Orienteerumine investeeringute miiniväljal. Vesa Puttonen. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Vesa Puttonen
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Экономика
Год издания: 0
isbn: 9789949694211
Скачать книгу
saadetud kirjas paar lihtsalt nõuannet.

      Te ei pea olema ekspert, et saavutada rahuldavat investeeringute tootlust. Kuid kui te pole ekspert, peate olema teadlik oma teadmiste piiratusest ja järgima kurssi, mille puhul võib olla kindel, et see toimib suhteliselt hästi. Ärge ajage asja keeruliseks ja ärge võtke hulljulgeid riske. Kui teile lubatakse kiiret kasumit, vastake kiiresti „ei“.

      Buffett jätkab, rõhutades et:

      Asjatundmatu investor, kes hajutab riske ja hoiab oma kulu minimaalse, saavutab peaaegu kindlasti rahuldavaid tulemusi. Tõepoolest – just lihtsakoeline investor, kes on oma puudustest teadlik, saavutab tõenäoliselt pikas perspektiivis paremaid tulemusi kui haritud spetsialist, kes pigistab silma kinni kasvõi oma ainsa nõrkuse puhul.

      Võtke teadmiseks, et Buffett alustas investeerimist vähem kui 10 000 dollariga ja kasvatas oma vara 2018. aasta alguseks 86,6 miljardi dollarini. See näide tõestab, et omandatud teadmised võivad olla väärtuslikumad kui algne rahasumma. Rikkaks saamise teel olevaid takistusi on võimalik ületada, kui olete valmis kõvasti tööd tegema ja õppima.

      Buffetti kauaaegne äripartner Charlie Munger märgib: „Te ei pea olema tark, eeldusel, et väldite tüüpilisi rumalusi.“ Selleks, et saaksite teha paremaid finantsotsuseid, peate olema teadlik oma kahest vaenlasest: üks on väline ja teine sisemine. Väliste vaenlaste hulgas on need, kes püüavad heauskseid investoreid petta, seades üles investeerimislõkse. Teine, võimalik et ohtlikumgi vaenlane, on peidus teie enda sees. Teadmine, et probleem olete te ise, võib teile ehk pettumust valmistada. Nagu legendaarne investor, teadlane ja õpetaja Benjamin Graham kord kirjutas: „Investori peamine probleem ja isegi kõige hullem vaenlane on tõenäoliselt investor ise.“ Edukad investorid väldivad mõtet endast kui ohvrist. Kõik investorid teevad vigu ja kannatavad sageli iseenda teadmata oma käitumise kallutatuse all, mis mõjutab nende head hindamisvõimet. Nad kulutavad sageli märkimisväärselt palju energiat turu tulukusele ja artiklitele meedias, aga ka Standard & Poor (S&P) 500, kümneaastaste võlakirjade ja Nikkei hindade võngetele. Ehkki te ei saa turu hindu kontrollida, saate te kontrolli all hoida oma kulutused, riskitaseme ja omaenda käitumise. Seega peaksite investeerimisel keskenduma neile aspektidele, sest nii väldite investorite tehtavaid tüüpvigu.

      Finantstooteid müüakse vahel agressiivselt ja veenvalt. Kahjuks on paljude näiliselt seaduslikult tegutsevate isikute eesmärk teid oma suure vaevaga teenitud rahast ilma jätta, mitte aidata teil teie finantseesmärke saavutada. Investeerimis­pettused ja petuskeemid luuravad teid kõikjal ning oht varitseb sageli siinsamas nurga taga. Ehkki mõni investeering võib näida loobumiseks liiga ahvatlev, peate olema lakkamatult valvel. Teie ülesanne on teha kindlaks, millised finantstooted sobivad teie investeerimisplaaniga kokku ja millised mitte.

      Selle raamatu eesmärk on aidata teil märgata ja vältida enamlevinud investeerimisvigu, käitumuslikke eelarvamusi ning lõkse, mis võivad ahvatleda investoreid tegema vigu, mis mõjutavad nende otsustusvõimet ja kahandavad nende vara. Teisisõnu – see raamat võib anda teile oskuse hallata investeerimisega seotud aspekte oma finantstegevuses, et oma eesmärke saavutada. Nagu Warren Buffett märgib: „Kui te ei tee oma elus liiga palju asju valesti, tuleb teil teha vaid väga vähe asju õigesti.“

      Raamat „Orienteerumine investeerimise miiniväljal“ algab aruteluga sellest, kuivõrd tähtis on omandada finantskirjaoskus investeerimismaailmas. Teises peatükis toome välja peamised investeerimisvead, mida teevad paljud investorid, sh finantsspetsialistid. Vigade tegemine on osa õppeprotsessist, kuid nende vigade kordamisel jätate tähelepanuta selle, mida olete õppinud. Kolmandas peatükis käsitleme käitumises peituvaid eelarvamusi, mis võivad kahandada teie jõukust. Mõlemas peatükis anname ka praktilisi nõuandeid, kuidas teha vähem vigu ja mitte langeda eelarvamuste küüsi. Ülejäänud peatükkides analüüsime kaheksat investeerimislõksu, mille illustreerimiseks toome reaalseid näiteid kogu maailmast ning jagame teadmisi ja suuniseid selle kohta, kuidas nende kahju leevendada. Edukad investorid tunnevad need kulukad lõksud ära ja väldivad neid. Seega ei pea investeerimismaailm olema teile ohtlik koht, eeldusel, et olete sellega silmitsi seismiseks hästi ettevalmistunud.

      Nagu märgib Warren Buffett: „Investeerimine on lihtne, aga mitte kerge.“ Raamatus tutvustatud investeerimispõhi­mõtete ja nõuannete järgimine aitab teil ohjata iseeneses pesitsevat emotsionaalset sabotööri ning saada rahamaailma paremini tundvaks ja edukamaks investoriks. Nutikalt investeerima õppimine võib aidata teil enesekindlamalt oma rahaasju hallata ja saavutada oma finantseesmärgid. Heade nõuannete järgimine on kõigi investeerimisotsuste puhul ülimalt tähtis ja just häid nõuandeid see raamat pakubki. Nagu Hiina filosoof Lao Tzu on kunagi ammu öelnud: „Tuhande sammu teekond algab esimesest sammust.“ Meil on pikk tee minna, nii et hakkame aga pihta.

      Esimene peatükk

      Orienteerumine investeerimise miiniväljal: ärge laske investeerimismaailmal end hirmutada

      Me ei pea olema ülejäänutest targemad. Me peame olema ülejäänutest distsiplineeritumad.

      Warren Buffett (Ameerika ärimagnaat, investor ja filantroop)

      Millised sõnad tulevad teile investeerimisele mõeldes pähe esimesena? Kui olete nagu enamik investoreid, siis on need sõnad tõenäoliselt muserdav, heidutav ja hirmutav. Paljudele inimestele on investeerimine sõna, mida suu sissegi ei võeta, sest arvatakse, et sellega kaasneb finantsterminite laviin ning aeganõudev ja väsitav uurimistöö. Neil on meeles, et viimasel aastakümnel on investorid seisnud silmitsi paljude probleemidega, nagu kriis kõrge riskitasemega hüpoteeklaenude turul, sügav majanduslangus, majanduse aeglane taastumine, sõjad, terrorism ja palju muud. Samuti on investorite ees väga lai valik investeerimisvõimalusi ja nendega äriajamiseks konkureerivad paljud. Nad on teadlikud, et mõned neist „võimaluste“ pakkujatest püüavad neid ära kasutada. Ehkki enamik investoreid mõistab, et nad on kergeusklikud, ei ole neil sageli selget ettekujutust sellest, mida ja milleks nad selle vastu midagi ette võtta saaksid. Pole mingi ime, et inimesed peavad investeerimist sageli muserdavaks, heidutavaks ja hirmutavaks, eriti kui nad püüavad sellega omal käel hakkama saada. Ehkki enamik erainvestoreid pole eksperdid, peavad nad ikkagi oma tegude ja finantsseisu eest vastutama. Finantsiliselt edukas olemiseks peate oma teel tüürima mööda paljudest karidest või riskima sellega, et teete vigu, mis mõjutavad teie jõukust.

      Võttes arvesse investeerimise keerukat ja probleemirohket maailma, siis millised väljavaated on vähemteadlikel investoritel orienteeruda investeerimise miiniväljal ja väljuda sealt ilma vigastusteta? Vastus on, et erilisi šansse ei ole, kui nad just ei oska märgata lõkse oma teel ega astu neist finantsilistest maamiinidest teadlikult mööda. Investoritel on vaja vältida tormakate finantsotsuste ja investeerimispattude tegemist. Samuti on neil vaja eristada investeerimismaailma moe­röögatusi ajaproovile vastu pidanud investeerimispõhimõtetest. Seda on lihtsam öelda kui teha, kuid see pingutus on oma hinda väärt.

      Investorid seisavad enamasti silmitsi kolme suure välja­kutsega: 1) vigade tegemine, 2) käitumise kallutatus, ja 3) investeerimis­lõksudesse langemine teadmiste, kogemuste või enese­distsipliini puudumise tõttu, sestap ei ole võimalik paremaid valikuid teha. Vigade tegemine on investeerimise lahutamatu osa, eriti algajate investorite puhul. Nagu Iiri luuletaja ja näitekirjanik Oscar Wilde on öelnud: „Kogemused on lihtsalt nimi, mille anname oma vigadele.“ Ehkki ajas tagasi rändamine oma vigade parandamiseks ei ole võimalik, on võimalik vigadest õppida ja nende kordamist vältida. Seega on vead õppimise verstapostid.

      Inimesed võivad olla ka iseenda suurimad vaenlased. Nad kannatavad mitme käitumusliku või psühholoogilise kallutatuse käes, mis mõjutavad nende hindamis- ja otsustusvõimet. Kallutatus ei ole midagi muud kui eelsoodumus eksida. Seega – kallutatus on eelarvamus või soodumus teha otsuseid sellal, kui juba ollakse mõne valitseva veendumuse mõju all.

      Investorid võivad langeda ka investeerimislõksudesse. Investeerimismaailmas on investeerimislõks miski, mis võib tuua kaasa suure kaotuse põhikapitalis või võimalustes teha tootlikke investeeringuid. Ehkki selliste lõksude ohvriks langemine ei kujuta endast tõenäoliselt