Чому Дарині так сподобалася ідея мати власні принципи?
Тому що вони допомагають формувати в оточуючих повагу до того, хто їх має.
Та й людина з принципами створює їх для своєї самоповаги і усвідомлення власних цінностей. Якщо ми не маємо життєвих принципів, то ми приймаємо спонтанні рішення, часом під тиском котрогось із оточуючих, часом просто в емоційному пориві. Зрештою такі необдумані або небажані дії призводять до того, що ми докоряємо собі, переживаємо, відчуваємо провину або сором. Ці переживання позбавляють нас упевненості, і, як наслідок, наша самооцінка стрімко падає.
Твої життєві принципи – це не просто правила, якими ти можеш послуговуватися при прийнятті рішень. Це орієнтири, які допоможуть тобі визначити свої цінності, твої моральні якості, твої права як особистості. Ти можеш сама їх створити: власні правила життя або особистісні принципи. Але щоб тобі було легше розібратися у даній темі, хочу поділитися однією цікавою ідеєю.
Вона полягає у Біллі про права особистості. Адже кожен із нас – це передусім Особистість. Унікальна, цікава, зі своїми талантами, прагненнями, ідеями.
То що таке Білль про права особистості? Це умовний документ, який визначає, що кожен із нас моє право на своє життя, на спілкування з оточуючими. Його поділено на дві частини:
1) на що ти маєш право;
2) що ти не зобов’язана робити.
Дізнаймося про нього докладніше, розкладімо по пунктах. Їх доволі багато, але я пропоную зосередитися на найважливіших.
Отже, Білль про права особистості.
Ти маєш право:
1. Іноді ставити себе на перше місце.
Так, відмалечку нас вчать, що бути егоїсткою погано і треба думати про інших. Та ані ти, ані я ніколи не зможемо попіклуватися про інших, якщо не подбаємо про себе. Недарма навіть у літаках кажуть, що в екстрених випадках кисневу маску спершу необхідно вдягнути на себе, а потім на того, хто потребує допомоги. Ти також маєш право іноді передусім дбати про власні інтереси і потреби. Нема нічого поганого у прагненні комфортних умов.
2. Просити про допомогу та емоційну підтримку.
Бути твердою як камінь, ніколи не просити і нікому не заважати – значить бути зручною для оточуючих. Своїм мовчанням ти нікому не завдаватимеш клопоту, але й не одержиш допомоги. А вона часом просто необхідна. Навіть якщо допомога полягає у звичайних дружніх обіймах чи маминій підтримці. У разі потреби не соромся просити підтримки, адже твої рідні чи знайомі часом можуть не помітити, що в тебе виникли проблеми. І зовсім не страшно сказати: «Мамо, я потребую твоєї підтримки», «Друзі, потрібна ваша допомога» – це нормальні фрази для висловлення свого прохання про допомогу, не соромся їх промовляти.
3. Протестувати проти несправедливого ставлення і критики.
Наша самооцінка падає не лише коли нас критикують, а й коли ми боїмося спростувати цю критику і відстояти