Akt rytów pogańskich w ogrodach watykańskich można porównać do kultu „Złotego cielca” , którego adorowali Izraelici u podnóża Góry Synaj, z tą różnicą jednak, że Mojżesz w tym samym czasie trwał w obecności Boga na szczycie góry gdzie otrzymał Dziesięć Przykazań, natomiast papież Franciszek, w odróżnieniu od niego, brał udział w rytach pogańskich przeciwko Jedynemu Bogu. Mojżesz gdy zobaczył „Złotego cielca” rozkazał zetrzeć go na proch, natomiast papież Franciszek przepraszał pogańskich szamanów za odważny akt kilku katolików, którzy wrzucili posażki Pachamama do Tybru. Oto ten tekst z Księgi Wyjścia: „1 A gdy lud widział, że Mojżesz opóźniał swój powrót z góry, zebrał się przed Aaronem i powiedział do niego: Uczyń nam boga, który by szedł przed nami, bo nie wiemy, co się stało z Mojżeszem, tym mężem, który nas wyprowadził z ziemi egipskiej. 2 Aaron powiedział im: Pozdejmujcie złote kolczyki, które są w uszach waszych żon, waszych synów i córek, i przynieście je do mnie. 3 I zdjął cały lud złote kolczyki, które miał w uszach, i zniósł je do Aarona. 4 A wziąwszy je z ich rąk nakazał je przetopić i uczynić z tego posąg cielca ulany z metalu. I powiedzieli: Izraelu, oto bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskie. 5 A widząc to Aaron kazał postawić ołtarz przed nim i powiedział: Jutro będzie uroczystość ku czci Pana. 6 Wstawszy wcześnie rano, dokonali całopalenia i złożyli ofiary biesiadne. I usiadł lud, aby jeść i pić, i wstali, żeby się bawić. 7 Pan rzekł wówczas do Mojżesza: Zstąp na dół, bo sprzeniewierzył się lud twój, który wyprowadziłeś z ziemi egipskiej. 8 Bardzo szybko odwrócili się od drogi, którą im nakazałem, i utworzyli sobie posąg cielca ulanego z metalu i oddali mu pokłon, i złożyli mu ofiary, mówiąc: Izraelu, oto twój bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej. 9 I jeszcze powiedział Pan do Mojżesza: Widzę, że lud ten jest ludem o twardym karku. 10 Zostaw Mnie przeto w spokoju, aby rozpalił się gniew mój na nich. Chcę ich wyniszczyć, a ciebie uczynić wielkim ludem… 19 A Mojżesz zbliżył się do obozu i ujrzał cielca i tańce. Rozpalił się wówczas gniew Mojżesza i rzucił z rąk swoich tablice i potłukł je u podnóża góry. 20 A porwawszy cielca, którego uczynili, spalił go w ogniu, starł na proch, rozsypał w wodzie i kazał ją pić Izraelitom6.” (Wj 32,1-10.19-20) .
Oczywiście nie możemy oskarżać papieża ponieważ nie znamy motywów jego postępowania, dlaczego pozwolił odprawiać ryty pogańskie w ogrodach watykańskich. Kierował się ludzką solidarnością z cierpieniem ludzi Amazonii? Mam nadzieję, że nam wszystkim jest przykro z powodu ich sytuacji, jak i z cierpienia ludów Afryki, Azji, ludności w Indii i państw arabskich. Czy to oznacza, że teraz w imię solidarności z nimi zaczniemy przyjmować pogaństwo tych wszystkich ludów do Kościoła? Buddha, Brahman, Brama, Vishnu, Shiva.
Niestety tylko ludzka solidarność i współczucie nie wystarczą, by uznać je za Boże działanie. Najlepszym tego przykładem jest to, co na ludzkie współczucie Piotra, odpowiedział mu Jezus: „21 Odtąd zaczął Jezus wskazywać swoim uczniom na to, że musi iść do Jerozolimy i wiele cierpieć od starszych i arcykapłanów, i uczonych w Piśmie; że będzie zabity i trzeciego dnia zmartwychwstanie. 22 A Piotr wziął Go na bok i począł robić Mu wyrzuty: Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie. 23 Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo myślisz nie na sposób Boży, lecz na ludzki ” (Mt 16,21-23) . Jeżeli akt papieża przypominałby akt Piotra, to bez wątpienia słowa Jezusa wypowiedziane do Piotra – pierwszego papieża, można by odnieść do papieża Franciszka. Może to jego działanie nie pochodzi od Boga tak jak św. Piotra?
Według Katechizmu Kościoła grzech godzi w ludzką solidarność (por. KKK 1872), oznacza to, że dzieli ludzi między sobą. W tym sensie akt papieża, tłumaczony jako tylko solidarność z ludami Amazonii w rycie pogańskim, czyli grzesznym, nie jest aktem solidarności ale aktem oddzielania jeszcze bardziej ludzi od siebie.
Co to jest grzech?
Oto co naucza Kościół Katolicki na temat grzechów: KKK 1849 „ Grzech jest wykroczeniem przeciw rozumowi, prawdzie, prawemu sumieniu; jest brakiem prawdziwej miłości względem Boga i bliźniego z powodu niewłaściwego przywiązania do pewnych dóbr. Rani on naturę człowieka i godzi w ludzką solidarność. Został określony jako słowo, czyn lub pragnienie przeciwne prawu wiecznemu (Św. Augustyn, Contra Faustum manichaeum, 22: PL 42, 418; św. Tomasz z Akwinu, Summa theologiae, I-II, 71, 6)” .
KKK 1855 „Grzech śmiertelny niszczy miłość w sercu człowieka wskutek poważnego wykroczenia przeciw prawu Bożemu; podsuwając człowiekowi dobra niższe, odwraca go od Boga, który jest jego celem ostatecznym i szczęściem.
Grzech powszedni pozwala trwać miłości, chociaż ją obraża i rani” .
KKK 1856 „Grzech śmiertelny, naruszając w nas zasadę życia, którą jest miłość, domaga się nowej inicjatywy miłosierdzia Bożego i nawrócenia serca, które zazwyczaj dokonuje się w ramach sakramentu pojednania:Gdy bowiem wola zmierza ku czemuś, co ze swojej natury sprzeciwia się miłości, ustanawiającej w człowieku właściwy porządek w stosunku do celu ostatecznego, wówczas grzech jest śmiertelny ze względu na swój przedmiot... zarówno gdy zwraca się przeciw miłości Bożej, jak bluźnierstwo, krzywoprzysięstwo itp., jak i wtedy, gdy zwraca się przeciw miłości bliźniego, np. morderstwo, cudzołóstwo itp... Niekiedy jednak wola zwraca się ku temu, w czym zachodzi pewien brak porządku, który jednak nie sprzeciwia się miłości Boga i bliźniego, np. próżne słowo, nadmierny śmiech itp. Tego rodzaju grzechy są powszednie”.
KKK 1857 „Aby grzech był śmiertelny, są konieczne jednocześnie trzy warunki: Grzechem śmiertelnym jest ten, który dotyczy materii poważnej i który nadto został popełniony z pełną świadomością i całkowitą zgodą (Jan Paweł II)” .
KKK 1872 „Grzech jest aktem przeciwnym rozumowi. Rani on naturę człowieka i godzi w ludzką solidarność” .
KKK 1859 „Grzech śmiertelny wymaga pełnego poznania i całkowitej zgody. Zakłada wiedzę o grzesznym charakterze czynu, o jego sprzeczności z prawem Bożym. Zakłada także zgodę na tyle dobrowolną, by stanowił on wybór osobisty. Ignorancja zawiniona i zatwardziałość serca nie pomniejszają, lecz zwiększają dobrowolny charakter grzechu” .
Bałwochwalstwo w Katechizmie Kościoła Katolickiego
KKK 2112 „ Pierwsze przykazanie potępia politeizm. Domaga się od człowieka,