротша відстань між точками – це пряма лінія. І більшість саме так і стане діяти – йти по прямій, вибирати рішення, яке здається таким очевидним і наочним.

      Але ситуація така, що швидкість вашого пересування у воді і по землі не однакова. І це суттєво впливає на оптимальне рішення. Оптимальне рішення виявляється зовсім не в тому, щоб рухатися по прямій. Якщо у воді ви пересуваєтесь повільніше, то оптимум буде досягнутий, якщо дещо скоротити довжину шляху по воді і збільшити – по землі. Загальну більшу відстань буде пройдено швидше, ніж найкоротшу.

      Цю оптимальну траєкторію дивним чином