Jõulukaktus pärast õitsemist
Harilik jõulukaktus ehk harilik lülikatus (Schlumbergera truncata) vajab pärast õitsemist puhkeperioodi. Et taime kasvu piirata, näpista varrelülisid tagasi. 6–7 nädala jooksul kasta vähem, aga mitte nii vähe, et võrsed närbuma hakkaksid. Sobiv temperatuur puhkeperioodil on 10–15 °C.
Kui taim jälle kasvama hakkab, kasta rohkem ja alusta väetamist. Kasuta kaktuste ja sukulentide väetist. Kui pott on väikseks jäänud, on pärast puhkust õige aeg taim ümber istutada.
Mida valada kastekannu?
Kare vesi sisaldab rohkelt lahustunud kaltsium- ja magneesiumsoolasid. Toataimedele see ei meeldi, nemad armastavad pehmet vett. Kust seda võtta?
Kraanivesi kipub olema liiga kare. Selline vesi ei sobi ka piserdamiseks, sest kuivades jäävad lehtedele heledad plekid ja taim ei näe kena välja. Asja saab parandada, kui lased kraaniveel paar päeva seista, et soolad saaksid settida. Selle aja jooksul muutub vesi ühtlasi ka toasoojaks. Karedust aitab vähendada ka keetmine, pärast lase veel muidugi maha jahtuda.
Lumesulamisvesi on toataimedele parim, sest on väga pehme ja hea molekulaarse struktuuriga. Kui meie lumevaestel talvedel on vähegi lund, siis kasuta see ära oma toataimede hüvanguks! Kasuta vaid puhast ja võimalikult äsja sadanud lund. Ära võta lund teeäärsest, saastunud soolalumevallist. Lase lumest sulanud veel soojeneda kindlasti toatemperatuurini.
Lumesulamisvee üle rõõmustavad eriti asalead, gardeeniad, gusmaaniad, orhideed, säntpooliad, toasõnajalad ja tsitruselised.
Akvaariumivesi on samuti oivaline, sest on pehme ja sisaldab lisaks lämmastikühendeid jm taimetoitaineid.
Ohtlik jää
Kui lumevaipa pole ja külmaga tekib muru vesistele kohtadele jääkoorik, jäävad taimed selle all õhupuudusse. Purusta loikudele ja radadele tekkinud jää, et murutaimed saaksid hingata.
Taimed võivad jää all kergesti ära külmuda, kuna jää juhib soojust paremini kui kohev lumi. Jääga kaetud alale ei saa moodustuda ühtlast lumevaipa, sest tuul puhub sealt kerge lume ära.
Kui igalt poolt ei saa jääkihti purustada, võib sinna puistata turbapuru või tuhka. Jää muutub urbseks ning sulab rutem.
Paks jääkoorik on ohtlik ka seetõttu, et sulab ilma soojenedes aeglaselt ning taimedele hakkab liiga tegema pikalt paigal seisev sulavesi.
Paljudes kohtades – trepil, garaaži sissesõiduteel, värava taga kõnnitee-lõigul – on vaja hästi ruttu jääst ja lumest lahti saada. Seal tasub kasutada spetsiaalset jää- ja lumesulatajat (tänavasool), mis on müügil aia- ja ehituspoodides. Spetsiaalse koostisega helbed või graanulid kiirendavad oluliselt sulamisprotsessi. Vahend on tõhus abiline ka jäätunud väravate ja uste vabastamiseks.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.