Üks levinumaid väiteid neilt, kellele mingi teadustulemus ei meeldi, on, et selleni jõudnud teadlased on kallutatud. Mingil tasandil võiks isegi arvata, et kui mööndakse mitteempiiriliste (usuliste, poliitiliste) veendumuste võimalikku kahjulikku mõju empiirilisele uurimistööle, on see märk lugupidamisest teaduse kõrgete standardite vastu. Kahjuks tavaliselt see nii ei ole. Konkreetsete teadustulemuste vastaste seas on tegelikult üpris tavaline, et mõne uurimisvaldkonna puhul ei kõhelda avatuse ja erapooletuse sildi all rakendamast oma ideoloogilist lakmusproovi (ise seda eitades). Selliste inimeste tegevus teenib küünilist eesmärki püüda õõnestada arusaama teaduse erapooletusest ja külvata kahtlust selles, kas empiiriline uurimus saab üldse väärtusneutraalne olla. Kui see on korda läinud, on edasi ainult lühike samm ettepanekuni kaaluda teisigi teooriaid. Sest kui on kahtlus, et kogu teadus on kallutatud, ei tundugi enam nii nahaalne kaaluda iseenda ideoloogilistest veendumustest mõjutatud teooriat.
Leidub aga ka pisut salakavalamaid kriitikuid, kes väidavad, et on teadlasi, kes ei pea ise teadusstandarditest kinni; et nad on kitsarinnalised ega näe, et peavad silmas ainult oma huve. Osalt on see tingitud sulaselgest väärarusaamast selle kohta, kuidas teadust tehakse (või selle küünilisest ärakasutamisest), mis põhineb eksiarvamusel, et mingi teooria tõestamiseks peavad teadlased lihtsalt piisavalt tõendeid koguma. Aga teadus niimoodi ei toimi – olgu tõendid nii head kui tahes, teaduslikku teooriat ei saa kunagi lõplikult ära tõestada. Hoolimata sellest, kui läbi ja lõhki kontrollitud teooria on, jääb iga teooria kõigest teooriaks.18 Teaduslike tõendite kogumise meetodi tõttu on teoreetiliselt alati võimalik, et mõned tulevikus leitavad andmed võivad teooria ümber lükata. See ei tähenda, et teaduslikud teooriad on mõttetud või et neid ei maksa uskuda. Küll aga tähendab see, et teadlased peavad ühel hetkel möönma, et nad ei saa isegi oma parimaid selgitusi välja pakkuda kui tõde
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.