Спіймай дзен життя. Японські практики, що ведуть до спокою та радості. Шунмио Масуно. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Шунмио Масуно
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Серия:
Жанр произведения: Личностный рост
Год издания: 2009
isbn: 9786171274952
Скачать книгу
й дихальні практики – важливі складові довголіття, проте я переконаний, що правильний та розмірений спосіб життя неабияк упливає на душевне й фізичне здоров’я.

      Щоранку я прокидаюся о п’ятій годині й перше, що роблю, – це наповнюю груди ранковим повітрям. Відтак прогулююся навколо головної зали храму, зали для прийому гостей, приміщень, де мешкають священники, і поки відчиняю віконниці, моє тіло спостерігає за зміною пір року. О пів на сьому я проводжу службу, під час якої зачитую молитви, а потім снідаю. Далі здійснюю справи залежно від потреб дня.

      Це повторюється щодня, проте кожний день – інакший. Смак уранішнього повітря, мить, коли з’являється перше проміння, дотик вітру на щоці, колір неба й листя на деревах – усе постійно змінюється. Ранок – це час, коли ви в найдрібніших подробицях бачите ці зміни.

      Монахи практикують дзадзен[4] перед світанком саме для того, щоб відчути ці зміни у природі на фізичному рівні.

      Розпочавши день із медитації – вранішній дзадзен, – ми живимо розум і тіло, вдихаючи прекрасне ранкове повітря.

      4

      Ставте черевики рівненько

      Це прикрасить ваше життя

      Ваші ноги видають безлад ваших думок.

      Здавна відомо, що передпокій є обличчям усього дому, особливо в оселях японців, де, переступивши поріг, ми зазвичай знімаємо взуття. Вишикуване воно рівненько чи розкидане у безладі – цієї деталі достатньо, щоб дізнатися душевний стан господаря.

      У дзен-буддизмі є вислів: «Уважно стеж за тим, що під ногами». Звісно, ці слова мають і буквальне значення, проте вони також означають, що той, хто нехтує своєю ходою, не знає себе і не відає, куди прямує його життя. На перший погляд це може здатися перебільшенням, проте саме така дрібниця неабияк упливає на життєвий уклад.

      Коли заходите до власної оселі, зніміть взуття й охайно поставте його біля вхідних дверей. Просто зробіть це. Вам знадобиться не більше трьох секунд.

      Якщо будете розвивати в собі цю звичку, ваше життя стане на диво чіткішим і впорядкованішим. Така дрібниця робить життя кращим. Це – людська природа.

      Отже, перше, що слід зробити, – звернути увагу на ступні.

      Вишиковуючи рівненько взуття, ви робите наступний крок назустріч меті.

      5

      Викиньте геть непотріб

      Це пожвавить ваші думки

      Перш ніж придбати щось нове, позбудьтеся старого.

      Коли щось іде не так, ми починаємо думати, що нам чогось бракує. Якщо хочемо змінити ситуацію, у якій опинилися, перш ніж щось придбати, слід чогось позбутися. Це – основоположний принцип простого життя.

      Відкиньте всі прихильності. Відпустіть припущення. Зменште кількість речей. Жити просто – означає також позбутися фізичної і духовної ноші.

      Дивовижно, наскільки краще ми себе відчуваємо, добряче виплакавшись. Сльози вимивають увесь тягар, який ви носили в серці. У вас з’являються сили зробити ще одну спробу. Я завжди вважав, що поняття «просвітлений розум» у буддизмі, що позначається японськими ієрогліфами «чистий розум», пов’язане з цим так званим


<p>4</p>

Дзадзен – медитативна практика, що в перекладі означає «сидяча медитація». Основоположна медитація у дзен-буддизмі.