Kuid see oleks olnud nii vaid asja esimese, õnnliku lahenduse korral. Oli ka teine võimalus, terendas ka teine, kuid juba koguni hirmus lahendus. Kui Grušenka ütleb talle äkitselt: „Hakka astuma, mina ja Fjodor Pavlovitš otsustasime praegu, et ma abiellun temaga, sind pole siia vaja,” – siis… ja siis… muide, Mitja ei teadnud, mis siis saab, ei teadnud viimse hetkeni, selles peab talle küll õiguse andma. Tal ei olnud kindlaid kavatsusi, kuritegu ei olnud läbi mõeldud. Ta jälgis, luuras ja piinles ainult, kuid oli ise siiski valmis vastu võtma vaid oma saatuse esimest, õnnelikku lahendust. Ta tõrjus koguni igasugust muud mõtetki. Ent ka nõnda pidi ta kannatama juba sootuks teistsugust piina, kuna esile oli tõusnud üks kogunisti uus ja kõrvaline, kuid samuti saatuslik ja lahendamatu asjaolu.
Ja nimelt, kui Grušenka tuleks ja ütlekski, et „ma olen sinu, vii mind siit ära”, siis – kuidas ta viib? Kust võtab ta selleks vahendid, raha? Selleks ajaks olid tal nimelt kõik seniajani nii paljude aastate vältel Fjodor Pavlovitši armuandidena pidevalt laekunud sissetulekud viimseni ammendatud. Muidugi, Grušenkal oli raha, kuid Mitjas tuli selles suhtes nüüd ilmsiks kohutav uhkus: ta tahtis teda siit ära viia just ise ja alustada temaga uut elu omaenese, mitte aga tema rahadega; ta ei suutnud kujutledagi, et võtaks Grušenkalt tema raha, ja see mõte pani ta jälestusest lausa piinlema. Ma ei võta siinkohal seda tõsiasja pikemalt jutuks, ei analüüsi seda, vaid möönan ainult üht: säärane oli tema hingeseisund tol hetkel. Seda võisid kaudselt ja peaaegu teadmatult põhjustada tema salajased süümepiinad Katerina Ivanovna raha pärast, mis ta oli varga kombel omastanud. Ühe ees olen juba närukael ja teise ees saaks minust samuti kohe närukael, oli ta mõelnud tookord, nagu ta ise seda hiljem on tunnistanud, ja kui Grušenka teada saab, ega ta siis sihukest närukaela tahagi. Niisiis, kust võtta vahendeid, kust võtta see saatuslik raha? Vastasel korral on kõik kadunud ja kõik jääb olemata, ja – ainuüksi seepärast, et ei jätkunud raha, oh häbi!
Ma ruttan korraks ette: see’p see ongi, et ta teadis vahest, kust seda raha saada, teadis vahest sedagi, kus see raha parajasti on. Midagi täpsemat ma praegu ei ütle, sest pärast tuleb niikuinii kõik ilmsiks; kuid selle, milles seisnes tegelikult tema põhihäda, selle ütlen ma siinkohal, kas või ebaselgelt, siiski välja: et võtta seda kuskil parajasti ootavat raha, mida tal oleks õigus olnud võtta, oleks pidanud kõigepealt tagastama kolm tuhat Katerina Ivanovnale – „või muidu olen ma taskuvaras, olen närukael, ja ma ei taha alustada uut elu närukaelana”, leidis Mitja, nii et ta otsustas kas või kogu maailma ümber pöörata, kui vaja, aga need kolm tuhat tingimata iga hinna eest ja kõigepealt Katerina Ivanovnale tagastada. Sellee otsusele jõudmine oli temas toimunud lõplikult tema elu viimaste tundide vältel, nimelt alates viimasest kokkusaamisest Aljošaga maanteel tol õhtul kaks päeva tagasi, pärast seda, kui Grušenka oli solvanud Katerina Ivanovnat ja Mitja oli Aljoša kirjelduse ärakuulamise järel endale tunnistanud, et on närukael, ning käskinud seda ka Katerina Ivanovnale öelda, „kui see võiks talle natukegi kergendust tuua”. Tookord kohe, samal ööl, kui ta oli vennaga hüvasti jätnud, tundis ta meeletusehoos, et parem oleks kas või „keegi ära tappa ja paljaks röövida, peaasi kui saaks Katjale võla tagastada”. Sest: „Parem juba olgu ma selle tapetu ja paljaksröövitu ees mõrtsukas ja varas, olgu või kõikide inimeste ees, ja parem lähen ma Siberisse, kui et Katjale jääb õigus öelda, et ma petsin teda ja peale selle varastasin veel temalt raha ja lasksin tema raha eest koos Grušenkaga jalga, et vooruslikku elu alustada! Seda ma ei saa!” Nõnda lausus Mitja endale hambaid kiristades, ja ta võis tõesti aeg-ajalt ette kujutada, et lõpetab peaajupõletikuga. Kuid esialgu maadles ta edasi…
Veider lugu: võiks arvata, et säärase otsuse korral ei jäänudki talle üle muud kui meeleheide; sest kust võtta äkitselt nii palju raha, pealegi sihukesel puupaljal vennikesel nagu tema? Kuid ta lootis kogu selle aja lõpuni, et saab need kolm tuhat, et need tulevad kuidagi, lendavad talle ise kätte, langevad kas või taevast. Kuid just nõnda ongi lood nendega, kes oskavad nagu Dmitri Fjodorovitš eluaeg ainult raisata, päritud raha tuulde loopida, kuid kellel pole mingit aimu sellest, kuidas raha saadakse. Tema peas tõusis kohe pärast seda, kui ta kaks päeva tagasi oli Aljošaga hüvasti jätnud, täiesti fantastiline keeristorm ning pööras kõik tema mõtted segi. Nõnda kujuneski, et ta alustas kõige meeletumast ettevõtmisest. Kuid võib-olla paistavadki kõige võimatumad ja fantastilisemad ettevõtmised säärastele inimestele säärastes olukordades just nimelt esimeste ja ainuvõimalikena. Ta otsustas äkitselt minna kaupmees Samsonovi, Grušenka kaitsja jutule ning