Для оцінки краси мистецтва ми послуговуємося тими ж процесами в мозку, що й під час оцінювання краси обличчя. Тобто замилування всім, що має красивий вигляд, у нас вроджене. З перспективи еволюції краса в мистецтві може слугувати індикатором здоров’я, майстерності та сили митця, а отже, – добрих генів, а це вже сигнал, спрямований на вибір партнера. Цей механізм, як висловився Деніс Даттон у своїй книзі «Інстинкт мистецтва» (2010), пришитий без жодного шва до Дарвінового «сексуального відбору», чим він наголошує, наскільки вирішальними можуть бути статеві відмінності під час вибору партнера (щось на кшталт: «Зайдеш до мене в печеру? Я б тоді тобі показав свої найновіші малюнки…»). Істеричні фанати, які беруть в облогу поп-зірок, возвеличуючи їх до небес, демонструють, що взаємозв’язок між продовженням роду та мистецтвом таки має сенс, особливо, коли вони кидають своєму ідолу спідню білизну.
4. Мистецтво – неповторне досягнення людини
Мистецтво не відображає побаченого, а дає можливість побачити.
Образотворче мистецтво нерідко вважають унікальним заняттям сучасної людини. Але й шимпанзе, які мешкають у неволі, малювання кольоровими фарбами – байдуже, чи пензлем, чи просто пальцем – дає таке саме задоволення, як і дітям.
Британський біолог Десмонд Морріс виявив особливий талант у дворічного шимпанзе Конґо, який народився у Лондонському зоопарку 1954 року. Спершу він малював олівцем, згодом узявся за пензлик. Загалом у його «доробку» понад чотириста абстрактних малюнків та картин. У 1957 році відбулася виставка його творів, які на аукціоні принесли чималі кошти. Навіть попри те, що його творчістю захоплювалися і навіть декілька його картин мали Пікассо й Міро, інші вважали це все псевдокультурною забавою.
Хоч у деяких шимпанзе, які живуть у неволі, справді спостерігають певні елементи творчої діяльності, їхні побратими, що мешкають у дикій природі, таких мистецьких нахилів не мають. Крім того, Даттон вказує на те, що шимпанзе, на відміну від митців-людей, пізніше взагалі не виявляють інтересу до власних творінь.
На YouTube можна знайти неймовірні відео про китайських слонів, які малюють. Вони тримають хоботом пензель і малюють слона з двома хлопчиками з ракурсом зі спини, чи просто радісного слона або дерева й квіти. Процес малювання відбувається під пильним оком наглядача, який подає слонам пензлик із потрібною фарбою та всіляко впливає на рухи хобота. Малюнки завжди однакові, тож звідси виливає, що слони просто навчилися робити кольоровий штрих у конкретному місці, тож тут