Завдяки соціальним медіа серед нас є чимало крутих хлопців і дівчат, які кажуть: «До біса систему!» – і пропагують свої погляди серед безлічі підписників на сторінках популярних блогів, видають бестселери, беруть участь у популярних ток-шоу. А це спричиняє появу почуття переваги одного над іншим і протистояння. Робота проти кар’єри. Ніндзя проти безжальних топ-менеджерів. Митці проти держслужбовців.
Невже той, хто працює в ABC Tool & Die і виготовляє форсунки, позбавлений можливості жити щасливим життям? Невже ті, хто працює за конвеєром або в офісі, менш сміливі, менш вільні, менш… підприємливі? Я знаю віце-президентів з маркетингу, які почуваються абсолютно вільними, проявляючи свої таланти та вміння. Я також знаю багато людей, над якими ніхто не стоїть, та в нещадному ставленні до себе вони самі не поступаються якнайсуворішому босу.
Річ не в обгортці. Не у формі. Ми маємо бачити суть речей.
Я прагну заохочувати дух творчості. У системі та поза її межами. Всюди.
Майк Роу, ведучий програми «Брудна робота» на каналі Discovery, резюмував це на щорічній конференції TED18 у своєму легендарному виступі, присвяченому війні проти роботи. Він починає свою майстерно побудовану лекцію з розповіді про кастрацію овець, потім торкається давньогрецької філософії та закінчує глибоким висновком: «Чистота і бруд не є протилежностями, це дві сторони тієї самої монети. Так само як інновація та імітація, ризик і надійність».
Коли ми відкинемо всі ярлики, назви посад, забудемо про престижність, ми побачимо, що будь-який вид роботи чи мистецтва – це можливість звільнитися та зробити свій внесок.
Насправді не має значення, низький у вас рівень підприємницької активності чи високий, перебуваєте ви в джунглях із мачете чи ножем для масла. Ви можете називати це хобі, улюбленою роботою чи планом панування над світом. Ви можете змагатися за першість. Ви можете пливти за течією.
Ви можете називати це амбіціями, пристрастю, натхненням, спонуканням, покликанням або способом заробити на хліб. Ви можете пробиватися вперед, відтісняючи конкурентів, можете об’єднувати людей або змінити життя лише однієї людини. Ви можете вагатися.
Суть така: коли ви прагнете, щоб у вашому житті сталося багато дійсно доброго, то це чудово – для всіх нас. Якщо ви хочете заробляти на життя, роблячи значущі справи, то це піднімає вас на неабиякий рівень.
Істина абсолютно очевидна: у пошуках свободи ми звільнюємо наш потенціал і здійснюємо неймовірні звершення.