На наступних сторінках я опишу сценарії життя та як працювати з ними, використовуючи транзакційний аналіз.
Частина I. Теорія транзакційного аналізу
У процесі організації цієї книжки мені було важко вирішити, що робити з наступною частиною. За логікою, оскільки вона є оглядом нинішньої теорії транзакційного аналізу (ТА), то їй належить бути попереду всіх інших частин.
Утім, вона доволі суха й монотонна, а дехто навіть скаже, що й нудна. Це може стати для читачів передвісником чогось нецікавого й завадити їм її прочитати. Я навіть колись думав, що її варто винести в доповнення в кінці книжки, щоб вона не була нездоланним бар’єром, що стоїть на шляху до світу трагічних і банальних сценаріїв та безмежності Чудового Життя за його межами.
Однак, як бачите, логіка виграла. Проте простим помахом руки ти, читачу, можеш оминути цю частину і повернутися до неї тоді, коли тобі потрібно буде знайти визначення термінів, згаданих пізніше в книжці. Кожне нове поняття виділене курсивом і зазначене в покажчику, тож ти з легкістю зможеш його знайти. Отже, тобі обирати – читати або пропускати. Сподіваюся, що книжка тобі сподобається [1].
Розділ 1. Структурний і транзакційний аналіз
Будівельними блоками теорії транзакційного аналізу (ТА) є три помітні форми функціонування Я: Батько, Дорослий і Дитина. Вони можуть здаватися схожими на три основні психоаналітичні поняття, – суперего, его та ід, – але вони, по суті, зовсім інші.
Батько, Дорослий і Дитина відрізняються від суперего, его та ід тим, що вони всі є проявами Я. Отже, вони представляють видиму поведінку, а не гіпотетичні конструкції. Коли людина перебуває в одному з трьох Я-станів, наприклад у стані Дитини, то можна побачити й почути, як Дитина співає, стрибає й сміється. Терапевти ТА орієнтуються на его і свідомість, оскільки вони виявили, що ці поняття пояснюють і передбачають соціальну поведінку краще, ніж інші поняття.
Конец