Aiatööd lihtsamaks. 100 praktilist nõuannet. Eva Luigas. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Eva Luigas
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Сад и Огород
Год издания: 0
isbn: 9789949392964
Скачать книгу
ction>

      Aiatööd lihtsamaks. 100 praktilist nõuannet

       Tekst Eva Luigas

       Fotod Eva Luigas,

       Priit Grepp (lk 16, 19, 70, 76, 80, 86, 88)

       Kujundaja Anneli Akinde

       Toimetaja Helen Arak

       © AS Ajakirjade Kirjastus 2017

       Kõik õigused kaitstud

       Trükk OÜ Print Best

       ISBN 978-9949-39-295-7 (trükis)

       ISBN 978-9949-39-296-4 (epub)

pilt

      Sandringham Garden, Inglismaa

pilt

      Lakemount Garden, Iirimaa

pilt

      Roosaõieline angervaks Kakumäel

      EESSÕNA

      Igal aednikul on omad nõksud ja nipid, mida ta aiatöödel kasutab. Osa neist on teistelegi teada, aga mõne peale pole võib-olla keegi varem tulnud.

      Pea kõiki siinkirjeldatud nippe kasutan ma ise, mõned olen kogunud oma aiareisidelt või heade tuttavate aedadest. Mõned soovitused võivad olla nii lihtsad, et ajavad lugejale naeru peale. Samas, kui need töötavad, miks mitte neid siis proovida ja teistega jagada!

      Olen siin ära nimetanud ka mitu laialt levinud soovitust, mis minu arust ei toimi, ning eksiarvamust, millele minu hinnangul ei tasuks lootma jääda.

      Loodan, et sellesse raamatusse kogutud 100 nõuannet ja soovitust aitavad lugejatel paljusid aiatöid sujuvamaks muuta.

      Tervitustega

      Eva Luigas

pilt

      Holehird Gardens, Inglismaa

      KORRAS ÜMBRUS

      Pea meeles, et ilusa aia saab tihti üsna väheste vahenditega. Pole hullu, kui sul ei ole olnud aega muru niita või peenardest viimseid umbrohuliblesid välja tõmmata. Tähtis on hoopis korrastatud üldmulje – kui peenrakangas või kasvuhoonekile kuskilt välja ei lipenda ning aiatööriistad, veenõud ja voolikud suvalistes kohtades ei vedele. Seega leia vajalikule kraamile omad kohad ja pane asjad alati pärast kasutamist sinna tagasi.

      VOOLIK JALUST! Veevoolikut on aias alati vaja. Eriti hoolsalt tuleb kasta tarbeaeda ja kui ei ole lihtsalt teisaldatavat voolikupooli, oleks tark voolik kuidagi kohapeal ladustada. Kuid pikk voolik võtab üsna palju ruumi, isegi kokkukerituna. Kui voolikurõngas on tee peal, võib ta aiakärule ette jääda; kui murul, siis segab ta niitmist. Hea idee on teha voolikule peenraserva posti abil hoidik.

pilt

      Lihtsad lahendused kehtivad nii välismaal kui kodus. Ka Iirimaal on vaja voolik kokku kerida ning kodune aialaud on Inglise omaga sarnaselt vintage. Põneva mustriga puuriida taha annab kõikvõimalikku kraami peita

      VAJALIK MANÖÖVERPIND. Küllap oled isegi teinud aiapoodides impulssoste, ilma et oleksid läbi mõelnud, kuhu see uus iludus oma aias paigutada. Selge see, et kuhugi ta ju mahub, kuigi teinekord tuleb uustulnukale spetsiaalselt ruumi teha, mõned teised taimed ümber istutada vms. Seepärast on hea, kui on olemas üks vabam peenrajupp.

      Kõige mõistlikum on see planeerida köögiviljaaeda. Sinna saad siis kõik äkki ilmunud, jagamisel ülejäänud või muidu ilma õige kasvukohata taimed mõneks ajaks elama kupatada ega pea mingil eraldi potiplatsil silma peal hoidma. Pealegi kipuvad silma alt eemale sätitud taimed ununema ja siis peab neid iga natukese aja järel elule tagasi turgutama.

      VARJA VAATEID. Kompostikast või hunnik, aga ka muu kraam, mis on küll vajalik, kuid mis aeda ei kaunista, tõsta silma alt ära. Otsi selle tarvis koht, kuhu oleks mugav aiajäätmeid viia – mõni nurk, kus jäätmeid tekib kõige rohkem. Kui sobiv koht leitud, peida majandusnurk sinna mõne heki või isegi puuriida taha ära. Soovimatute vaadete varjamiseks tuleks kasutada tagasihoidliku lehevärviga mitteõitsvaid taimi. Kui paned sinna uhkelt õitsevad või põnevad kirjulehelised taimed, kõnnivad kallid külalised joonelt just sinna, kust sa neid eemale tahtsid hoida!

      TÖÖLAUD KÄEPÄRAST. Väga mugav on aias erinevaid töid teha, kui läheduses on mõnus töölaud. Veel parem, kui töölauda saab vajadusel teisaldada. Nii võibki väike lauake olla kevadel kasvuhoone juures ja liikuda suvel sinna, kus parajasti on vaja midagi teha, kas potistada või lillesibulaid sortida.

pilt

      The Powerscout Estate, Iirimaa

pilt

      Minu sildikuhil mahub vaevalt kasti ära

      OLULINE INFO JA KALLIS AEG

      Moodsas maailmas on kõige väärtuslikumad kaks asja: aeg ja informatsioon. Aega on teadagi vähe, kuid infot hulgi, seda voogab pidevalt juurde nii moodsatest kui ka vähem moodsatest infokandjatest. Aega saab tunduvalt kokku hoida, kui omad pidevalt ülevaadet oma varudest. Ka võib üht ja sama asja teha mitmel moel. Tihti annavad parema tulemuse pelgalt parem organiseerimine ja õiged töövõtted. Ning mõnikord ei ole kiirustamisest mingit kasu.

      SORDITUD SEEMNEVARUD. Enne uut külvihooaega vaata hoolega üle olemasolevad seemnevarud ja mõtle läbi, mida peaks juurde ostma. Seemned on teiste aiakaupadega võrreldes üsna odav kraam ja kuna nad on ka ilusates pakkides, siis kipub käsi neid poeriiulilt vilkalt haarama. Päris hea ülevaate saad, kui hoiustad seemned liikide või otstarbe kaupa. Mina olen need jaganud kastikestesse selliselt: salatitaimed, maitsetaimed, tomatid-kurgid-kõrvitsalised, juurviljad ja kaunviljad, lilletaimed. Kui varudest selge ülevaade olemas, ei jää ükski tõeliselt vajalik seemnepakk ostmata.

      INFORIKKAD SEEMNEPAKID. Ära viska ära tühje seemnepakke – neil on üksjagu vajalikku infot. Ma ei arva, et absoluutselt kõik tühjaks saanud seemnepakid peaks alles hoidma, aga olen täheldanud, et paljud asjad – nagu meelepärased sordid ja seemnefirma info – ei pruugi alati meelde jääda. Üleskirjutamisest on muidugi ainult siis kasu, kui mäletad, kuhu kirjutasid... Seepärast olen väga rahul oma väljamõeldud süsteemiga, et alles peale külvihooaja lõppu sordin hooajal kasutatud seemnepakid läbi. Kuna olen usin internetist tellija, siis ei pea nüüd hiljem pead murdma, kust mul mingi äge seeme pärines, vaid saan minna kohe õigele saidile ja omale uue tellida.

      TÄHTSAD ORIGINAALSILDID. Kõigi ostetud taimede, lillesibulate ja kuivjuurikate originaalsildid tasuks alati alles hoida. Parem on neid säilitada kuskil kuivas ruumis. Muidugi võib ju püsikutele, puudele ja põõsastele sildid külge jätta, aga lõpuks koguneb neid aeda päris palju, igaüks ise nägu ja kuju, nii et sügisel-talvel näeb aed välja nagu Kört-Pärtli särk pühapäeva hommikul. Külma, tuule, vihma ja päikese käes lähevad sildid ajapikku ka rabedaks ning lõpuks pudenevad tükkideks. Ent vajaliku info tõttu on silte ikkagi tarvis… Et taimed ei jääks märgiseta, olen mina neile külge pannud asendussildid – lihtsad, tagasihoidlikud, plastikust – ning aeg-ajalt kontrollinud, kas need on alles ja loetavad.

pilt

      Seemneid on mul selgelt liiga palju...

pilt

      Chelsea Flower Show 2014, Inglismaa

      VÕTA AEGA. Uute istutus-