Прикметно, що ми посвячуємо цей іконостас у неділю, коли роздумуємо над цією правдою віри. Чому? З одного боку, ми хочемо подякувати нашим жертводавцям, добродіям, які вчинили добре діло, і таким чином цей іконостас не лише навічно закарбується тут, у семінарії, у пам’яті семінаристів, а й у душі жертводавців. Ми просимо, щоб Бог пам’ятав про цей добрий вчинок тоді, коли буде судити живих і мертвих.
На початку я згадав, що іконостас є важливим способом виховання семінариста. Вам, напевно, відомий славний вислів Федора Достоєвського про те, що краса врятує світ. Вважаю, що молодій людині можна багато чого пояснювати, навіть можна на неї впливати через дисципліну, але краса – це найсильніший засіб, як вплинути на розум, уяву, духовний світ юнака чи юначки.
Святі Отці вважали, що в людини, яка споглядає ікону, тільки дивиться на неї, преображаються очі, ця особа стає інакшою. Бо ікона – це не тільки витвір мистецтва певного століття. За християнським віровченням, ікона – це вікно у невидимий світ. Вона робить видимим те, що звичайним нашим тілесним очам є невидиме.
Часом можна почути питання від наших людей про те, навіщо в церквах іконостаси, мовляв, вони закривають престол і те, що відбувається навколо нього. Я відповідаю, що все навпаки: іконостас відкриває те, що інакше було б для нас невидимим. Він показує, хто присутній під час Літургії навколо престолу: Ісус Христос, Богородиця і всі святі. Дає нам можливість споглядати невидиме і бачити невидимого Бога.
Святий Іван Дамаскин говорив: «Якщо хтось тебе запитає, якою є твоя віра або в що ти віриш, то покажи йому ікону. І будеш сповідувати віру в єдиного Бога в Трьох Особах, який воплотився і став видимим, помер на хресті задля нашого спасіння і відкрив нам можливість споглядати Небесне Царство та бути його учасниками».
Нехай Господь буде для нас милостивим Суддею у день свого славного пришестя. А ми готуймося до цього дня добрими ділами, молитвою, преображенням на нашій духовній життєвій дорозі, щоб колись разом, як сьогодні в цьому храмі, могли зустрітися праворуч нашого Небесного Отця і почути слова: «Прийдіть, благословенні, і благословенне Царство Небесне, яке вам підготоване від створення світу».
М'ясопусна неділя
м. Вишневе (Київська область), парафія Святої Анни, 10 березня 2013 року
Дорогі в Христі!
Насамперед хочу сердечно подякувати всім вам за можливість разом із вами помолитися. Прибув до вас, щоб засвідчити вам свою повагу, пам’ять