Krzyżacy. Генрик Сенкевич. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Генрик Сенкевич
Издательство: Public Domain
Серия:
Жанр произведения: Зарубежная классика
Год издания: 0
isbn:
Скачать книгу
musiałem żądać kary.

      – Pierwej byłeś rycerzem niż posłem, Lichtensteinie…

      – Zali mniemasz, żem czci uchybił?

      – Znasz nasze księgi rycerskie i wiesz, że dwoje zwierząt kazano naśladować rycerzowi: lwa i baranka. Któregożeś z nich w tej przygodzie naśladował?

      – Nie tyś moim sędzią…

      – Pytałeś, czyś czci nie uchybił, tom ci i odkazał489, jako myślę.

      – Źleś mi odkazał, bo tego nie mogę przełknąć.

      – Własną się, nie moją złością udławisz.

      – Ale mi Chrystus policzy, żem o majestat Zakonu więcej dbał niż o swoją chwalbę…

      – On też nas wszystkich będzie sądził.

      Dalszą rozmowę przerwało wejście kasztelana i sekretarza. Wiedziano już, że wyrok będzie niepomyślny, jednakże uczyniła się głucha cisza. Kasztelan zajął miejsce za stołem i wziąwszy w rękę krucyfiks490, rozkazał Zbyszkowi klęknąć.

      Sekretarz zaczął odczytywać po łacinie wyrok. Ani Zbyszko, ani obecni rycerze nie zrozumieli go, jednakże wszyscy domyślili się, że jest to wyrok śmierci. Zbyszko po skończeniu czytania uderzył się kilkakrotnie pięścią w piersi, powtarzając: „Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu”. Po czym wstał i rzucił się w ramiona Maćka, który począł całować w milczeniu jego głowę i oczy.

      Wieczorem zaś tego dnia herold ogłaszał przy odgłosie trąb rycerzom, gościom i mieszczaństwu na czterech rogach rynku, iż szlachetny Zbyszko z Bogdańca skazan jest z wyroku kasztelańskiego na ucięcie głowy mieczem…

      Lecz Maćko wyprosił, by egzekucja nie nastąpiła rychło491, co mu przyszło łatwo, gdyż ludziom ówczesnym, zamiłowanym w drobiazgowym rozporządzaniu mieniem, zostawiano zwykle czas do układów z rodziną, jak również do pojednania się z Bogiem. Nie chciał też nastawać na prędkie wykonanie wyroku i sam Lichtenstein rozumiejąc, że skoro obrażonemu majestatowi Zakonu stało się zadość, nie należy do reszty zrażać potężnego monarchy, do którego był wysłan nie tylko dla wzięcia udziału w uroczystościach chrzcin, ale i dla układów o ziemię dobrzyńską. Najważniejszym jednak względem było zdrowie królowej. Biskup Wysz492 ani chciał słyszeć o egzekucji przed połogiem, słusznie mniemając, że takiej sprawy nie można będzie przed panią ukryć, ta zaś, gdy się raz o niej dowie, wpadnie w turbację493 mogącą jej ciężko zaszkodzić. W ten sposób pozostawało Zbyszkowi może i kilka miesięcy życia do ostatecznych rozporządzeń i pożegnania się ze znajomymi.

      Jakoż Maćko odwiedzał go codziennie i pocieszał, jak umiał. Rozmawiali żałośnie o nieuniknionej śmierci Zbyszkowej, a jeszcze żałośniej o tym, że ród może wyginąć.

      – Nie będzie inaczej, jeno musicie babę brać – rzekł raz Zbyszko.

      – Wolej494 bym krewniaka jakiego choć z dalekości odszukał – odpowiedział stroskany Maćko. – Gdzie mnie o babach myśleć, kiedy tobie mają szyję uciąć. A choćby też koniecznie przyszło którą brać, nie uczynię tego, nim Lichtensteinowi zapowiedzi rycerskiej nie poślę i pomsty nie dokonam. Już ty się nie bój!…

      – Bóg wam zapłać. Niechże mam choć tę uciechę! Alem to wiedział, że mu nie darujecie. Jakoże uczynicie?

      – Jak się posłowanie jego skończy, będzie albo wojna, albo spokój – rozumiesz? Jeśli będzie wojna, wyślę mu zapowiedź, żeby przed bitwą do pojedynczej walki ze mną stanął.

      – Na udeptanej ziemi?

      – Na udeptanej ziemi, konno alibo pieszo, ale jeno na śmierć, nie na niewolę. Będzie-li zaś spokój, to do Malborga pojadę i kopią w bramę zamkową uderzę, a trębaczowi każę otrąbić495, że go na śmierć wyzywam. Już ci się nie pochowa.

      – Pewnie, że się nie pochowa, i rady mu dacie, jakobym widział.

      – Rady?… Zawiszy bym nie dał, Paszkowi bym nie dał, Powale też; ale nie chwalący się, takim jak on poradzę dwom. Obaczy krzyżacka jego mać! Zali nie tęższy był ów rycerz od Fryzów? A jakem go ciął z góry bez496 hełm, gdzie mi się topór zatrzymał? Na zębach się zatrzymał. Albo nie?

      Odetchnął na to Zbyszko z wielką ulgą i rzekł:

      – Lżej będzie ginąć.

      I poczęli wzdychać obydwa, po czym stary szlachcic jął497 mówić wzruszonym głosem:

      – Ty się nie frasuj498. Nie będą twoje kości szukały jedna drugiej na sądzie ostatecznym. Trumnę ci kazałem sporządzić dębową, taką, że i kanonicy od Panny Marii nie mają lepszych. Nie zginiesz ty jako ścierciałka499. Ba! i tego nawet nie dopuszczę, żebyć mieli ścinać na tym samym suknie, na którym mieszczanów500 ścinają. Jużem się z Amylejem zgodził, że da całkiem nowe, tak zacne, że starczyłoby i królowi na poszycie kożucha. I mszy ci nie pożałuję – nie bój się!

      Uradowało się na to serce Zbyszka, więc pochyliwszy się do ręki stryjca, powtórzył:

      – Bóg wam zapłać.

      Czasem jednak, mimo wszystkich pociech, zdejmowała go okrutna tęsknota, więc innym razem, gdy Maćko przyszedł go odwiedzić, ledwie się z nim przywitawszy, zapytał spoglądając przez kratę w murze:

      – A co tam na dworze?

      – Pogoda jak złoto, a słonko przygrzewa, aże501 całemu światu miło.

      Na to Zbyszko założył na kark obie dłonie i przechyliwszy w tył głowę, mówił:

      – Hej, mocny Boże! Konia pod sobą mieć i jeździć po polach, po szerokich. Żal ginąć młodemu! Okrutny żal!

      – Giną ludzie i z konia! – odparł Maćko.

      – Ba! Ale ilu sami przedtem nabiją!…

      I począł wypytywać o rycerzy, których na dworze króla widział: o Zawiszę, o Farureja, o Powałę z Taczewa, o Lisa z Targowiska i o wszystkich innych – co robią, czym się zabawiają502, na jakich zacnych ćwiczeniach czas im schodzi? I słuchał chciwie opowiadań Maćka, który prawił, jako rano we zbrojach przez konie skaczą, jako powrozy targają, jako się próbują na miecze i na topory z ołowianymi ostrzami, a w końcu, jak ucztują i jakie pieśni śpiewają. Chciało się Zbyszkowi lecieć do nich z całej duszy i serca, a gdy się dowiedział, że Zawisza zaraz po chrzcinach wybiera się aż hen gdzieś w dół Węgrów503 na Turków, nie mógł się wstrzymać od okrzyku:

      – Puściliby mnie z nim! niechbym choć przeciw poganom zginął.

      Ale nie mogło to być, a tymczasem zdarzyło się coś innego. Oto obie księżne mazowieckie nie przestały myśleć o Zbyszku, który ujął je swoją młodością i urodą. Wreszcie księżna Aleksandra Ziemowitowa504


<p>489</p>

odkazać – (z ros.) odpowiedzieć. [przypis edytorski]

<p>490</p>

krucyfiks – krzyż z przybitą postacią Chrystusa, od łac. crucifixus: ukrzyżowany. [przypis edytorski]

<p>491</p>

rychło (daw.) – szybko. [przypis edytorski]

<p>492</p>

Piotr Wysz Radoliński – (ok. 1354–1414), biskup krakowski od 1392, poznański od 1412, przeniesiony na to drugie stanowisko na skutek intryg dworskich, wykonawca testamentu królowej Jadwigi. [przypis edytorski]

<p>493</p>

turbacja (daw.) – trudna sytuacja bądź zmartwienie nią. [przypis edytorski]

<p>494</p>

wolej (daw.) – lepiej. [przypis edytorski]

<p>495</p>

otrąbić (daw.) – ogłosić uroczyście. [przypis edytorski]

<p>496</p>

bez (daw.) – przez. [przypis edytorski]

<p>497</p>

jąć (daw.) – zacząć. [przypis edytorski]

<p>498</p>

frasować się (daw.) – martwić się. [przypis edytorski]

<p>499</p>

ścierciałka – skartabella, szlachcic bez pełni praw stanowych. [przypis edytorski]

<p>500</p>

mieszczanów – dziś popr.: mieszczan. [przypis edytorski]

<p>501</p>

aże (daw.) – aż. [przypis edytorski]

<p>502</p>

zabawiać się (daw.) – zajmować się. [przypis edytorski]

<p>503</p>

w dół Węgrów – na południe Węgier. [przypis edytorski]

<p>504</p>

Aleksandra Olgierdówna – (ok. 1370–1434), córka wielkiego księcia Litwy Olgierda, siostra Władysława II Jagiełły, żona księcia mazowieckiego Ziemowita IV. [przypis edytorski]